Renč a Sedláček na pranýři, ale co Lucie Bílá? Kdo tedy vlastně dostal Zemanův metál? Například jedna zpěvačka, která vlastně neexistuje
08.11.2014
Autor: ČT, repro
Popisek: Lucie Bílá 28. října na Hradě
Povyk, který rozpoutal letošní slavnostní ceremoniál k státnímu svátku v režii Miloše Zemana, nadále trvá, i když se jej zdatný stratég snažil zastínit skandálním Hovorem z Lán. Zatímco ten určitě dříve či později vyprchá, tři umělci, kteří osmadvacátého října získali prezidentův metál, budou žít s cejchem. Tak jako všichni, co se v minulosti zapletli s mocnými. Již nyní je zřejmé, že jim medaile Za zásluhy o stát působí více starostí, než radostí.
Sympatickým způsobem se s danajským darem vyrovnal režisér Robert Sedláček v publicistickém pořadu České televize 168 hodin, v němž se také vyjádřil k společenskému trapasu. Na výjimečný ceremoniál nezvolil předepsaný společenský oděv a státní vyznamenání si nechal připnout na sportovní mikinu. Když se ho na to reportérka zeptala, odpověděl: „Jsem svobodný člověk a nikdo mi nebude říkat, v čem budu chodit.“ Na straně druhé ale přiznává, že v tomto případě selhal a na otázku, zda by to udělal znovu, řekl, že ne. „Některé zkušenosti stačí jednou,“ dodal.
Ať si trhne nohou?
Co se samotného vyznamenání týče, Sedláček se bránil tím, že když o Zemanovi natočil před sedmi lety dokument Zeman – nekrolog politika, vůbec nekalkuloval. Nemohl totiž tušit, že Zeman bude prezidentem. „Co s tím mám dělat, ve chvíli, kdy mi zavolá hradní protokol? Mám říct, ať si trhne nohou?“ ptal se novinářů naopak on sám. Ale nikdo mu na to neodpověděl.
Méně pokorný byl ve stejném pořadu Filip Renč. Zatímco Sedláček byl zjevně nešťastný, Renč se s úsměvem se přiznal, že je na vyznamenání hrdý a dodal: „Já jsem si tu cenu nedal... Jsem rád, že jsem to nedostal in memoriam.“ Na svoji obhajobu také připomíná, že toho natočil víc, než dva minutové spoty pro prezidenta. A má pravdu.
Příliš mladí?
Někteří kritici se pozastavili nad tím, že Sedláček i Renč jsou příliš mladí, aby dostali státní vyznamenání. Ale ač je to při pohledu na mladistvě vyhlížejícího fešáka Renče až neuvěřitelné, ve filmové branži působí jako režisér a herec již více než čtyřicet let, od svých pěti! Je poněkud nefér, že ČT jeho uměleckou dráhu ilustrovala ukázkami z populárního muzikálu Rebelové, ale záměrně, či možná nezáměrně, ignorovala jeho závažnější díla. K těm například patří televizní film Sebemilenec, upozorňující na vážný společenský problém domácího násilí. Doma i v zahraničí získal velké uznání kritiků. Ostatně ceny sbíral Renč už jako student FAMU.
České století versus Český slavík
Je poněkud nefér, že Sedláček sklidil největší díl kritiky a posměchu, ale přitom je on sám ze tří umělců možná jediným, kdo by měl na vyznamenání, vztahujícímu se k zásluhám o stát, nárok. A to nikoliv proto, že před lety natočil portrét politického důchodce z Vysočiny, ale za projekt České století, v němž společně s historikem Pavlem Kosatíkem mapuje nejvýznamnější okamžiky našich novodobých dějin. Vzhledem k tomu, že si všímá i mnohých tabu, vyvolal velkou odezvu odborné i laické veřejnosti. A to je snad významnější než hity stejným způsobem oceněné zpěvačky Lucie Bílé. Ta navíc při volební prezidentské kampani otevřeně podporovala Miloše Zemana. V médiích se nechala několikrát slyšet, že Zeman je jediná skutečná silná politická osobnost u nás. Podle ní má být Zeman králem celé země.
Je ale přinejmenším zvláštní, že si na ni novináři poté, co od Zemana dostala metál, zdaleka tak nesmlsli jako na Sedláčkovi s Renčem. Jen bulvár se pozastavil nad tím, že Zeman ocenil osobu, která neexistuje. Bílá se totiž ve skutečnosti jmenuje Hana Zaňáková.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová