Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Němcová z ODS vytáhla po roce kauzu korunovační klenoty. A odpověď od čtenářů? Mirko, to raději nečtěte

10.11.2014
Němcová z ODS vytáhla po roce kauzu korunovační klenoty. A odpověď od čtenářů? Mirko, to raději nečtěte

Foto: badische-zeitung.de

Popisek: Bývalé předsedkyni Poslanecké sněmovny ČR se po 18 měsících zázračně vrátila paměť. Nebo spíš čich - kritizuje výroky Miroslavy Němcové na adresu prezidenta republiky čtenářka KrajskýchListů.cz

Slábnoucí ODS kolem sebe nepřestává kopat. Pozadu nezůstala ani poslankyně Miroslava Němcová, která se po roce a půl náhle rozpomněla, že byl prezident Zeman loni při otvírání komory s korunovačními klenoty opilý. Jak došlo k zázračnému uzdravení jejího čichu?

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se před třemi dny v internetové televizi DVtv náhle rozpomněla, že byl prezident Miloš Zeman loni v květnu při otvírání komory s korunovačními klenoty opilý. „Mohl vrávorat z jiných důvodů, ale poznala jsem to, protože jsem byla těsně vedle něj, a z toho dechu cítíte, jestli má virózu, nebo je tam jiný důvod,“ prohlásila poslankyně. Navíc dodala, že podle ní prezident ztrácí kontrolu sám nad sebou.

Jak to bylo, když se Miroslavě Němcové vrátil čich

Zázračné uzdravení jejího čichu, s nímž Miroslava Němcová seznámila svět až s osmnáctiměsíčním zpožděním, zvedlo adrenalin leckomu. Například mediální poradkyně Mira Třebická k tomu KrajskýmListům.cz napsala:

„Poctivě chodím k volbám a stále naivně věřím, že bude lépe, že snad se konečně dočkám toho, že politici nebudou po volbách trpět ztrátou paměti, ztrátu čichu nevyjímaje. Volila jsem nová uskupení, protože těm starým už paměť značně hapruje. Zároveň se ale obávám toho, aby ztráta paměti nebyla příliš virulentní a aby se v Poslanecké sněmovně či na radnicích po komunálních volbách nešířila třeba jako BSE (nemoc šílených krav - pozn. red.).

Ti staří jsou řádně očkováni, ale co chudáčci nováčci? V tomto mém názoru mě nedávno utvrdila Miroslava Němcová, které se po více než roce zázračně čich vrátil. Dokud ho ještě měla a u korunovačních klenotů něco cítila, tak ho raději rychle ztratila, protože v té době se jí ještě Miloš Zeman mohl hodit. A ejhle, ostrý čich je obnoven, když už je definitivně jasné, že ani v komunálních volbách ODS neuspěla.

Hodně se v poslední době kriticky mluvilo o vulgaritách politiků. Osobně bych jim pár lehce přisprostlých slov odpustila, kdyby to přispělo k obnově morálních kvalit a jako prevence proti ztrátě paměti či čichu.

Čím škodí věštkyně Němcová sama sobě

Tak vážné zhodnocení prezidentova zdravotního stavu, jakého se dopustila Miroslava Němcová, je z úst absolventky střední zemědělské školy a majitelky knihkupectví přinejmenším velmi odvážné. Stanovení takové diagnózy by se bez předchozího odborného vyšetření neodvážily ani ty největší lékařské kapacity. Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny však má nejspíš patent na rozum, nebo možná disponuje nadpřirozenými schopnostmi, které jí umožňují hodnotit zdravotní stav svého okolí na dálku.

Podezření, že prezident byl při slavnostním ceremoniálu pod vlivem alkoholu, vyvolalo několik okolností. Přestože teplota v katedrále byla velmi nízká, prezident měl orosené čelo. Vypadal, že se mu ne zcela dobře dýchá, byl zesláblý a místy vrávoral. K podezření na vliv alkoholu přivádělo novináře i veřejnost to, že se před večerním odemčením pokladnice zúčastnil oslav 9. května na ruské ambasádě. Že by snad byl opravdu pod vlivem alkoholu, to však tehdy nikdo z přímých účastníků nepotvrdil. A už vůbec ne tehdejší předsedkyně sněmovny Němcová: „Viděla jsem to, co vy. Závěry si udělá každý sám,“ řekla tenkrát serveru Lidovky.cz.

Slabost se neodpouští v politice ani showbyznysu

Každý z nás se občas necítí dobře, pokud však nepatříme mezi osobnosti, na něž cílí zraky veřejnosti a objektivy novinářů, maximálně se nás někdo zeptá, copak že to s námi je? Veřejně činní či populární lidé jsou na tom stejně, ocitají se však ve velmi obtížné situaci. Novináři, a především ti bulvární, totiž zdravotní indispozici či nedej bože onemocnění prostě nepřipouštějí, za každým škobrtnutím či zaváháním hned hledají nějakou tu ‚šťavnatou‘ příčinu, kterou by mohli pořádně rozmáznout.

Vyprávět by o tom mimo jiné mohla třeba populární dětská ‚žížala Julie‘ Dagmar Patrasová, které novináři před pár lety rozjásaně přilípli nálepku alkoholičky. Herečka totiž výrazně přibrala na váze, byla oteklá v obličeji, působila mátožně a na jedné společenské akci dokonce usínala. Nikdo netušil, že příčinou výrazné změny její vizáže i chování bylo vážné onemocnění štítné žlázy, které způsobuje nebezpečné zadržování vody v organismu a téměř smrtelnou únavu.

Dvakrát měř, jednou řež

Tímto prastarým příslovím by se měla řídit i česká média namísto vyrábění senzací za každou cenu. Tím spíš by mělo platit i v politice, jejíž nedílnou součástí by měla být i notná dávka diplomacie. Úmyslně píšu ‚měla by‘. Současná česká politická scéna má totiž do noblesního jednání kultivovaných a vzdělaných diplomatů hodně daleko. Namísto toho se zástupci politických stran handrkují s prominutím jako báby na trhu, občas dokonce připomínají dětičky na pískovišti, které si vzájemně sypou obsah kbelíčků na hlavu.

Jeden takový kbelíček v minulých dnech nedůstojně popadla i poslankyně Němcová a s gustem ho vysypala, domnívajíc se, že sype píseček na hlavu prezidentskou. Ve skutečnosti však jeho obsah dopadá na její vlastní. Pokud totiž sama trpí ztrátou paměti, či snad dokonce čichu, jak upozorňuje ve výše citovaném dopisu paní Třebická, neměla by automaticky očekávat, že stejnými neduhy trpí i celý národ. Štvanice na svou vlastní hlavu, kterou prezident Zeman rozpoutal použitím několika vulgárních výrazů, jež si vypůjčil z úst politických oponentů a sám to předem zdůraznil, připomíná labutí píseň. Tu, kterou tento vznešený pták údajně zpívá v posledních vteřinách svého života. A Miroslava Němcová svým hodnocením prezidentových ‚nedostatků‘ s více než ročním zpožděním jakoby zapěla pár dalších taktů labutí písně své rodné politické strany."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská