Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Varující! Čtvrt milionu Čechů trpí cukrovkou a neví tom

31.12.2014
Varující! Čtvrt milionu Čechů trpí cukrovkou a neví  tom

Foto: Ilustrační foto 100a.eu

Popisek: Stát vynaložil v roce 2012 na léčbu jednoho pacienta s diabetem přibližně 33 540 korun. Při počtu pacientů převyšujícím 841 000 osob je to více než 28 miliard ročně.

Členové obou komor Parlamentu ČR vnímají riziko onemocnění diabetem jako středně až velmi vysoké. Řadí přitom cukrovku k podobně závažným onemocněním, jako je rakovina nebo AIDS. Vyplynulo to z průzkumu provedeného Diabetickou asociací ČR mezi poslanci a senátory. S ohledem na závažnost onemocnění by měl stát podle většiny oslovených zákonodárců tomuto problému věnovat více pozornosti než doposud.

Nadpoloviční většina respondentů (52 procenta) považuje za nejzávažnější onemocnění rakovinu, 31 procent pak HIV/AIDS. Prakticky všichni (73 procenta) však řadí diabetes hned na další místo. Přes  40 procent dotázaných se domnívá, že cukrovkou neonemocní, riziko vidí jako velmi nízké či nízké.

S tím ovšem nesouhlasí profesor Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace České republiky. „Riziko onemocnění cukrovkou se týká nás všech. Cukrovka je civilizační epidemie. Lidé toto nebezpečí stále podceňují. Existuje u nás skupina zhruba 250 000 lidí, kteří cukrovku mají, ale nevědí o tom.“

V prevenci stát stále selhává

Přes tři čtvrtiny dotázaných však nepodceňují prevenci a chodí na pravidelnou nebo alespoň občasnou kontrolu. Za důležité také považují informační brožury a letáky, které by podle nich lidé měli mít k dispozici v čekárnách ordinací, u lékařů nebo v lékárnách.

„Důležitou roli v problematice diabetu hraje především prevence. Tady si myslím, že stát poněkud selhává. Lidé buď nemají dostatek informací, nebo je podceňují,“ uvedl místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR poslanec Jaroslav Krákora.

Cukrovka - nemoc životního stylu

Většina dotázaných zákonodárců (97 procent) si uvědomuje, že počet nemocných cukrovkou v ČR velmi rychle stoupá. Cukrovka patří k nejrychleji se šířícím civilizačním chorobám současnosti. V České republice postihuje zhruba 850 000 obyvatel a podle odhadů odborníků by mohl touto chorobou trpět v roce 2035 každý desátý obyvatel Česka. Ročně v ČR na následky diabetu zemře více než 20 000 pacientů. Každých 10 vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace, spojené s cukrovkou, diabetes je celosvětově nejčastější příčinou oslepnutí lidí v produktivním věku[1]. Jak upozorňují odborníci, cukrovka je problém především životního stylu. K velmi ohroženým skupinám patří kuřáci, lidé s vysokým krevním tlakem, nadváhou a obezitou. Velmi negativně se projevují také nedostatek pohybu, stres a špatná životospráva.

Přestože jsou politici těmto negativním vlivům vystavováni, rizika se nebojí. Šedesát dvě procenta dotázaných zákonodárců tvrdí, že sportují pravidelně alespoň dvakrát týdně po dobu minimálně 30 minut. Sedmdesát dvě procenta uvedla, že se snaží stravovat zdravě, a jen 35 procent přiznalo nadváhu. Nadpoloviční většina respondentů přitom neví, jak vysoký mají krevní tlak.

Léčba diabetiků stojí každoročně miliardy

Cukrovka však není jen závažný zdravotnický, ale také ekonomický problém. Bez koncepčního řešení na úrovni vlády se může stát dokonce neufinancovatelnou. Stát vynaložil v roce 2012 na léčbu jednoho pacienta s diabetem přibližně 33 540 korun. Při počtu pacientů, převyšujícím 841 000 osob, je to více než 28 miliard ročně[2].

Snížit enormní výdaje, spojené s cukrovkou, by měl mimo jiné tzv. Národní diabetologický program, sestavený předními odborníky v oboru. Jeho cílem je vznik a podpora opatření pro prevenci diabetu, jeho včasná diagnostika, efektivní léčba a prevence komplikací diabetu i kontrola kvality systému.

[1] Ústav zdravotnických informací a statistiky - Činnost oboru diabetologie, péče o diabetiky v r. 2012; www.diab.cz – Národní diabetologický program 2012

[2] cit. zdroj 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL