Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otřesný případ bezpráví, jehož důsledkem bylo rozvrácení rodiny! Norsko ukradlo české děti, které odmítá vrátit matce. Sourozence rozdělili a nesmějí mluvit rodnou řečí. Životní K.O.

23.11.2014
Otřesný případ bezpráví, jehož důsledkem bylo rozvrácení rodiny! Norsko ukradlo české děti, které odmítá vrátit matce. Sourozence rozdělili a nesmějí mluvit rodnou řečí. Životní K.O.

Foto: ČT

Popisek: Eva Michaláková déle než tři roky svádí zatím marný boj s norskými úřady o děti, které jí byly protiprávně odebrány. Norové sourozence rozdělili a nyní je dokonce chtějí definitivně předat adoptivním rodičům.

Europoslanec Tomáš Zdechovský se v pátek 21. listopadu setkal s norským velvyslancem při Evropské unii Nielsem Engelschionem. Hlavním tématem jejich setkání byl případ odebraných dětí paní Evy Michalákové, které jí zabavil norský úřad pro ochranu dětí. Matka nyní už déle než tři roky svádí zatím marný boj s norskými úřady, které nyní chtějí děti definitivně předat adoptivním rodičům.

„Pokud by norské úřady chtěly přikročit k adopci, naprosto tím poruší veškeré konvence a Norsko se tak totálně izoluje v rámci celé Evropy. Opakovaně jsem panu velvyslanci zdůraznil, že je nepřípustné, aby sourozenci žili izolovaně od sebe a nemohli hovořit se svou matkou česky,“ prozradil obsah jednání s norským velvyslancem europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ten při schůzce s Engelschionem zdůraznil, že jednání norských úřadů považuje za nepřípustné v jakékoli svobodné společnosti a nesmí se už více opakovat. Norská strana přislíbila, že případ prošetří. Nyní Zdechovský společně s dalšími českými poslanci a senátory hledá způsob, jak dostat děti zpátky k matce. O případu rovněž opakovaně informoval i své kolegy ze zemí Evropské unie, kteří mu přislíbili s případem pomoc.

Norsko zasahuje do práv rodičů i dětí

„Případ zkoumám už několik měsíců. Celá kauza je otřesným případem bezpráví, jehož důsledkem bylo bohužel i rozvrácení rodiny. Matka obou dětí je nevinná a odebrání dětí proto nelze žádným způsobem ospravedlnit. Navíc oba synové vyrůstají v odlišných pěstounských rodinách, což považuji za nepřípustný zásah do práv dětí,“ popisuje Zdechovský vážnost situace.

Kvůli hrozbě úplného odebrání je podle něj potřeba jednat co nejrychleji. „K vyřešení problému hodlám využít všech svých možností, a proto jsem se rozhodl celou věc probrat s norským velvyslancem. Věřím, že se nám podaří děti dostat zpátky,“ dodal europoslanec Zdechovský.

Demonstrace na podporu paní Evy Michalákové se uskutečnila 18. listopadu před Velvyslanectvím Norského království v pražské Hellichově ulici

Demonstrace na podporu paní Evy Michalákové se uskutečnila 18. listopadu
před Velvyslanectvím Norského království v pražské Hellichově ulici

Sobotka měl norského premiéra seřvat na tři doby

Podle europoslance Zdechovského není případ Evy Michalákové a jejích děti zdaleka ojedinělý, tyto otřesné případy se staly řadě rodin. Česká republika by se proto měla spojit i s dalšími zeměmi, kde byla Norskem porušena lidská práva jejich občanů.Nechtěl jsem do toho vstupovat dříve, než budu mít jistotu, že české úřady nemají rozjetou nějakou strategii a diplomacii. Posléze jsem zjistil, že tam ze strany českých úřadů žádná strategie není,“ řekl europoslanec v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

„Vážím si toho, že tam probíhá spousta diplomatických kroků. Ale když bylo před půlrokem jasné, že norské úřady přestaly komunikovat a že na některé zprávy neodpovídaly, tak tam bych očekával tvrdou reakci premiéra. Tam bych očekával, že premiér naší republiky zavolá norskému premiérovi a opravdu ho seřve na tři doby. Přece není možné, aby něco tak hnusného dělal někdo s českými občany!“ dodal Zdechovský.

Proti Norsku by měla vytáhnout celá Evropa

Europoslanec zdůrazňuje, že paní Michaláková bojuje demokratickými legálními způsoby. Na základě kontaktů s norskými novináři a norskými politiky věří, že Norsko dokáže, že je demokratickou zemí, a zařídí, aby se ti sourozenci dostali zpátky k sobě, a co nejdříve je předá zpět i do péče matky. Pokud ale Norsko nebude reagovat, bude potřeba uplatnit diplomatickou ochranu. Tím by se ale totálně porušily vztahy mezi oběma zeměmi.

„V tom případě bych opravdu navrhoval postup, že se spojíme i s dalšími státy, které mají stejné problémy. Takové problémy nemá jenom Česká republika, ale i Slovensko, Polsko, Maďarsko či země bývalého Pobaltí. Opravdu bychom měli postupovat velmi striktně a nekompromisně vůči Norsku zvážit i otevření tohoto tématu i na půdě Rady Evropy a dalších mezinárodních institucí,“ říká Zdechovský a dodává: „Je potřeba poměrně tvrdě začít diskutovat se severskými zeměmi a říct, že tento princip odebírání dětí a fungování jejich sociálních úřadů je pro nás naprosto nepřijatelný a nemá v civilizované a demokratické Evropě co dělat.“

Občané ČR mohou posílat své finanční dary na zaplacení právníků, kteří zastupují matku dětí, Evu Michalákovou, v Norsku, na transparentní účet, kam připisují i své vzkazy pro rodinu a český stát, jež si můžete veřejně přečíst.

Jestliže vás takové totalitní praktiky nenechávají chladnými, můžete Evu Michalákovou podpořit. Stáhněte si a podepište petici za navrácení dětí jejich matce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská