Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragické konce slavné pohádky, která zavinila dva rozvody. Princezna Krasomila se dokonce musela kát z nevěry před stranickou komisí... Tajnosti slavných

27.12.2014
Tragické konce slavné pohádky, která zavinila dva rozvody. Princezna Krasomila se dokonce musela kát z nevěry před stranickou komisí... Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Jiskra přeskočila mezi princeznou Krasomilou a králem Miroslavem již během prvního natáčecího dne. Zrodil se milostný skandál, který nabral přičiněním odkopnutého manžela Aleny Vránové politických rozměrů

Natáčení legendární Pyšné princezny rozvrátilo hned dvě manželství. Láskou totiž vzplanuli nejen princezna Krasomila a král Miroslav, ale také jejich představitelé. Jenže v té době už měli oba na rukou snubní prstýnky.

Říkává se, že vybudovat si nové štěstí na neštěstí druhých zpravidla přinese nakonec pravý opak, protože „pánbůh peče oplatky“. A toto rčení nakonec potvrdil i vztah krásné a temperamentní Aleny Vránové a dívčího idolu Vladimíra Ráže. Jejich žhavá láska, která vzplanula v roce 1951 před kamerami režiséra Bořivoje Zemana, jim přinesla jen velké trápení. A soudruzi jim ji ještě pořádně ‘osladili‘.

Velká láska Aleny Vránové se zrodila 'na place'. Kohout se jí za to pomstil napsáním divadelní hry o padouchovi, který komunistovi odloudil manželku. Hra se stala hitem, a příběh známých osobností probírali svazáci na schůzích.

Velká láska Aleny Vránové se zrodila 'na place'. Kohout se jí za to pomstil napsáním divadelní hry
o padouchovi, který komunistovi odloudil manželku, a soukromí Pyšné princezny probírali svazáci na schůzích.

Vzorné budovatelské manželství

Filmová hvězda a známý funkcionář, to byl vzorový pár počátku 50. let. První manžel herečky Pavel Kohout byl nadějný spisovatel, dramatik, organizátor kulturních akcí, a hlavně známý funkcionář svazu mládeže a kamarád vysoce postavených soudruhů. Alena si ho vzala z velké lásky krátce před natáčením Pyšné princezny, manželství ale klapalo jenom pár týdnů, údajně proto, že se z Kohouta vyklubal despota. Když se brali, vybral jako termín svatby den, kdy se narodil Stalin. Staroměstskou radnici lemovaly zástupy svazáků v modrých košilích, vyhrávali jim Fučíkovci. Nad jejich manželstvím si vzala patronát komunistická strana.

Jeden z mála dostupných společných snímků s Pavlem Kohoutem

Jeden z mála dostupných společných snímků s Pavlem Kohoutem

Znamenalo to, že oba manželé půjdou ostatním příkladem. O víkendech recitovat dělníkům na stavbách mládeže, v létě besedovat s mladými družstevníky, jezdit na zkušenou do Sovětského svazu... Však Kohout ani ne devatenáctileté manželce vyčítal, že používá rtěnku a nosí vysoké podpatky. Na takové věci přece pracující žena nemá čas! A pak to přišlo.

Nevěru řešila i stranická komise

Slavná pohádka Pyšná princezna se natáčela v létě 1951 v jižních Čechách, právě v době, kdy hereččin manžel odjel se souborem Fučíkovci na festival do Berlína. Ráž nosil již roky stejný snubní prstýnek jako jeho o rok starší žena, herečka Alexandra Myšková. Navíc spolu měli tenkrát několikaměsíčního syna Martina. V roce 1969 pak Myšková se synem emigrovala do Norska a oba tam žijí dodnes.

Původně ‘kovaný‘ komunista Pavel Kohout prožil obrovské rozčarování. Podepsal Chartu 77 a poté co mu byl v roce 1979 znemožněn návrat z ročního povoleného pobytu ve Vídni, usadil se v Rakousku.

Původně ‘kovaný‘ komunista Pavel Kohout, jehož pomsta Vránové pořádně zkomplikovala život, prožil
obrovské rozčarování. Podepsal Chartu 77 a poté co mu byl v roce 1979 znemožněn návrat
z ročního povoleného pobytu ve Vídni, usadil se v Rakousku.

Když se ‘bokovka’ provalila, vypuklo peklo. Kohout psal Aleně záplavy dopisů, přesvědčoval ji, ať se vrátí, nadával, prosil... Dopisy dostával i Ráž. Byly o tom, že kdo zradí lásku, je schopen zradit i vlast, a že rozvraceči socialistického zřízení se obvykle poznají podle toho, že mají neuspořádaný rodinný život. Pomsta byla opravdu propracovaná. Kohout napsal divadelní hru Dobrá píseň, o padouchovi, který komunistovi odloudil manželku. Poselství bylo jasné – kdo selže ve vztahu, nemá ve společnosti své místo, protože může selhat i při budování socialismu. Hra se stala hitem, příběh známých osobností probírali svazáci na schůzích, Alena byla pozvána před stranickou komisi, kde musela vysvětlovat své selhání.

Vzdorosvatba a vymodlené dítě

Právě v době největších hádek Aleně vstoupil do života pohádkový princ Miroslav. Hned po prvním dnu natáčení Pyšné princezny prý věděl, že je zle, a svést Alenu nebylo těžké. „Vladimír byl pohledný muž s obrovským charismatem. Zpočátku jsme příběh Krasomily a Miroslava hráli, ale pak jsme do té pohádky vložili kus opravdické lásky,“ přiznala herečka. Ráž se do své princezny bláznivě zamiloval, a tak navzdory skandálu byli oba brzy rozvedeni a vzali se.

Dlouho toužili po dítěti, jediná dcera Markéta se jim však narodila až po sedmi letech

Jediná dcera Markéta se jim narodila až po sedmi letech

Chtěli mít spolu dítě, ale dlouho se to nedařilo. „Povedlo se jim to až po jejich církevním sňatku, který jim uspořádal přítel Zdeněk Štěpánek. Bylo to během dovolené na bývalé faře na Šumavě v Horní Vltavici,“ prozradila před pár lety serveru Blesk.cz jejich dcera Markéta, která přišla na svět 4. května 1958. Zpočátku manželství fungovalo a oba herci své ‘vymodlené‘ dítě zbožňovali. Už jako malou začali brát Markétu s sebou do světa, například do Benátek a do Paříže, jezdili společně na hory či chalupu v jižních Čechách. Časem ale byli pracovně stále vytíženější, šli z role do role a nezbývalo než si najít paní na hlídání. A v tu dobu nastal problém.

Neodolatelný princ nedokázal odolat, princezna mu nalila stejného vína

Vladimír Ráž měl kolem sebe houfy fanynek, které ho zbožňovaly. Byl pravý gentleman, rád nosil květiny, laškoval s nimi a dvořil se jim. Měl obrovské charisma, okouzlující hlas, vybrané způsoby a také zvláštní smysl pro humor. A hlavně – byl král Miroslav! „Tátu chtěla každá a on kolikrát neodolal. Měl různé avantýry, milenky a snad i nějaký vážnější vztah s nějakou baletkou. Mámu to pochopitelně štvalo,“ svěřila se Markéta v rozhovoru.

O na vysněné dovolené v Paříži se prý manželé stihli pohádat

I na vysněné dovolené v Paříži se prý manželé stihli pohádat

Jeho avantýry samozřejmě krásné Aleně vadily, a tak mu nakonec ‘oplatila stejnou mincí‘a našla si milence. Dopomohla k tomu náhoda – když jim onemocněla kočka, padl herečce do oka veterinář, který ji léčil. A svůj nový vztah se herečka před manželem vůbec nesnažila tajit. „Naopak. Třeba upekla doma kachny, krásně je naaranžovala do proutěného košíku, řekla ahoj a odešla za zvěrolékařem,“ vyprávěla Markéta. Ráže tím pořádně vykolejila – on jako chlap přece zahnout může, ale ona? Nepřípustné!

Na chalupě s Rážem a patnáctiletou Markétou

Na chalupě s Rážem a patnáctiletou Markétou

Soužití, v němž neustále v pozadí zacláněl ještě někdo další, se začalo zhoršovat, manželé se neustále hádali, k odstartování dalšího sporu jim stačila úplná malichernost. Přesto spolu vydrželi až o Markétiných osmnáctin. „O rozvod požádala máma. Myslím, že táta se rozvádět nikdy nechtěl. Jakmile se ale rozvedli, mámin vztah s veterinářem skončil a už se nikdy nevdala,“ dodala Markéta.

Tvrdý pád jediné dcery

Osud nakonec tvrdě zatočil i s hereččinou jedinou dcerou Markétou. Stejně jako matka se vdala velmi brzy a v jednadvaceti letech porodila dceru Terezu. V roce 1986 se však rozvedla, protože její manžel propadl drogám. Podruhé se provdala za Belgičana, ale ani tentokrát manželství nevydrželo. Vystudovala filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ovládala čtyři světové jazyky, udělala doktorát a po revoluci si založila cestovní agenturu. Jako tlumočnice procestovala celý svět. Jenže po čtyřicítce propadla alkoholu a přišla o cestovku i o pražský byt. Všechno propila.

Dcera Markéta byla velmi vzdělaná a odstartovala úspěšnou kariéru. Všechno ale zničila její závislost na alkoholu.

Dcera Markéta byla velmi vzdělaná a odstartovala úspěšnou kariéru. Všechno ale zničila
její závislost na alkoholu.

Poté, co Markéta prodělala mozkovou mrtvici, matka se ji snažila ze všech sil zachránit. Sháněla odborníky, platila nemocnice... Markéta ale pila dál, byla na matku sprostá, a tak se odcizily. Alkohol jí zničil játra i ledviny, následovala alkoholická demence. Herečka své dceři nabídla, že jí věnuje ledvinu, podmínkou zdařilé operace ale byla její abstinence. Jenže té Markéta bohužel nebyla schopná. Loni o vánočních svátcích zemřela, právě v době, kdy celý národ opět sledoval na obrazovkách Pyšnou princeznu. Její smrt potvrdila médiím spisovatelka Blanka Kovaříková, autorka knihy o jejím tatínkovi. Aleně po ní zbyla alespoň vnučka Tereza, která je členkou ženského vokálního kvarteta Yellow Sisters a dala slavné princezně Krasomile tři pravnuky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská