Zemanových stoupenců raketově přibývá, na síti už koluje i petice. „Páchnoucí odvetná dělostřelecká palba“ podle Hájka vs. Miloš Jitrnice bulvárníka Novotného
09.11.2014
Autor: Pražský Hrad
Popisek: Miloš Zeman
OTEVŘENÝ DOPIS V ČLÁNKU Příznivců a sympatizantů prezidenta Miloše Zemana stále přibývá. Pod petici „Podporujeme prezidenta Zemana“ se podepsalo v pátek dopoledne již bezmála dva tisíce lidí. Diskuze kolem prezidentových Hovorů z Lán neustává, my se soustředili na nejzajímavější příspěvky z obou táborů – pro i proti.
V pondělí se na internetu objevila petice na prezidentovu podporu. Má to být protipól petice aktivisty Jana Šinágla, který doporučoval zažalovat prezidenta republiky pro vlastizradu. Zakladatel skupiny poznamenal, že v médiích se objevují zprávy, kterak na Facebooku vznikají skupiny požadující odvolání prezidenta, ale o jeho stoupencích není nikde ani slovo. Petici naleznete ZDE.
Copak Zeman může za to, jak se Pussy Riot nazvaly?
Jedna z diskutujících pak poděkovala prezidentovi, že jí, která neumí anglicky, vysvětlil, co to vlastně to Pussy Riot znamená. „Proboha, řekl jen překlad! Copak Zeman může za to, jak se ony nazvaly? Už dávno nám to mohli sdělit novináři, nebo jejich příznivci, kteří s PR, nevím kolik let už, pořád otravujou,“ poznamenala dále k bouři, kterou Zemanova slova vyvolala.
Zeman přijal válku, kterou mu vyhlásil hlavní mediální proud. Máme se na co těšit, tuší Petr Hájek
Nad současnou mediální bouří, kterou vyvolaly výroky prezidenta Miloše Zemana v rozhlasových Hovorech z Lán, se na svém serveru Protiproud zamýšlí i bývalý spolupracovník Václava Klause Petr Hájek. Celá záležitost podle něj už souvisí s příštími prezidentskými volbami.
Podle Hájka Zeman přijal válku, kterou mu po jeho „odvážném projevu“ na Rhodu a „stejně odvážně pojaté státní návštěvě Číny“ vyhlásil mediální mainstream.
„Páchnoucí odvetnou dělostřeleckou palbu“ zahájil prezident drsnými nedělními rozhlasovými Hovory z Lán. „Havlistické mediální a politické armády reagovaly tak, jak bezpochyby zamýšlel a předpokládal, neboť ví, že jsou to tupci. Spustily kanonádu z nejtěžších zbraní,“ domnívá se Hájek. Podle něj je ale problém v tom, že tato „soukromá válka“ si bere za rukojmí celou naši zemi. Ani jedné z bojujících formací o ni prý vůbec nejde.
Soudruzi už mají Zemana za vyřízeného
Hájek poukazuje na slova komentátora deníku Právo Alexandra Mitrofanova, který vyjádřil přání, aby příštím českým prezidentem byla postava, kterou by mohli volit jak vzdělanci, tak „hospoda“, protože sjednotitel by se ve stále neklidnější době hodil víc.
„Soudruzi už tedy zjevně mají prezidenta za vyřízeného. A starostlivě se ptají, koho instalují po něm. Ani ve snu je nenapadne, že by proti spojeným mediálním artilériím mohl Miloš Zeman za tři roky svůj mandát opět obnovit,“ píše Hájek, přičemž „soudruhy“ myslí „havlistické mediální spektrum od ČT a Čro po Babišova a Bakalova média".
Volání Zemanových odpůrců po celonárodním sjednocení ukazuje jejich slabost
Společnost podle Hájka nerozděluje prezident Zeman, ale právě média. „Volat už nyní po ‚celonárodním sjednocení‘ všech proti současné hlavě státu však pouze odhaluje jejich slabost a nejistotu,“ domnívá se.
A argumentuje tím, že v parlamentní volbě se jim nepodařilo zabránit dvojnásobnému zvolení nenáviděného Václava Klause a ve volbě přímé selhali s jen o něco méně nenáviděným Milošem Zemanem.
Dvojí metr českých médií
Hájek poukazuje i na dvojí metr, který většina českých médií na Zemana používá. „Miroslav Kalousek se svými pověstnými nechutnými gesty a výrazivem před kamerami veřejnoprávní televize v Parlamentu (a nejen v něm) je aktuálně hlavním televizním expertem na ‚hrubosti‘ Miloše Zemana. Stejně jako jeho ‚knížecí loutka‘, jejíž obscénní slovník je v médiích přijímán jako roztomilá kudrlinka hlubokomyslných banalit Havlova někdejšího kancléře,“ upozorňuje.
Připomíná také, že Kalousek ještě coby ministr a člen vlády mohl „v přímém přenosu“ zmlátit občana, který ho kritizoval, a nic se nedělo. „Kdyby ‚hajný‘ Karel Schwarzenberg nějakého takového ‚drzého kritika‘ třeba zastřelil restituovanou loveckou puškou z Hluboké, byla by z toho přinejmenším ‚přiměřená obrana‘. Ale spíše ‚mužný čin‘, jenž by dokazoval, že je ještě jůra. Zdeněk Svěrák by o tom složil žertovnou píseň a natočil film,“ dodává Hájek s nadsázkou.
Zeman věděl, že jej mediální pokrytci „odstřelí“
Domnívá se, že prezidentovy vulgarity v přímém rozhlasovém přenosu byly samozřejmě zamýšlené, cílené a pečlivě zvážené. Podle Hájka Zeman v okamžiku, kdy s „bruselským šéfem“ Barrosem vyvěsil nad sídlem českých králů „vlajku EU“ (přestože nic takového neexistuje), „povýšil se“ do role zastupujícího říšského protektora a na stát rezignoval. „V té chvíli byl s ‚pražskou kavárnou‘ zajedno a také patřičně chválen,“ tvrdí Hájek. Jenže jakmile prezident na Rhodu promluvil, podle Hájka pravdivě, o podstatě války Západu proti Rusku, stal se okamžitě pro mainstream mužem určeným k likvidaci. „Vlajka nevlajka. Když však – stejně demonstrativně jako při Hovorech z Lán – provedl svou, věcně skvělou a záslužnou, ‚čínskou invazi‘, už bojoval především svou vlastní válku,“ píše Hájek, podle kterého Zeman věděl, že ho ‚lidskoprávní kýč mediálních pokrytců‘‚ takříkajíc odstřelí. „A tak si zbytečně okázalými gesty zajistil, aby se to stalo s patřičným hlukem. Aby ho – právě tak jako v případě oné pornoskupiny – museli normální lidé, včetně ideových odpůrců, proti havlistickým náletům mediálních smeček chtěnechtě bránit. Nic než promyšlená past na ‚hospodu‘, žádný státní zájem,“ podotýká Hájek.
Známý bulvarista Pavel Novotný napsal oficiálně na Hrad, aneb Miloš Jitrnice
K mediálnímu šílenství, které vyprovokovaly některé vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana ve vysílání rozhlasového pořadu Hovory v Lánech, se připojil šéfredaktor bulvárního serveru eXtra.cz Pavel Novotný. Na rozdíl od jiných novinářů přistoupil k problému přece jen poněkud odlišným způsobem. V dopise, zaslaném hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, jehož text mají ParlamentníListy.cz k dispozici, totiž oznamuje, že zmíněný web bude od nynějška českého prezidenta titulovat jako „Miloš Jitrnice“.
Novotný tvrdí, že k tomuto bezprecedentnímu rozhodnutí jej vedlo několik „pro mne i valnou část našich čtenářů nepřijatelných excesů hlavy státu“. Šéfredaktor v dopise oznamuje, že prezidenta už napříště nebude označovat jeho občanským příjmením. To nahrazuje označením „jitrnice“. A proč zrovna toto slovo? Podle Novotného je totiž „ideální kombinací charakterových vlastností, vizáže, projevu a celkového vnímání pana prezidenta“.
Oslovení a titulování hodlá šéfredaktor ponechat. „Nejčastěji tedy zřejmě půjde o formy ‚prezident republiky Miloš Jitrnice‘, případně ‚prezident Miloš Jitrnice‘ apod.,“ píše Novotný, který v sobě zřejmě nezapře geny, které zdělil po svém otci, proslulém baviči.
Ač Jitrnicí, bude prezident stále mužem
Hlavu státu chce i nadále oslovovat v mužském rodě, protože se jedná o muže, přestože jej bude označovat za Jitrnici. „Vhodná bude forma např. ‚Akce v jízdárně Hradu probíhala dobře, až do chvíle, kdy se poblinkal prezident Jitrnice atd.,‘“ píše Novotný.
V podobném duchu pak dopis hradnímu kancléři pokračuje dále, byť pro někoho možná Novotný následujícími slovy překročil pomyslnou hranici, kterou by překračovat neměl: „V případě mimořádné události typu smrti Miloše Jitrnice zvolíme přeci jen přesnější formulaci typu ‚prezident republiky Miloš Jitrnice Zeman‘ atd.“
Když se prezident pomočí před královnou, označí jej Novotný „vychlastaného“
Závěrem si Novotný vyhrazuje právo v „extrémních případech“ pana prezidenta označit přídavným jménem „vychlastaný“. Jako příklad těchto extrémních případů uvádí bulvární šéfredaktor „pomočení se před královnou Velké Británie a Severního Irska, oslavování irácké okupace Kuvajtu, výstražné veřejné popravy několika tibetských aktivistů na nádvoří Hradu, přísahání na Ústavu ČR, že dcerka je panna a nepije...“
Závěrem dopisu Novotný připouští, že použití slovního spojení „vychlastaný Jitrnice“ je kostrbatější než „opilý Zeman“, ale prý se „nedá svítit“. „Primárním účelem sdělovacích prostředků je zprostředkovávat realitu takovou, jaká je. Prostě podobně, jako to dělají média v Číně, Rusku a dalších oblíbených destinacích Miloše Jitrnice,“ uzavírá svůj dopis kancléři prezidenta republiky Pavel Novotný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová