Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třetina ohrožených diabetem si riziko vůbec nepřipouští, přestože pacientů již máme skoro milion! Co s tím?

31.12.2014
Třetina ohrožených diabetem si riziko vůbec nepřipouští, přestože pacientů již máme skoro milion! Co s tím?

Foto: Ilustrační foto wiewd.co.uk

Popisek: Třetina veřejnosti si hrozbu diabetu vůbec nepřipouští a míru rizika onemocnění u své osoby hodnotí jako nízkou

Členové obou komor Parlamentu ČR vnímají riziko onemocnění diabetem jako středně až velmi vysoké. K takovým závěrům došel mimo jiné průzkum provedený Diabetickou asociací ČR (DAČR) mezi poslanci a senátory. S ohledem na závažnost onemocnění by měl stát podle většiny oslovených zákonodárců tomuto problému věnovat více pozornosti než doposud.

Podle průzkumu si také zákonodárci uvědomují rizika s diabetem spojená více než veřejnost. Šedesát dvě procenta parlamentních respondentů se domnívají, že cukrovka je velmi závažné onemocnění, 38 procent ji pak označilo za středně závažné. Vyplynulo to ze srovnání s průzkumem[1], který pro DAČR zpracovala agentura PPF Factum letos v březnu. Podle něj pouze 56 procent lidí připouští, že diabetes patří mezi vážná a život ohrožující onemocnění. Navíc jsou rizika a hrozby spojené s touto chorobou v populaci stále významně podceňovány. Třetina respondentů z řad veřejnosti, kteří objektivně spadají do rizikové skupiny s vysokou pravděpodobností výskytu diabetu, si tuto hrozbu vůbec nepřipouští a míru rizika onemocnění u své osoby hodnotí jako nízkou. V tom se zásadně liší od reakcí zákonodárců, kde rozdíl mezi reálným rizikem a vnímanou hrozbou onemocnění diabetem je nízký. Nikdo z oslovených zákonodárců však neuvedl, že by byl diabetikem.

Osvětové akce veřejnost příliš neoslovují

Jak zákonodárci, tak veřejnost se shodují v otázkách informovanosti. Za nejatraktivnější považují informace v podobě brožur a letáků v čekárnách ordinací, u lékařů a v lékárnách.

Členové parlamentu však více oceňují osvětové akce, které veřejnost podle průzkumu příliš neoslovuje. Obě skupiny také vnímají fakt, že počet nemocných cukrovkou v ČR velmi rychle stoupá. Jak připomíná profesor Milan Kvapil, předseda Diabetické asociace ČR: „Cukrovka patří k nejrychleji se šířícím civilizačním chorobám současnosti. V České republice postihuje zhruba 850 000 obyvatel a v roce 2035 by mohl touto chorobou trpět každý desátý obyvatel Česka. Ročně v ČR na následky diabetu zemře více než 20 000 pacientů[2]. Každých šest vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou, diabetes je celosvětově nejčastější příčinou oslepnutí lidí v produktivním věku a stát tento problém musí urychleně a koncepčně řešit.“

Zajímavé výsledky přineslo srovnání obou průzkumů v oblasti životosprávy. To že pravidelně sportuje, uvedlo pouze 45 procent veřejnosti, zatímco o pravidelném sportu se zmínila 62 procenta dotázaných zákonodárců. Ti se také podle průzkumu lépe stravují. Necelé dvě třetiny populace (62 procenta) tvrdí, že se stravují zdravě, u zákonodárců jsou to 72 procenta. Ti však mají zase horší přehled o tom, jak vysoký je jejich krevní tlak.

Národní diabetologický program

Veřejnost i zákonodárci se shodují také v tom, že stát by měl zvýšit svoje úsilí při řešení diabetu. Cukrovka totiž není jen závažný zdravotnický, ale také ekonomický problém. Bez koncepčního řešení na úrovni vlády se může stát dokonce neufinancovatelný. Stát vynaložil v roce 2012 na léčbu jednoho pacienta s diabetem přibližně 33 540 korun. Při počtu pacientů, převyšujícím 841 000 osob, je to více než 28 miliard ročně[2].

Snížit enormní výdaje, spojené s cukrovkou, by měl mimo jiné Národní diabetologický program (NDP) 2012–2022. Tento plán vypracovaly Diabetická asociace ČR (DAČR) a Česká diabetologická společnost (ČDS) ČLS JEP ve spolupráci se Společností všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Materiál odsouhlasilo a nyní podporuje dalších třináct odborných společností, tři pacientské organizace, Česká asociace sester a Česká lékařská komora. Cílem NDP je vznik a podpora opatření pro prevenci diabetu, včasná diagnostika diabetu, léčba diabetu a jeho sdružených komorbidit, prevence komplikací diabetu a kontrola kvality systému. Přímým důsledkem je včasný záchyt pacientů s diabetem a vytvoření racionálního systému péče o nemocné v ČR z hlediska dostupnosti, kvality a kapacity.

[1] viz http://www.diabetickaasociace.cz/vnimani-rizika-diabetu-populaci-cr/

[2] Ústav zdravotnických informací a statistiky - Činnost oboru diabetologie, péče o diabetiky v r. 2012; www.diab.cz – Národní diabetologický program 2012

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL