Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Manuál pro nevlastní názor aneb zkus ceknout! Deník politické debutantky VIII

03.10.2014
Manuál pro nevlastní názor aneb zkus ceknout! Deník politické debutantky VIII

Autor: Hans Štembera

Popisek: Alena Ježková

EXKLUZIVNÍ KOMENTÁŘ Alena Ježková je úspěšná spisovatelka, která vstoupila do politiky před pár měsíci. Jako nováček v branži, vyhrazené dosud spíše mužům a ostříleným stranickým matadorům, souhlasila, že dvakrát až třikrát týdně napíše sloupek pro Krajské listy. Její pohled na politiku je nový a neotřelý, je totiž opravdu „politická debutantka“. Její již osmý sloupek vám právě nabízíme.

Je to pár týdnů, co jsem překročila hraniční čáru mezi nezávislým životem spisovatelky a veřejnou politikou. Za tu dobu jsem poznala nepoznané, viděla neviděné, že se to ani slovem nevypoví a perem nevylíčí jako v lidových pohádkách. Což sedí, protože mne ve svém nenávistném pamfletu jistá strana kandidující na Praze 1 neváhala označit za „pohádkářku“, aniž by zavnímala, že mám na svém kontě víc akademických titulů a literárních cen než celá jejich reprezentace dohromady.

Nejnověji žasnu nad „volebními manuály“ TOP 09, ODS a ANO. Protože už jejich existence předpokládá, že příznivec strany/hnutí, a ještě hůř kandidát je hloupý Honza prahnoucí po unifikovaném návodu jak a co papouškovat, aby se králi zavděčil a poklad získal.

Hnutí ANO s přehledem vede, přestože jsem se zatím nedopátrala celého spisku a vycházím jen z kusých citací, které proběhly médii. Zasvítil následující výrok: „I v našem poslaneckém klubu máme případy tzv. lidí s názorem, jejichž názory pak musíme týdny řešit, což se v době předvolební příliš nehodí.“ Pominu až zvráceně neumělou formulaci odkazující k nonsensovému literárnímu textu, za niž by autorovi ve vyspělých demokraciích nejspíš udělili nějakou postmoderní cenu. Jdu po smyslu. Stále mám za to, že mít vlastní názor je zejména v politice bonus. Protože díky lidem s vlastním názorem, kteří se ho za totality nebáli prosazovat, máme demokracii – vzpomínáte…? Upřímně, ještě bych akceptovala manuál obsahující jakési teze, objasňující fakta či konkrétní problematiku.

Andrej: ANO, mám svůj orchestr, jmenuje se Agrofert

Ale jak vysvětlit třeba tenhle návod na odpověď: „Nevšiml jsem si, že by tohoto postavení, kterého pan Babiš dosáhl vlastní pílí, nějak zneužíval. Podle mě to nemá zapotřebí. Mám pocit, že další peníze pro sebe nepotřebuje.“ Když ten výrok rozebereme, přijatelný fakt je: „Pan Babiš dosáhl svého postavení vlastní pílí.“ Manuál však ošetřuje i něco tak individuálního jako vnímání nebo pocity. Takže všichni v hnutí ANO teď budou mít stejné pocity…?

Zdálo by se, že se tím existenciální kruh absurdity neprodyšně uzavírá. Kdepak! Pointa je, že „kandidáti mají vlastní názory a podklady se nemusí řídit,“ jak vysvětlil Jaromír Hasoň z oddělení komunikace hnutí ANO. Takže hnutí zplodilo manuál pro „kandidáty s názorem“, aby neměli vlastní názory; nemusí se jím ale řídit, protože mají vlastní názory… 

V dějinách je jisté jedno: kdo má vlastní názor, vždycky generuje problém. A vůči totalitou postiženým kandidátům je pořád nejlepší zavčas uplatnit „vedoucí úlohu strany", byť ve zdánlivě pestřejší podobě.

Kdo je Alena Ježková?

Je autorkou téměř dvaceti knih pro děti i dospělé, převážně s historickou tematikou (Praha babka měst, Staré pověsti české a moravské, Příběhy českých knížat a králů, Prahou kráčí lev, Strážci pražských ulic, Dračí polévka, 77 pražských legend). Její poslední knihou je první díl trilogie Tichá srdce – kláštery a jejich lidé, která pojednává o osudech míst a řeholníků se zaměřením na jejich pronásledování v letech totality. Její knihy jsou přeloženy do mnoha světových jazyků, získaly četná tuzemská i mezinárodní ocenění a většina z nich je doporučenou školní četbou. Jako spisovatelka absolvovala několik stovek besed po Čechách a na Moravě.

Je členkou Klubu za starou Prahu. Věnuje se charitě, je podporovatelkou nadace Remedium a nadace Divoké husy, je ambasadorkou projektu Čtení pomáhá.

Od narození žije v Praze na Starém Městě. Je rozvedená. Není členkou žádné politické strany. Věří v občanskou společnost a otevřenou politiku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace