Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavný herec zkolaboval v porodnici. Kvůli těžkým záchvatům paniky nemůže být ani chvíli sám. Přesto doktory neposlouchá... Tajnosti slavných

04.11.2014
Slavný herec zkolaboval v porodnici. Kvůli těžkým záchvatům paniky nemůže být ani chvíli sám. Přesto doktory neposlouchá... Tajnosti slavných

Foto: ČT, repro

Popisek: Populární komik, herec a moderátor Jiří Krampol byl odjakživa symbolem sportovce. Málokdo tuší, s jak vážnými psychickými problémy se již od mládí potýká.

Figurou i naturelem byl Jiří Krampol přímo předurčen pro role svalovců. Koho by napadlo, že má panický strach ze samoty a trpí vážnými psychickými potížemi... Co všechno ho trápí?

Patří mezi známé české herce, kteří se objevovali na plátnech kin či televizních obrazovkách především jako fyzicky zdatní a sportovně založení muži. Byl vždy symbolem sportovce, kterého můžeme zahlédnout nejspíš v posilovně, na tenisovém kurtu nebo při sledování boxu. Zkrátka typ, splňující heslo, kam nemůžeš rozumem, jdi pěstí. Jaký je doopravdy a co se skrývá za jeho sebejistou a optimisticky naladěnou tváří, to ví jen málokdo.

Hercem z velké lásky

Populární český herec a moderátor se narodil 11. července 1938 v Buštěhradu, dětství však prožil na rázovitém pražském Žižkově, k němuž se vehementně hlásí a dodnes z něj čerpá v četných historkách, prezentovaných v televizních vystoupeních. Vyučil se soustružníkem kovů v Aero Vysočany, poté pracoval jako údržbář v nakladatelství Naše vojsko.

Krampolova platonická láska – sedmnáctiletá Milena Dvorská v roce 1958, v nesmrtelné pohádce s Janem Werichem Byl jednou jeden král

Krampolova platonická láska – sedmnáctiletá Milena Dvorská v roce 1958,
v nesmrtelné pohádce s Janem Werichem Byl jednou jeden král

Platonická láska ke krásné, o dva měsíce mladší herečce Mileně Dvorské probudila v mladém Jiřím Krampolovi zájem o herectví, takže se nakonec přihlásil na DAMU. Absolvoval v roce 1962, následovalo první angažmá v Divadle Na Fidlovačce, ale ještě v roce 1962 přešel do Divadla Na zábradlí, v jehož souboru hrál až do roku 1971. Mimoto provozoval v roce 1969 s hercem, scenáristou a režisérem Jiřím Bednářem recesistické pásmo ve Viole a hostoval i na dalších scénách. V letech 1972 až 1977 hrál v Divadle Ateliér, poté byl krátce členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov. V roce 1979 se vrátil do Divadla Na zábradlí, kde se naposledy uplatnil v klasickém divadelním repertoáru.

Zrození komika

V roce 1983 zahájil Jiří Krampol zlatou éru své popularity, když nastoupil do legendárního pražského divadla Semafor a vytvořil novou autorskou dvojici s Miloslavem Šimkem. Z této doby pochází řada dodnes známých povídek a scének, které sice nedosáhly kvality Šimkovy spolupráce s předčasně zesnulým Jiřím Grossmannem, ale výrazně dotvářely charakter masové televizní zábavy v 80. letech.

S Ivanem Vyskočilem (vlevo) v dramatu režiséra Hynka Bočana z roku 1968 Pasťák

S Ivanem Vyskočilem (vlevo) v dramatu režiséra Hynka Bočana z roku 1968 Pasťák

Po sporech více hereckých skupin v Semaforu a především s Jiřím Suchým založili Šimek s Krampolem v roce 1990 Divadlo Jiřího Grossmanna, kde pokračovali v nastoupené linii své tvůrčí činnosti. Společně s nimi se rovněž výrazně uplatnila i herečka a komička Uršula Kluková. Se Šimkovým příklonem k politické satiře však došlo v polovině 90. let k jejich uměleckému rozchodu a od té doby je Jiří Krampol na volné noze.

Kromě divadla, filmu a televize se výrazně uplatnil i v dabingu. Po emigraci Jiřího Třísky převzal dabování Jean-Paula Belmonda, po smrti Františka Filipovského také namluvil některé filmy se slavným komikem Louisem de Funesem. Na zvukových nosičích vydal své scénky a vzpomínky, je také autorem, případně spoluautorem čtyř autobiografických knih a podobně jako Karel Gott se amatérsky věnuje malbě.

Populární trojice 90. let Miloslav Šimek - Jiří Krampol - Uršula Kluková

Populární trojice 90. let Miloslav Šimek - Jiří Krampol - Uršula Kluková

Panické záchvaty a deprese

Každý si neseme s sebou určité dispozice a v dětství i během života je buď překonáme, či zůstanou jako součást našeho života stále. To platí i o typu deprese, kterou u Jiřího Krampola provází panika ze samoty, impulsy ze ztráty jistoty, partnerů či dítěte. Nevydrží sám v hotelovém pokoji, nesnese být sám doma, stále volá manželku a ujišťuje se, že na něj čeká. Když náhodou přijde do prázdného bytu, okamžitě vyrazí ven, na ulici, mezi lidi a telefonuje na všechny strany.

Na pohled železný muž již od svých třiceti let dobře ví, co jsou deprese. Přicházejí často nečekaně, zdánlivě bezdůvodně. Přesto je Jiří Krampol velmi neukázněný pacient. Je totiž zásadně proti užívání medikamentů, takže v tomto směru neposlouchá ani psychiatra, který už mu chtěl nasadit několikrát antidepresiva. Řeší to po svém. Zajde k léčiteli. Všechno si nechá vysvětlit a pak… jde do posilovny. Vážné psychické potíže také způsobily, že ho před deseti lety začal bulvár podezřívat z alkoholismu.

Kvůli Hance málem umřel

Hyperaktivitou se herec snaží zakrýt strach o své blízké i o sebe. Ne vždy mu to ale vychází. Když se jeho poslední ženě Hance narodilo v sedmém měsíci jejich společné dítě mrtvé a její stav byl velmi vážný, v nemocnici zkolaboval. Stres a panika, které se snaží nedávat najevo, ho dostaly i při jejím dalším vážném onemocnění. Po tomto vypětí začaly jeho problémy se srdcem a musel se podrobit akutní operaci, při níž mu byl voperován kardiostimulátor.

Vážné zdravotní problémy čtvrté manželky Hanky málem zaplatil životem

Vážné zdravotní problémy čtvrté manželky Hanky málem zaplatil životem

Jeho život je plný řady paradoxů. Je počtvrté ženatý, přestože se jeho vzorem stala matka, která se nikdy nerozvedla, přestože jejího manžela v pouhých 24 letech postihla těžká forma roztroušené sklerózy a zůstal do konce života bezmocný. Jednou z jeho manželek byla televizní moderátorka Jana Fořtová. Má čtyři syny, ze dvou vlastních nenese ani jeden jeho příjmení a není s ním v kontaktu. Zato další dva vyženění přijali oba jméno Krampol a říkají mu táto.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace