Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rektoři zase nebyli pozváni na Hrad. Zeman přiznal, že jde o jeho prestiž. Nevíme, kdo dorazí, zato víme, kdo určitě nepřijde

27.10.2014
Rektoři zase nebyli pozváni na Hrad. Zeman přiznal, že jde o jeho prestiž. Nevíme, kdo dorazí, zato víme, kdo určitě nepřijde

Autor: Aktuality.sk

Popisek: Prezident Miloš Zeman

Mezi osobnostmi, které v úterý ocení státním vyznamenáním prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav vzniku Československa, bude režisér Robert Sedláček, autor dokumentu z roku 2007 o nynější hlavě státu. Lidovým novinám to potvrdil Sedláček. „Ano, ta informace se ke mně také donesla," uvedl podle deníku. Kdo další bude vyznamenán, Hrad dosud tají...

Při natáčení dokumentu „Miloš Zeman: nekrolog politika a oslava Vysočiny“ se před lety podle Lidových novin Sedláček s někdejším předsedou ČSSD sblížil. Deník připomíná, že filmař natočil i dokumenty o Zemanových oblíbencích - filozofovi Václavu Bělohradském a Františku Čubovi. Někdejší šéf JZD Slušovice je prezidentovým poradcem a v sobotu se stal senátorem. Bělohradský i Čuba si odnesli státní vyznamenání z Hradu minulý rok.

Ani letos se udílení vyznamenání neobejde bez kontroverzí

Noviny spekulují, že vyznamenání by letos mohl obdržet i režisér Filip Renč, který Zemanovi natočil předvolební spot před prezidentskými volbami. Renč však LN řekl, že o ničem takovém neví.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl jména možných kandidátů na ocenění komentovat. Zemanova kancelář pouze odtajnila, že speciální ceremoniál připraví pro zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona. Uskutečnit by se měl 28. října mimo hlavní každoroční oslavu ve Vladislavském sále. Důvodem je, aby událost byla pro sira Wintona, kterému je 105 let, co nejpohodlnější.

Uražení rektoři nejsou zváni ani letos

Ani letos se udílení vyznamenání neobejde bez kontroverzí. Zeman letos opět na Hrad nepozval dva rektory, s nimiž měl v minulosti spor. Česká konference rektorů to považuje za nedůstojné. „Oslavy výročí 28. října nepovažujeme za soukromou akci, ale oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění, a okruh zvaných hostů by proto neměl být ovlivňován případnými neshodami z minulosti,“ uvedli rektoři v úterním prohlášení.

Účast na Hradě považují za vyjádření úcty vůči republice a vyznamenaným osobnostem. S přístupem prezidenta proto zásadně nesouhlasí. Je otázkou, kolik zástupců vysokých škol za týden na Hrad přijde. Loni Zemanovo pozvání odmítlo 20 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol.

Hájím prestiž prezidentů, přiznal v neděli Zeman

Nepozváním dvou rektorů na oslavy na Hradě prezident Miloš Zeman podle svých slov hájí prestiž všech prezidentů. ČTK to v neděli řekl během státní návštěvy Číny.

Rektory prezident nepozval na oslavy výročí vzniku Československa 28. října kvůli dřívějším osobním sporům. Zemanovo rozhodnutí kritizovala Česká konference rektorů, Rada vysokých škol i někteří politici. Informace přinesl server iHned.cz.

Pozvánku na Hrad na 28. října letos stejně jako loni nedostali rektoři Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Bek v minulosti nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

„Hájím prestiž hlavy státu a zájmy všech budoucích prezidentů, kteří přijdou po mně," řekl v neděli k rozhodnutí Zeman.

Dostal jsem pozvánku na Hrad, napsal na Facebook Štětina. Pak prozradil, co s ní udělá

Někteří, především pravicoví politici, odmítli pozvání prezidenta republiky Miloše Zemana na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě. Odůvodňují to tím, že Zeman nepozval na oslavy rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a jeho kolegu z Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Informuje o tom server Echo24.

Pozvání odmítl například šéf právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda, který to odůvodnil právě Zemanovým rozhodnutím pozvat jen některé rektory českých vysokých škol. „Mám totiž za to, že jde o svátek státní a ne Váš osobní. Je na Vás, abyste určil kategorie významných představitelů českého národa, které se mají slavnosti účastnit. Nemyslím si ale, že je společensky přípustné si v rámci těchto kategorií vybírat dle sympatií,“ uvedl mimo jiné Svoboda v dopise prezidentovi.

Na Hrad nepřijde ani ministr pro lidská práva

Ze stejného důvodu už v týdnu odmítl účast na ceremoniálu europoslanec Stanislav Polčák, další politici se podle zjištění serveru přidávají. A to nejen z pravicových stran. V úterý na Hrad nepřijde ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který je ovšem známým Zemanovým kritikem. „Já myslím, že to je ukázka určité malosti, nepřenést se přes nějaký konflikt. A jestliže jsou zváni rektoři, tak by asi měli být zváni všichni. Přijde mi to nedůstojné,“ řekl Dienstbier serveru.

Na Hrad nepřijdou ani poslanec TOP 09 Daniel Korte nebo místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Prezident Zeman se proti všem dosavadním zvyklostem a tradicím rozhodl nepozvat na slavnostní ceremoniál na Pražském hradě dva rektory vysokých škol. …. Je to projev vrchnostenské arogance a buranství,“ uvedl Ženíšek.

Na Hrad nepojede ani europoslanec Jaromír Štětina. „Dostal jsem od prezidenta Miloše Zemana pozvánku na hradní oslavu 28. října. Děkuji, mám dost důvodů, abych pozvání odmítl,“ napsal na svém facebookovém profilu Štětina.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
Zeman,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace