Prý atentát na Zemana: Pachatel se v pátek večer přiznal. Neuvěříte, co byl ten podivuhodný bílý prášek zač a co stálo v pozadí akce
28.09.2014
Autor: ČT
Popisek: Dopis se záhadným bílým práškem označil prezident Zeman za dílo obecního blázna. Autory této rádobyvtipné akce však ještě může přijít pořádně draho
Dopis s bílým práškem neznámého původu, doručený prezidentu Zemanovi na Pražský hrad, vyvolal paniku a zaměstnal spoustu příslušníků bezpečnostních složek. Víme, co obálka obsahovala. Neuvěříte, co se za tímto činem skrývá!
Pisatel dopisu, který zavinil obrovskou bezpečnostní akci na Pražském hradě, se již v pátek veřejně přiznal v e-mailu, rozeslaném médiím. „Poslání dopisu prezidentu Zemanovi je guerillovou reklamní kampaní na náš výrobek Bitters Energy Gun,“ vysvětluje v něm reklamní manažer výrobku Jan Jelínek. V současné atmosféře sílícího strachu z teroristických útoků, které se stupňují v celé Evropě, a obav z násilností, eskalujících v islámském světě, lze takový nápad hodnotit přinejmenším jako naprosto nevhodný. V horším případě se dá kvalifikovat i jako trestný čin s poměrně vysokou trestní sazbou.
Bezpečnostní akce na Hradě
Výhružný dopis se záhadným bílým práškem, adresovaný přímo hlavě státu, dorazil na Pražský hrad ve středu 24. září. I když byl prezident Miloš Zeman právě na návštěvě Zlínského kraje, na Hradě se rozjela obrovská bezpečnostní akce. Okamžitě zasáhla ochranka, přivoláni byli pyrotechnici. Vyšetřování případu převzalo policejní prezidium, pod které ochranná služba Hradu spadá. Právě od této služby obdržela policie kolem 10:45 informaci o výhrůžném dopisu. „K další expertize si ho převzali hasiči,“ oznámila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vzápětí uvedl, že policie nyní postupuje standardně, jak je to v podobných případech třeba. „Dopis je psán takovým stylem, že ač nejsem psychiatr, troufal bych si tvrdit, že ten prášek bude buď mouka, nebo cukr, nebo v nejhorším případě prášek na praní,“ uvedl Miloš Zeman na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Zlínského kraje. Dodal, že je výhrůžka pravděpodobně dílem „obecního blázna“, který ji psal jménem Islámskému státu. Pisateli se nelíbí dodávky českých zbraní kurdským pešmergům pro boj proti islamistům.
Překvapivé přiznání
Bezpečnostní akce na Hradě a následné vyšetřování nejvyššími složkami bezpečnostních sborů zřejmě pisatele dopisu pořádně zaskočila. Pouhých 48 hodin po jeho objevení v hradní poště totiž překvapivě „spadla“ do e-mailové schránky ParlamentníchListů.cz zpráva s „vysvětlením“ a žádostí o uvedení události na pravou míru. Jejím odesílatelem je manažer Jan Jelínek, zodpovědný za reklamu na nový energetický a stimulační produkt, který zřejmě pořádně zpanikařil, poté co další podobná zásilka dorazila ve čtvrtek na ministerstvo zahraničí. Píše v něm:
„V tomto týdnu byl na několik úřadů ČR doručen „dopis s bílým práškem“. Přiznáváme se, že jsme zaslali dopis panu prezidentovi, avšak dnešní zásilka na ministerstvo zahraničí od nás nepochází a důrazně se od ní distancujeme. Smyslem celé akce nebylo nikoho ohrozit ani způsobit paniku mezi občany naší republiky. Nečekali jsme, že v médiích bude „dopisům s bílým práškem“ věnován až takový prostor. Proto jsme se rozhodli uvést věci na pravou míru.
Poslání dopisu prezidentu Zemanovi je guerillovou reklamní kampaní na náš výrobek Bitters Energy Gun. Jedná se o silný energetický a stimulační produkt, jehož hlavní účinnou látkou je čistý kofein v podobě prášku, umístěný v jádru žvýkací kuličky. Ten byl logicky i obsahem zásilky. Text nebyl nijak výhružný, ale připouštíme, že byl kontroverzní. Nemyslíme si, že z jeho charakteru bylo nutné vyvozovat nějakou paniku. Omlouváme se všem, kteří na náš dopis reagovali negativně, případně jím byli pohoršeni. Akce splnila náš marketingový účel a nechceme už pokračovat v šíření dalších nejasných informací ohledně této záležitosti. Žádáme o uvedení věcí na pravou míru.“
Drastické účinky očekávány
Guerillový marketing, na jehož použití se pan Jelínek odvolává, je nekonvenční forma propagace s cílem vzbudit maximální zájem s použitím omezeného rozpočtu. Populární začal být v USA koncem 70. let 20. století. Guerillová kampaň by měla být nečekaná, drastická, vtipná, krátkodobá, a především levná. Nečekaná a drastická byla tato kampaň určitě, levná také, o její vtipnosti však lze v již zmíněných celosvětových souvislostech rozhodně pochybovat. A pokud jde o kritérium krátkodobosti, délku vyšetřování a jeho důsledků lze prozatím jen odhadnout.
„Případ na mě působí jako dílo některého z mladých, ambiciózních manažerů, kteří mívají leckdy problém s rozlišováním hranic slušnosti a některým z nich profesionální etika vůbec nic neříká,“ konstatuje PR a marketingová manažerka Marie Tománková, která patří již dlouhá léta ke špičkám v tomto oboru. Další kapitolou je pak právní kvalifikace činu, která by mohla autorům kampaně přinést ještě další, zřejmě z jejich strany naprosto nečekaný „zisk“.
V nejlepším případě mohou dostat k úhradě náklady na bezpečnostní akci a následné vyšetřování, které se mohou rovnat přinejmenším šestimístné částce. Pokud policisté kvalifikují jejich zaslání podezřelého dopisu k rukám prezidenta republiky na Pražský hrad jako úmyslný trestný čin obecného ohrožení, na takový skutek pamatuje §272 trestního zákoníku podle okolností a závažnosti skutku odnětím svobody od jednoho až po výjimečný trest. Jestli se přikloní ke klasifikaci činu jako útoku na veřejného činitele či proti zákonu na ochranu republiky, který byl přijat za první republiky v reakci na atentát na Aloise Rašína, tresty bývají zpravidla velmi tvrdé. A v případě pokusu o teroristický útok, na nějž pamatuje § 311 trestního zákoníku, by si mohli odsedět až patnáct let za mřížemi.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská