Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Českou Edith Piaf málem zabila smrt přítele. Proč nemá nejslavnější česká šansoniérka stále ještě vyhráno? Tajnosti slavných

22.12.2014
Českou Edith Piaf málem zabila smrt přítele. Proč nemá nejslavnější česká šansoniérka stále ještě vyhráno? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Takhle už je nikdy neuvidíme. Hana Hegerová a Petr Hapka tvořili nejen nedostižný umělecký tým, ale byli také dobrými přáteli. Skladatelovu smrt nemocné srdce paní Hegerové nezvládlo a její zdravotní stav je stále vážný.

Spolupracovali dlouhá léta, skvělý hudebník a nejlepší česká šansoniérka všech dob měli na kontě řadu mimořádných hitů. Když Petr Hapka 25. listopadu zemřel, jeho umělecká kolegyně a kamarádka, o třináct let starší Hana Hegerová, tragédii nezvládla.

Na Hapkův pohřeb, který se konal 4. prosince na pražském Vyšehradě, se paní Hegerová původně chystala, mimořádný příval zármutku a emocí však nezvládlo její unavené srdíčko. Dostavil se kolaps, byla převezena do nemocnice a lékaři ji uvedli do umělého spánku.

Petr Hapka pro ni tvořil a občas spolu i vystupovali

Petr Hapka pro ni tvořil a občas spolu i vystupovali

Nepustili k ní ani prezidenta

„Záchranka ji přivezla s vysokým tlakem a nevolností. Vyšetření pak ukázala, že šlo o lehčí srdeční příhodu,“ prozradil deníku Aha! jeho zdroj ze Všeobecné fakultní nemocnice. Po pěti dnech ji sice probudili, její zdravotní stav je sice stabilizovaný, ale nadále vážný. Přesné informace o jejím zdravotním stavu odmítají lékaři sdělit, protože si to zpěvaččina rodina nepřeje.

Na návštěvu do nemocnice nepustili dokonce ani prezidenta republiky Miloše Zemana, který jí letos 28. října udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, a tak nakonec zvolil květinový pozdrav a osobní dopis. „Pan prezident do nemocnice poslal dvě kytice. Růže a potom symbolický svazeček levandulí,“ řekl médiím šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Svou pěveckou kariéru Hana Hegerová oficiálně ukončila v roce 2011

Konec své pěvecké kariéry Hana Hegerová oficiálně oznámila 12. srpna 2011.

Z učňáku se prozpívala až na světovou špičku

Královna československého šansonu, vlastním jménem Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková, se narodila 20. října 1931 v Bratislavě, v rodině bankovního ředitele. V letech 1937 až 1942 navštěvovala baletní školu v bratislavském Národním divadle. Po maturitě na gymnáziu v Komárně chtěla na Vysokou školu ekonomickou, jenže nemohla, a tak pracovala v komárenských strojírnách a přednášela na tamní učňovské škole.

K umění se konečně dostala v roce 1953 po absolvování odborného divadelního kurzu při státní konzervatoři. Stala se členkou souboru Divadla Petra Jilemnického v Žilině, v té době již měla dítě. V roce 1957 se poprvé představila jako zpěvačka v bratislavské Tatra revue, od roku 1961 vystupovala v pražském divadle Rokoko a o rok později přešla do Semaforu.

Hana Hegerová, René Gabzdyl a Jiří Šlitr (vpravo) v jazzové opeře Dobře placená procházka

Hana Hegerová, René Gabzdyl a Jiří Šlitr (vpravo) v jazzové opeře Dobře placená procházka

Významná ocenění od kolébky šansonu

Na hudebním poli dosáhla Hana Hegerová obrovských mezinárodních úspěchů svou interpretací původních i cizích šansonů. Publikum i odbornou kritiku zaujala především mimořádnou schopností dramaticky interpretovat text a ne nadarmo se jí říká česká Édith Piaf. Absolvovala celou řadu úspěšných vystoupení doma i v zahraničí. Například v roce 1967 vystoupila v pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu, roku 1994 vyprodala Mozartův sál ve Vídni. Během své kariéry koncertovala v mnoha státech, mimo jiné v Argentině, Belgii, Francii, Kanadě, USA, Švédsku či Švýcarsku.

I u nás patřily její nezapomenutelné koncerty pokaždé k beznadějně vyprodaným a její neklesající oblibu potvrzují i četné ankety a ocenění. Například v anketě Český Slavík se pravidelně umísťuje mezi patnácti nejlepšími zpěvačkami. V roce 2002 obdržela od prezidenta republiky Václava Havla medaili Za zásluhy. Je držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury. Dne 28. března 2012 obdržela na Staroměstské radnici čestné občanství Prahy 1 a šek na 250 000 korun. Dne 4. dubna 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy, za významné přispění k propagaci francouzského šansonu a francouzské kultury obecně. Z rukou francouzského velvyslance Pierra Lévyho ho tehdy převzal v zastoupení její vnuk.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská