Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Renč a Sedláček na pranýři, ale co Lucie Bílá? Kdo tedy vlastně dostal Zemanův metál? Například jedna zpěvačka, která vlastně neexistuje

08.11.2014
Renč a Sedláček na pranýři, ale co Lucie Bílá?  Kdo tedy vlastně dostal Zemanův metál? Například jedna zpěvačka, která vlastně neexistuje

Foto: ČT, repro

Popisek: Lucie Bílá 28. října na Hradě

Povyk, který rozpoutal letošní slavnostní ceremoniál k státnímu svátku v režii Miloše Zemana, nadále trvá, i když se jej zdatný stratég snažil zastínit skandálním Hovorem z Lán. Zatímco ten určitě dříve či později vyprchá, tři umělci, kteří osmadvacátého října získali prezidentův metál, budou žít s cejchem. Tak jako všichni, co se v minulosti zapletli s mocnými. Již nyní je zřejmé, že jim medaile Za zásluhy o stát působí více starostí, než radostí.

Sympatickým způsobem se s danajským darem vyrovnal režisér Robert Sedláček v publicistickém pořadu České televize 168 hodin, v němž se také vyjádřil k společenskému trapasu. Na výjimečný ceremoniál nezvolil předepsaný společenský oděv a státní vyznamenání si nechal připnout na sportovní mikinu. Když se ho na to reportérka zeptala, odpověděl: „Jsem svobodný člověk a nikdo mi nebude říkat, v čem budu chodit.“ Na straně druhé ale přiznává, že v tomto případě selhal a na otázku, zda by to udělal znovu, řekl, že ne. „Některé zkušenosti  stačí jednou,“ dodal.

Ať si trhne nohou?

Co se samotného vyznamenání týče, Sedláček se bránil tím, že když o Zemanovi natočil před sedmi lety dokument  Zeman – nekrolog politika, vůbec  nekalkuloval.  Nemohl totiž tušit, že Zeman bude prezidentem.   „Co s tím mám dělat, ve chvíli, kdy mi zavolá hradní protokol? Mám říct, ať si trhne nohou?“ ptal se novinářů  naopak on sám.  Ale nikdo mu na to neodpověděl.

Méně pokorný byl ve stejném pořadu Filip Renč.  Zatímco Sedláček byl zjevně nešťastný, Renč se s  úsměvem se přiznal, že je na vyznamenání hrdý a dodal: „Já jsem si tu cenu nedal... Jsem rád, že jsem to nedostal in memoriam.“ Na svoji  obhajobu také  připomíná, že toho natočil víc, než dva minutové spoty pro prezidenta.  A  má pravdu.

Příliš mladí?

Někteří kritici se pozastavili nad tím, že Sedláček i Renč jsou příliš mladí, aby dostali státní  vyznamenání. Ale ač je to při pohledu na mladistvě vyhlížejícího fešáka Renče až neuvěřitelné, ve filmové branži  působí jako režisér a herec již více než čtyřicet let, od svých pěti! Je poněkud nefér, že ČT jeho uměleckou dráhu ilustrovala ukázkami z populárního muzikálu Rebelové, ale záměrně, či možná nezáměrně, ignorovala jeho závažnější díla. K těm například patří televizní film Sebemilenec, upozorňující na vážný společenský problém domácího násilí. Doma i v zahraničí získal velké uznání kritiků. Ostatně ceny sbíral Renč už jako student FAMU.

České století versus Český slavík

Je poněkud nefér, že Sedláček sklidil největší díl kritiky a posměchu, ale přitom je on sám ze tří umělců možná jediným, kdo by měl na vyznamenání, vztahujícímu se k zásluhám o stát, nárok. A to nikoliv proto, že před lety natočil portrét politického důchodce z Vysočiny, ale za  projekt České století, v němž společně s historikem Pavlem Kosatíkem  mapuje nejvýznamnější okamžiky našich novodobých dějin. Vzhledem k tomu, že si všímá i mnohých tabu, vyvolal velkou odezvu odborné i laické veřejnosti.  A to je snad významnější než hity stejným způsobem oceněné  zpěvačky Lucie Bílé. Ta navíc při volební prezidentské kampani otevřeně podporovala Miloše Zemana. V médiích se nechala několikrát slyšet, že  Zeman  je jediná skutečná silná politická osobnost u nás. Podle ní má být Zeman králem celé země.

Je ale přinejmenším zvláštní, že si na ni  novináři poté, co od Zemana dostala metál, zdaleka tak nesmlsli jako na Sedláčkovi s Renčem. Jen bulvár se pozastavil nad tím, že Zeman ocenil osobu, která neexistuje. Bílá se totiž ve skutečnosti jmenuje Hana Zaňáková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace