Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nápad za všechny prachy: Občanky a řidičáky bude vydávat Česká pošta. Jaké další absurdity její vedení vymýšlí?

03.11.2014
Nápad za všechny prachy: Občanky a řidičáky bude vydávat Česká pošta. Jaké další absurdity její vedení vymýšlí?

Autor: Ilustrační foto ceskaposta.cz

Popisek: Ředitel České pošty přišel s novým nápadem, jak vylepšit ekonomickou bilanci firmy - pobočky by mohly v budoucnu zajišťovat i vydávání občanských průkazů, cestovních dokladů, řidičáků či espézetek pro nová auta

Prodej plyšáků a cigaret neprošel, a tak vedení České pošty vymýšlí, jaké další služby nacpat na již tak dost přetížené přepážky. Podle jejího ředitele bychom si mohli po Novém roce u poštmistrů zařizovat i občanky, řidičáky či espézetky. A koupit třeba i silonky!

Ekonomická situace České pošty se navzdory snahám nelepší, a tak její generální ředitel Martin Elkán vymýšlí další a další možnosti, jak z toho ven. Podle zprávy serveru iHned.cz je ve hře dokonce možnost, že by měla bankovní licenci. Momentálně si prý nechává zpracovat posudek, zda by se to vyplatilo.

Místo úředníka poštmistr

Další geniální nápad z dílny managementu České pošty přímo vyráží dech – na pobočkách by si prý lidé mohli v budoucnu vyřizovat i vydání nových občanských průkazů, cestovních dokladů, řidičáků a espézetek pro nová auta. „Chci poštu vnímat jako přepážku státu – v jakýchkoli jeho oblastech. Povinné ručení, občanky, řidičáky, pojištění, agend může být spousta,“ uvedl Elkán v rozhovoru, který zveřejnily páteční Hospodářské noviny. „Máme jedinečnou síť poboček, kterou je škoda nevyužít. Stát může být přes poštu i tam, kde teď není,“ dodal.

Co se státní firmou Česká pošta bude dál, mělo by být jasné do konce roku. V současné době má zhruba 3200 poboček po celé republice a její generální ředitel by chtěl zavést alespoň na některých rozšířené služby. Zřizování průkazů nebo například registračních značek na auta vidí jako možnou cestu i ministr vnitra Milan Chovanec, která ovšem finanční situaci firmy nevyřeší. „Určitě bych to podporoval, v současné době je ale potřeba dopracovat studii, co by to poště přineslo a jaké by tím stát uspořil finanční prostředky, protože pošta by částečně převzala servis, který dnes dělá někdo jiný,“ řekl Hospodářským novinám. „Muselo by to být ve městech, kde není úřad s rozšířenou působností, aby mohla pošta suplovat jeho roli a mělo to smysl,“ upozornil Chovanec. Navíc až podle ekonomických propočtů by se ukázalo, zda by pošta byla jen výdejním místem, nebo by zajišťovala celý proces například žádosti o pas.

Poštovní banka by stála další miliony

Pro budoucí rentabilitu České pošty by měly být v budoucnu podstatné především bankovní služby, které by měly začít fungovat v roce 2017. K tomu by ale firma potřebovala půl miliardy na bankovní licenci a dalších 50 až 100 milionů korun na vybavení, abychom mohli na poště platit všemi bankovními kartami, a nikoli jen těmi od ČSOB, jak je tomu v současnosti. Podle ministra ale zatím není jasné, zda k tomu bude potřebná i změna poštovního zákona.

Doplňkový prodej na poštách ředitel Elkán rušit nechce, tato možnost se podle něj nabízí především v obcích, ke třeba není papírnictví či drogerie. Podmínky by se ale měly změnit, Elkán chce zboží vystavit na jiných místech, například ve vitrínách. Podle Chovance by ale měl být potlačen prodej předmětů, který nesouvisí s poštovními službami. „Pokud by to měly být cigarety a plyšáci, tak jsem zásadně proti,“ dodal ministr.

Na poštu třeba pro punčochy?

Do budoucna by měla mít pošta tři druhy poboček. „Jedním typem bude malá venkovská pobočka, kde je složité umisťovat větší množství zboží pro doplňkový prodej. Pak to bude střední a velká pobočka a u těch počítáme s post shopem, kde by se měly prodávat pohledy, známky a další věci spojené s poštou,“ vysvětlil ministr. Podle něj by měla mít pošta v budoucnu i vlastní internetový obchod, v němž by si lidé zboží objednali a vyzvedli si ho na pobočce. „Když jsem jezdil po pobočkách, tak mi říkali, že byl obrovský zájem o silonky,“ dodal ministr.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace