Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drsný rozchod s Matuškou. Zařídila mu byt, odešla s kufrem. Ke komu se slavný zpěvák takhle zachoval… Tajnosti slavných

29.09.2014
Drsný rozchod s Matuškou. Zařídila mu byt, odešla s kufrem. Ke komu se slavný zpěvák takhle zachoval… Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: "Byla jsem mladá a blbá," říká herečka Jitka Zelenohorská, když dojde řeč na její přehlížení Waldemarových 'úletů'. Pak ale vytáhla tvrdě do boje Olga Blechová a Matuška se zachoval jako většina chlapů, kteří neradi řeší problémy. Prostě nechal na holkách, ať si to vyřídí samy

Natočila desítky filmů, nesmrtelnou z ní udělala role Zdeničky Svaté v oscarovém filmu Ostře sledované vlaky. Chodila s Waldemarem Matuškou a byli krásný pár. Pak ale přišla na scénu Olga Blechová. Co všechno se událo při rozchodu a jaké další rány osudu herečku Jitku Zelenohorskou ještě potkaly. Bylo jich nepočítaně!

Kdo by neznal scénu, v níž jí Josef Somr razítkuje zatraceně sexy zadeček. Nejen proto, ale také díky hereckému talentu udělal z Jitky Zelenohorské oscarový snímek Jiřího Menzela z roku Ostře sledované vlaky hvězdu světového formátu. Její Zdenička Svatá se stala nesmrtelnou, jen její představitelka se kamsi ztratila.

Sexy zadeček, který nastavila kolegovi Josefu Somrovi a kameře, proslavil Jitku Zelenohorskou až za oceánem. Nikdy toho však nevyužila

Sexy zadeček, který nastavila kolegovi Josefu Somrovi a kameře, proslavil Jitku Zelenohorskou
až za oceánem. Nikdy toho však nevyužila

Ach, ta láska nebeská

Život napsal pro Jitku tak tvrdý scénář, že by se na jejím místě leckterá žena již dávno zhroutila. Stíhala ji jedna pohroma za druhou. Dvakrát ji zcela vykradli, třikrát vyhořela, jednou dokonce kvůli výbuchu, který zničil téměř vše. Tragicky zahynul její druhý manžel, prošla si krutou rakovinou tlustého střeva, absolvovala i léčbu závislosti na alkoholu. Na co v životě sáhla, to se jí nepodařilo. S osudem se ale přesto dál pere a stále začíná znovu.

S Václavem Neckářem v Menzelově slavém filmu Ostře sledované vlaky

S Václavem Neckářem v Menzelově slavném filmu Ostře sledované vlaky

Jednu z největších ran zasadila její duši zpěvačka ze známé doprovodné dvojice, Dua Irena a Olga. Sexy bruneta Olga Blechová, které nikdo neřekl jinak než Blecha, se prostě zaměřila na Waldemara Matušku, s nímž Jitka pět let chodila a sdíleli spolu zpěvákův byt v jednom ze zadních traktů Václavského náměstí. Bylo to v 60. letech, kdy se Matuška přetahoval s Gottem o první místo v žebříčcích popularity a Zelenohorská hrála ve filmech Kdyby tisíc klarinetů, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Ukradená vzducholoď.

Blecha zasahuje

S Matuškou se poprvé potkala při natáčení filmu Kdyby tisíc klarinetů. Padla mu do oka, jenže se jí vůbec nelíbil. „Nejdřív jsem ho nechtěla, byl pro mě starý,“ zavzpomínala. Byl o patnáct let starší. Byl však pozorný, mil a vtipný, a tak ji časem „ukecal“. Když mu pak zakázali hraní a vystupování a ani neměl kde bydlet, přivedla ho Jitka domů. Do bytu 1+1, v němž žila s rodiči a dvěma bratry. „Naši spali v kuchyni, já v předsíni a bráchové s Waldou v pokoji. Ač jsme neměli žádné peníze, byla to krásná doba. Nakonec si ho naši oblíbili a moje babička ho přímo milovala,“ vzpomíná herečka. Asi po roce se konečně mohli přesunout do rozestavěného bytu na Václavském náměstí. Byl v podstatě stále v rekonstrukci, protože Waldemar vymýšlel jedno vylepšení za druhým. A od Jitky očekával, že všechno zařídí.

Jitka s Waldemarem na jedné z mála společných momentek

Jitka s Waldemarem na jedné z mála společných momentek

Kam Jitka s Waldou přišli, tam budili pozornost, byli krásný pár. Waldemar byl již dvakrát rozvedený a Jitka dobře věděla, že si občas „užije“ s nějakou fanynkou. Příliš ji to ale netrápilo, spíš si z toho dělala legraci. Dokonce se i zasnoubili. Zpěvák prý tehdy hodil dva prstýnky do sklenice se šampaňským a požádal Jitčiny rodiče o její ruku. Jenže pak zřejmě Waldemar neodolal křivkám sexy Olinky a tajně s ní začal randit. Krátce nato cílevědomá Blechová vstoupila na scénu a Jitku vyhodila ze dne na den z Waldemarova bytu s tím, že teď je tam paní ona.

Rozchody a svatby

Nejprve Matuška sliboval, že se o ni postará, pomůže jí najít nový byt, nechá auto. Nakonec z toho nic nebylo. Z Václaváku se odstěhovala jen s kufry, některé osobní věci jí prý Blechová dokonce odmítla vydat. Dva roky pak přespávala u známých, než se jí podařilo sehnat vlastní bydlení. „Také jsem věřila, že zůstaneme přáteli, občas se uvidíme, popovídáme si, ale to se nestalo. On měl vůči mně tak černé svědomí, že se mi bál podívat i do očí,“ říká.

V roce 1982 s Oldřichem Kaiserem v populárním televizním seriálu Dynastie Nováků

V roce 1982 s Oldřichem Kaiserem v populárním televizním seriálu Dynastie Nováků

Matuška si vzal Olgu, Jitka se z jeho kruté zrady časem vzpamatovala. Začala natáčet na Slovensku, občas se objevila i v televizi. Tehdy si našetřila na byt, který později v Praze koupila. Vdala se za barrandovského producenta Jana Miliče. Manželství sic vyvydrželo sedm let, příliš se však nevydařilo. Po rozvodu se seznámila s německým státním příslušníkem Peterem Behrensem, všechno opustila a odešla za ním do Berlína i za cenu, že se musela vzdát herectví. Málokdo by věřil, že jedna z nejkrásnějších českých hereček pracuje v Německu jako prodavačka konfekce. Styděla se za to, proto domů dlouho nejezdila.

Vlastní bratr ji připravil o byt

Když už se zdálo, že se zlomyslný osud konečně unavil a nechá Jitku chvíli na pokoji, přišla další rána. A byla to pořádná podpásovka. Po stěhování do Berlína nechala v pražském bytě přihlásit k trvalému pobytu svého bratra Honzu. Měl jí ho hlídat, jenže místo toho vyměnil zámky, začal byt pronajímat a vůbec mu to nepřišlo trapné, když nájem dál platila jeho sestra. Časem Zelenohorská samozřejmě na jeho „podnikání“ přišla, a tak žádala vysvětlení. Jenže Honza dělal mrtvého brouka. „Soudili jsme se šest let a já z toho stresu dostala rakovinu,“ posteskla si herečka před časem v rozhovoru pro časopis Reflex. K usmíření mezi sourozenci už nikdy nedošlo.

Menzelovy Ostře sledované vlaky se letos dočkaly na filmovém festivalu v Karlových Varech premiéry v digitálně zrestaurované kvalitě. Jitka Zelenohorská (vlevo) a Květa Fialová, které si v něm v roce 1966 zahrály, přitom nemohly chybět

Menzelovy Ostře sledované vlaky se letos dočkaly na filmovém festivalu v Karlových Varech premiéry
v digitálně zrestaurované kvalitě. Jitka Zelenohorská (vlevo) a Květa Fialová, které si v něm v roce 1966
zahrály, přitom nemohly chybět

Až třetí vztah se Jitce konečně vydařil, u manžela našla porozumění, které celý život hledala. Jenže jí lásku sebrala Peterova předčasná tragická smrt. Poté už zůstala Zelenohorská sama a žije střídavě v Berlíně a v Praze. K herectví se už vrátit nemůže a ani nechce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace