Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největší skandály kolem prezidenta, který prý vyznamenal své kámoše, proruský vepř, Sedláčkova teplákovka a běsná módní policie i vypadlý jistič… 28. říjen rozdělil národ

30.10.2014
Největší skandály kolem prezidenta, který prý vyznamenal své kámoše, proruský vepř, Sedláčkova teplákovka a běsná módní policie i vypadlý jistič… 28. říjen rozdělil národ

Foto: ČT, repro

Popisek: Ceremonie na 28. října na Pražském hradě

AKTUALIZOVÁNO Již před ceremoniálem bylo husto. Prezident nepozval dva rektory, což naštvalo řadu akademických hodnostářů i politiků – Kalousek proto dorazil na Hrad na protest v dvěma odznáčky dotyčných univerzit v klopě saka, Masarykovy a Jihočeské. A než utichly spory okolo nepozvání rektorů, vypukly skandály nové. Ten první hned během přenosu České televize…

Do časů, kdy televizní vysílání nebylo spolehlivé a na obrazovce se často objevila místo vysílání informace o poruše, se v úterý přenesli diváci, kteří chtěli na České televizi sledovat slavnostní shromáždění z Pražského hradu, kterým měly vyvrcholit oslavy 28. října. Mezi Českou televizí a Správou Pražského hradu se následně rozpoutal spor, kdo selhání techniky zavinil.

Několik minut po osmé hodině, právě když měl přímý přenos ze slavnostního shromáždění začít, došlo k selhání techniky, které znemožnilo přenos. ČT do vysílání improvizovaně nasadila zprávy a přenos začal s několikaminutovým zpožděním právě ve chvíli, kdy do sálu vstupoval prezident Zeman.

Takto to bylo s výpadkem vysílání z Hradu. Česká televize se prý vymlouvá, ale chyba byla u ní

Výpadku vysílání si povšiml i sám prezident a ve svém projevu si do vysílatele rýpl. Česká televize se ale ve středu ohradila, že z její strany nic zanedbáno nebylo a příčiny výpadku byly v okolnostech, které její zaměstnanci ovlivnit nemohli.

„Příprava tohoto důležitého přenosu probíhala ze strany České televize důsledně a její štáb byl na místě již od rána, přičemž veškeré vstupy i vysílání Událostí proběhlo z místa bez jakéhokoli defektu,“ uvedla mluvčí ČT Alžběta Plívová. Příčinou kolapsu byl prý vypadlý jistič v rozvodně, který ale měla zajistit Správa Pražského hradu.

Hradní správa ovšem následně vydala tiskové prohlášení, ve kterém se proti tomuto nařčení ohradila. Česká televize podle nich požádala pro svá vysílací zařízení o zajištění celkového příkonu 70 kilowatt. Poskytnuty jí, tak jako v předchozích letech, byly dvě zásuvky o celkovém příkonu 83 kilowatt, tedy více, než bylo požadováno.

„Výpadek jednoho ze dvou 63ampérových jističů byl tedy patrně důsledkem přetížení za odběrným místem způsobeným na straně ČT,“ upozorňuje Správa Pražského hradu. Za odběrným místem už prý její pracovníci nemohli přetížení nijak ovlivnit, a proto nemají na několikaminutovém přerušení vysílání žádnou vinu. Naopak prý její pracovníci dokázali zabránit výpadku většího rozsahu, když do rozvodny improvizovaně zajistili trvalý fyzický dozor.

„Sdělení ČT ve věci výpadku dodávky energie do sdělovacích prostředků pokládáme za neseriózní,“ ohradil se Hrad proti tvrzením ČT.

Kdo převezme ocenění od proruského prasete, sám se jím stává

A pak už nastalo velké haló ohledně výběru oceněných. Prezident prý vyznamenal své kamarády. Na to známý filmový a hudební publicista Jan Rejžek na svém účtu na Twitteru okomentoval předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Poněkud jedovatě se vyjádřil o dvou oceněných filmařích - režiséru Filipu Renčovi a režiséru Robertu Sedláčkovi.

Rejžek na Twitteru zveřejnil svoji „blahopřejnou“ esemesku, kterou Sedláčkovi zaslal: „Kdo přebírá z rukou proruského vepře medaili, sám je jím stává. Bez úcty..."

Rýpnul si i do oceněného Filipa Renče. „Já věděl, že to Filip Renč daleko dotáhne, už když hrál ve třinácti letech ve filmu Julka Fučíka,“ připomněl nesmlouvavý kritik Rejžek Renčovy umělecké začátky.

Oba filmaři svými díly Zemanovi pomohli

Na Zemanovu hlavu se snesla kritika od části politiků i novinářů za to, že prezident při udělení ocenění zmíněným tvůrcům nepostupoval objektivně. Oba totiž svou tvorbou Zemana podpořili. Renč mu natočil předvolební klip do prezidentské kampaně. „Filip Renč vykreslil Miloše Zemana jako člověka, který hladí stromy, tmu zahání zapálenou svíčkou a z křesla rozjímá nad budoucností ve společnosti své mladé dcery Kateřiny. Za řemeslné dílo, které bylo pro Zemana jedním ze stupňů cesty na Hrad, dostal tehdy Renč 50 tisíc korun. Nyní k tomu má i medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění),“ uvedl server Echo24.cz.

Sedláček zase natočil o Zemanovi dokument v době, kdy tehdejší expremiér žil na Vysočině jako běžný penzista. Dílo bylo pojmenováno „Miloš Zeman: nekrolog politika a oslava Vysočiny“ a odvysílala jej i Česká televize. Podle serveru Echo24.cz se Sedláček se Zemanem během natáčení sblížili. Také Sedláček obdržel včera na Hradě ze Zemanových rukou medaili Za zásluhy I. stupně.

Morální facka od ruských disidentů

Mezi těmi, kdo předem vyloučili byť hypotetické prezidentovo pozvání na Pražský hrad, byli i disidenti Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg, kteří patří mezi „osm statečných“ protestujících v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Prezident Zeman totiž podle nich svými nedávnými výroky na adresu Ruska a jeho role v konfliktu na Ukrajině jde proti heslu „Za vaši a naši svobodu“, které přinesla na Rudé náměstí Natajla Gorbaněvská  - včera in memoriam oceněná. Komentátor Hospodářských novin Honzejk k tomu dodal, že oba pánové udělili prezidentu Zemanovi morální políček a že to byla největší kaňka na celém ceremoniálu.  

Petr Honzejk ale, jako prakticky jediný z komentátorů velkých deníků, Zemana pochválil: Když hodnotil ve studiu České televize včerejší ceremoniál předávání státních vyznamenání, po poměrně kritickém úvodu si od něj prezident Zeman vysloužil pochvalu. Za to, že se postavil na stranu českých vojáků, které „špína" Česka označuje za žoldáky.

Mela a řehot pravdoláskařských aktivistů

I na serveru Tiscali.cz sepsal Vojtěch Varyš obhajobu prezidenta a oceněného režiséra Sedláčka: „Mezi laureáty státních vyznamenání, které u příležitosti svátku 28. října udělí prezident Miloš Zeman, by měl být i filmový režisér Robert Sedláček. Hned se strhla mela a řehot pravdoláskařských aktivistů,“ stojí zde.

Režisér Sedláček si podle Tiscali vyznamenání od Zemana zaslouží: Podle Varyše patří k předním filmovým tvůrcům současnosti. „Ostruhy si vysloužil dokumenty, natočil několik ceněných hraných filmů, jako Pravidla lži nebo Rodina je základ státu. V televizi běží jeho cyklus České století, před časem byla vysílána jeho brilantní černá komedie o zkorumpované policii Sráči (režisér tehdy trval na názvu navzdory tomu, že kvůli tomu ho televize zařadila do vysílání až po 22. hodině). Před lety natočil Sedláček pozoruhodné dokumenty o filozofovi Václavu Bělohradském a zakladateli JZD ve Slušovicích Františku Čubovi. Právě Čuba a Bělohradský dostali od Zemana vyznamenání loni, Čuba je navíc Zemanovým poradcem a letos byl za jeho stranu zvolen senátorem. Jistě spiknutí!“ ironicky komentuje Varyš…

Čtěte také:

28. říjen Miloše Zemana: Měl hezký projev, ostatně, posuďte sami. Přední komentátoři ho přesto sepsuli jak jezevčíka. Proč?

A pokračuje: „Co hůř. Robert Sedláček také před sedmi lety natočil dokument přímo o Miloši Zemanovi – snímek s podtitulem Nekrolog politika a oslava Vysočiny byl přesným a inteligentním portrétem politika na odpočinku, žádným pajánem, ale také ne lacinou kritikou. Sedláček svou tvorbou nejde po pohodlných cestičkách, nepodepisuje petice s otcem a synem Svěrákovými, netočí jímavé nostalgické příběhy z normalizace a nenavštěvuje soirée pražské kavárny. Je mu teprve 41 let, mnozí mají za to, že se ne vždy chová vhodně na veřejnosti; zlí jazykové by mohli dodat, že náklonnost k alkoholu je režisérovi i prezidentovi společná. Co vede Zemana k tomu, že chce Sedláčkovi udělit vyznamenání, nevíme. Možná proto, že o něm kdysi natočil film. Možná proto, že mu jsou sympatické Sedláčkovy názory. Možná i proto – připusťme tu myšlenku - že v něm, ve shodě s většinou české filmové kritiky a umělecké obce, vidí výjimečně talentovaného tvůrce,“ zakončuje Varyš.

Děti se už oblékají slavnostněji do loutkového divadla

Režisér Robert Sedláček nakonec státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal. Ve sportovní flísové bundě, jak vidíte na fotografii. „Děti se už oblékají slavnostněji do loutkového divadla,“ sdělil Lidovým novinám odborník na etiketu Ladislav Špaček, podle něhož Sedláček svým oblečením urazil miliony diváků i samotné vyznamenání. „Byl jsem otřesen. Jestli vzdělaný a inteligentní člověk postrádá natolik emoční a sociální inteligenci, že nechápe, že si na nejvýznamnější státní akt má vzít společenské oblečení, tak to svědčí o nějakém... nechci ho urážet víc než je třeba. On se víc urazil před zraky statisíců, možná milionů diváků. Všichni si o něm mysleli své. Je to prostě urážlivé vůči prezidentovi republiky. Je to urážlivé vůči vyznamenání, které dostává. Je to urážlivé vůči divákům v sálu a u televizních obrazovek. Je to státní akt, na který by se měl člověk obléci společensky. Děti se už oblékají slavnostněji do loutkového divadla. Pan Sedláček si navíc mohl od někoho půjčit sako, košili a kravatu. Je to neuvěřitelná ostuda. Jsem otřesen,“ zopakoval Špaček a dodal, že organizátoři z hradní kanceláře ho tam takto oblečeného neměli vůbec pustit. Hradní mluvčí Ovčáček se vyjádřil jen krátce, ve smyslu, že jde spíše o obsah, než o formu.

Režiséři Filip Renč a Robert Sedláček (vpravo)

Módní policie s pěnou u úst

„Nemám podobné ceremoniály rád. Měl jsem prostě potřebu ten rituál trošku znesvětit. Ptal jsem se pana Forejta, zda můžu jít, jak chci. A on pravil, že ano, že to záleží na mně," vysvětlil Robert Sedláček pro Denik.cz. Mimochodem, své si vyslechla i Lucie Bílá. Té zase hrubě vyčetli, že si nepořídila nové šaty, v těch, co přišla na Hrad, už totiž moderovala nějaký televizní pořad…

Režisér Němec se vydal na Hrad vrátit vyznamenání

A poslední dějství, kam hradní anabáze dosud dospěla, je vrácení ocenění: Režisér Jan Němec ve středu na Pražském hradě vrátil medaili Za zásluhy II. stupně, kterou dostal od prezidenta Václava Havla v roce 2002. Informaci přinesly Novinky.cz.

Jeden z čelných představitelů české nové vlny z 60. let, dnes osmasedmdesátiletý průkopník moderních proudů v kinematografii a pedagog FAMU, tak učinil na protest proti ocenění umělců, kteří se podíleli na Zemanově prezidentské kampani: Lucie Bílá ho v ní podpořila, Filip Renč natočil Zemanův předvolební klip a Robert Sedláček režíroval jeho dokumentární portrét.

„Považuji to za arogantní zvůli,“ řekl Právu ve středu Jan Němec. „Prezident ocenil filmové tvůrce, kteří se nikterak nezasloužili o stát, pouze mu ve své profesi pomohli k politické kariéře. To je nechutné a jako občan k tomu nemohu mlčet,“ shrnul obsah průvodního dopisu, s nímž medaili tiskovému mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi předal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace