Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hradní Mynář se otevřeně rozpovídal. O prezidentovi, holi, co se vždycky najde, i o přínosech kouření. Také o hádkách s partnerkou, televizní moderátorkou…

30.12.2014
Hradní Mynář se otevřeně rozpovídal. O prezidentovi, holi, co se vždycky najde, i o přínosech kouření. Také o hádkách s partnerkou, televizní moderátorkou…

Autor: Facebook

Popisek: Vratislav Mynář

Němečtí novináři bývají lépe připraveni než jejich čeští kolegové. Tohle, ale i další výtky k práci tuzemských žurnalistů zazněly v obsáhlém rozhovoru, který poskytl serveru Deník.cz hradní kancléř Vratislav Mynář. Mluvilo se také o neřestech hlavy státu, o tom, že mediální obraz Miloše Zemana neodpovídá realitě, o plánech omezit prezidentské pravomoci či o tom, zda existuje dohoda, podle níž by se měl Andrej Babiš stát novým premiérem.

Mynář si posteskl, že zdejším žurnalistům není vždy vlastní profesionalita. „Nedávno byli na Hradě novináři z Bildu a pan prezident to shrnul, že je zřetelný rozdíl mezi připraveností a přístupem německých a českých zástupců médií ve prospěch těch prvních,“ uvedl Mynář.

Když si nejmenovaný politik zapálí doutník, je to noblesní, když si Zeman zapálí cigaretu, je to nevhodné

Na námitku redaktorky Kateřiny Perknerové, že vše se na lajdáctví nebo zaujatost novinářů svést nemůže, protože když něco Miloš Zeman řekne v přímém přenosu, tak to prostě v éteru je a nelze se divit, že to všichni komentují, dokonce i v zahraničí, kancléř reagoval rčením: „Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.“

Podle Mynáře by totiž úplně stačilo, kdyby se všem měřilo stejným metrem. „Když si nejmenovaný politik někoho pozve na pivo, je to cool, když si pan prezident Zeman dá skleničku vína, tak je alkoholik. Když si tentýž politik zapálí doutník, patří to k jeho původu a je to noblesní, když si pan prezident dá cigaretu, tak je to nevhodné, protože kuřáci nepatří do 21. století.“

Zemana jsme si zvolili v přímé volbě. A všichni jsme věděli, že je kuřák

Na námitku redaktorky, že například ale neslyšela ministra obrany Stropnického doporučovat dětem, aby „počkaly do 27 let a potom začaly kouřit zcela bez rizika", jak ke zděšení lékařů na návštěvě tabákové továrny Philip Morris řekl Miloš Zeman, Mynář reagoval: „Možná je lepší, že řekl, aby začaly kouřit až v sedmadvaceti, než aby je nabádal, aby začaly v sedmé třídě.“ Perknerová oponovala tím, že děti by neměly začínat s kouřením vůbec. „Kouření by se podporovat nemělo, ale na druhé straně je fakt, že kuřáci přinášejí do státního rozpočtu vysoké procento daní, takže každá mince má dvě strany,“ argumentoval kancléř.

Na námitku, že lidé chtějí mít na Hradě nejen intelektuálně bystrou osobnost se znalostí politických fines, ale také někoho, kdo by byl pro dítka školou povinná vzorem a přirozenou autoritou a která by je měla například nabádat, aby nepožívala žádných drog, neboť ve stáří by se jim to mohlo škaredě nevyplatit, Mynář odpověděl: „Možná by to byl ideální stav, ale berte to tak, že Miloše Zemana jsme si zvolili v přímé volbě a všichni jsme věděli, že je kuřák.“

Veřejnoprávní televize nepřiznala, že Zemanovu odpůrkyni lidé na náměstí vypískali

Mynář s prezidentem absolvoval všechny jeho cesty po českých a moravských krajích a na základě toho tvrdí, že prezidentův mediální obraz je hodně jiný než realita. „Co říct na to, že v reportáži z náměstí zaplněného dvěma a půl tisíci lidí dá veřejnoprávní televize prostor jediné studentce, která s panem prezidentem nesouhlasí, aniž by ČT přiznala, že lidé tu dívku vypískali? Všichni se dočetli, že tam jakýsi muž křičel na pana prezidenta, že je ruský šváb. Dověděli jsme se ale snad, že pan prezident šel za ním a vyzval ho k dialogu, na což dotyčný pán reagoval bezeslovným odchodem? Na dalším mítinku muž nesl transparent s heslem, že Miloš Zeman není jeho prezident, ale už nikdo v televizi neviděl, že k němu přišla paní, která ten plakát roztrhla, a nebýt naší ochranky, tak toho pána přetáhla hůlkou,“ popsal kancléř několik případů, jak média zkreslila realitu.

Příprava změn prezidentských pravomocí? Dětské hlouposti, které do politiky nepatří

Vyjádřil se i k tomu, co je Zemanovi často vyčítáno, totiž to, že pozdě jmenoval Bohuslava Sobotku premiérem. Podle Mynáře jej jmenovat dříve nemohl, protože neexistovala dohoda mezi stranami budoucí koalice. „Určitě by tato záležitost neměla vést k tomu, že se nejmenovaný neúspěšný prezidentský kandidát naštve a začne připravovat změnu Ústavy k omezení prezidentských pravomocí. To jsou dětské hlouposti, které do vrcholové politiky nepatří,“ uvedl ve zřejmé narážce na předsedu Legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera, který v první kole prezidentské volby proti Zemanovi kandidoval.

O dohodě Babiše se Zemanem ohledně předčasných voleb jsem nic neslyšel

Na otázku, jestli v hradních kuloárech nezaslechl, že by se Andrej Babiš mohl s prezidentem Zemanem dohodnout a vyvolat předčasné volby, Mynář reagoval, že nic takového nezaslechl. „Pokud vím, poslední informace od Andreje Babiše zní, že na Hradě by raději viděl Bohuslava Sobotku, zatímco on by byl dobrým premiérem,“ oponovala redaktorka.

„Jestli má pan Babiš po roční zkušenosti ve vládě dojem, že by byl lepším předsedou vlády, tak musí podniknout některé nutné ústavní kroky, například získat dost poslaneckých hlasů pro rozpuštění sněmovny, vyvolat předčasné volby, v nich zvítězit a pak se stát premiérem,“ řekl k tomu Mynář.

Kdybych byl celý život úředníkem, prověrku bych už dávno měl

Vyjádřil se i k tomu, že se mu dosud nepodařilo získat bezpečnostní prověrku. „Pokud bych byl celoživotním úředníkem, tak mám prověrku asi už dávno. Za svoji minulost se nestydím, nikdy jsem nic špatného neudělal, podnikal jsem, byl jsem v politice, a to všechno opravňuje NBÚ k tomu, aby konal, jak koná,“ uvedl Mynář s tím, prezident ohledně jeho bezpečnostní prověrky nijak nespěchá. „Nevěřte fámám o hledání nějakého mého nástupce z důvodu, že nemám prověrku,“ podotkl Mynář.

Že Hradní stráž salutuje kancléři? Historka pro zasmání

Probíralo se i to, o čem nedávno informovala média, že Mynářovi salutují vojáci Hradní stráže, ačkoliv není osobou, jíž mají vzdávat čest. Podle Mynáře je to „historka pro zasmání“. „Na vysvětlenou chci jen říct, že v nařízení šéfa Vojenské kanceláře prezidenta republiky z roku 2010, kdy tu Zeman ani Mynář nebyli, se praví, že kancléři se má vzdávat čest. Nikdy jsem to nevynucoval, nedával žádné požadavky, vojáci jen plní rozkaz,“ vysvětlil.

V závěru rozhovoru potvrdil spekulace, že se svou partnerkou, moderátorkou České televize Alexandrou Noskovou čekají dítě. Přiznal, že s partnerkou mají rozpor v tom, jak potomka pojmenovat. „Neoblomný jsem jen v tom, že trvám na typickém českém jménu, ať už půjde o děvče, či chlapce,“ uvedl s tím, že doma dostal „trošku vyhubováno“, když naznačil, že by v případě syna chtěl, aby se jmenoval po něm.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace