Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stovky učitelů přijdou po Novém roce o práci. Kdo bude učit naše děti? A zkušená ředitelka o absolventech „pajďáku“ tvrdí...

28.12.2014
Stovky učitelů přijdou po Novém roce o práci. Kdo bude učit naše děti? A zkušená ředitelka o absolventech „pajďáku“ tvrdí...

Autor: Ilustrační foto ČT

Popisek: Až dva tisíce pedagogů zřejmě přijdou po Novém roce o práci, třídy ale prázdné nezůstanou. Budou totiž moci učit dál, dokud za ně ředitelé neseženou náhradu.

Od prvního ledna nesmí na školách vyučovat lidé bez pedagogického vzdělání nebo odborné kvalifikace. Z toho důvodu by mohlo ztratit práci až dva tisíce učitelů. Zpravodajský server Českého rozhlasu zaznamenal názor jedné ředitelky školy, která by uvítala, kdyby každý ředitel měl právo vybrat si svůj tým. Ne každý absolvent pedagogické fakulty totiž nakonec zvládne učit.

V lednu vstupuje v platnost zákon o pedagogických pracovnících, a ten ukládá povinnost, aby každý učitel měl kvalifikaci. Odbornost si nemusí dodělávat pouze učitelé, kterým je více než 55 let a mají za sebou minimálně dvacetiletou praxi. Podle odhadů ministerstva školství proto bude muset ze škol odejít zhruba dva tisíce učitelů.

Vysokoškolský diplom nestačí

Server uvádí příklad učitele z pražské Základní školy Na Smetance. „Učím tady přírodopis, tělocvik, částečně mám i zeměpis. Mám vystudovanou přírodovědu s tím, že jsem vystudoval i přírodovědný gympl. S novým zákonem přišla nutnost dodělat si pedagogické minimum,“ popsal Robert Chott.

Stejně jako řada jeho kolegů musel začít studovat, aby nepřišel o práci. Pedagogické minimum si dodělává formou víkendového studia jednou za čtrnáct dnů, za tři týdny. Získání této kvalifikace mu bude trvat dva roky.

Existují výjimky

Podle ředitelky Základní školy Na Smetance Hany Vítové by ale každý ředitel měl mít právo vybrat si do svého týmu kantora podle vlastního uvážení. Ne každý absolvent pedagogické fakulty totiž nakonec zvládne učit. Každý z učitelů, kteří nesplňují kvalifikační předpoklady, nemůže už dále učit, pokud do konce prosince nezahájil studium.

Ředitelé si sice mohou nechat ve škole i učitele, který nemá odbornost ani nezačal studovat, ale jen do té doby, než za něj najdou kvalifikovanou náhradu. „Což znamená, že v době, kdy zákon začne platit, musí de facto vypsat výběrové řízení, nebo se zeptat na úřadu práce, zda tam není za učitele náhrada. Pokud náhradu nesežene, může v práci učitel zůstat,“ uvádí mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Odbornost si nemusí dodělávat učitelé, kterým je více než 55 let a mají za sebou minimálně dvacetiletou praxi.

Podle statistik ministerstva školství je v České republice více než 145 000 učitelů, z nichž 17 000 nemá kvalifikaci. Podle předběžných odhadů úřadu pak ze škol budou muset odejít zhruba dva tisíce kantorů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace