Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Praze 1 se připravuje klání o zlatý knedlík aneb ODS je zralá na tablety… Deník politické debutantky VI

22.09.2014
Na Praze 1 se připravuje klání o zlatý knedlík aneb ODS je zralá na tablety… Deník politické debutantky VI

Autor: Hans Štembera

Popisek: Alena Ježková

EXKLUZIVNÍ KOMENTÁŘ Alena Ježková vstoupila do politiky z naštvání. Už jí přestalo bavit nadávat mezi kamarády a tak jako nezávislá kandiduje za KDU-ČSL v komunálních volbách na starostku Prahy 1. „Ta bohorovnost a arogance, se kterou radnice s občany komunikuje, musí skončit. Je třeba vyjít mezi lidi a hledat řešení pro ně a s nimi,“ říká úspěšná spisovatelka, která souhlasila, že dvakrát až třikrát týdně napíše sloupek pro Krajské listy. Její pohled na politiku je nový a neotřelý, je totiž opravdu „politická debutantka“. Dnes pro vás máme její již šestý sloupek…

Nejprve zpráva mým voličům a fanouškům, kteří napjatě čekají na odpověď starosty Prahy 1 Lomeckého na mou přímou výzvu k veřejné diskusi (přečtěte si ZDE). Bohužel, stejně jako pan starosta mlčel při mé interpelaci, i z jeho tiskového odboru se nyní ozývá hrobové ticho. Vždyť lhůta pro písemnou odpověď je ze zákona 30 dnů a to už bude po volbách, tak proč si kazit ten idylický, starostenský předvolební třpyt?

Ale z jiného soudku - spíš talířku. ODS na Praze 1 se průběžně věnuje školství. Letošní volební kampaň postavila hned na dvou pilířích, které se základních škol zřizovaných Prahou 1 zásadně týkají. První je prosazování plánu na sjednocení školních jídelen pod jedinou řídící organizaci. S podobným nápadem na centralizaci přišla už radní pro školství Kateřina Polverini (TOP 09), ředitelky školních jídelen ji však svorně vypískaly s tím, že návrh koncepce přinese víc problémů než užitku; způsobí prý nedostatek mzdových prostředků údajně až ve výši jednoho miliónu korun a plynulý chod jídelen bude ohrožen. Osobně tomu zas tak moc nerozumím, protože nejsem odbornice na dětské stravování jako paní radní pro oblast školství, které se teď konečně hodí kvalifikace z jejího - bohužel neúspěšného - podnikání v restauračním provozu.

Knedlíky z centrály jako od maminky...

To ODS nabízí hodnotnějšího obhájce centrálního řízení v osobě Ing. Tomáše Herese. „Nechceme přece, aby si děti z našich základních škol odnášely špatné stravovací návyky do svého dalšího života,“ nabádá starostlivě pan inženýr, prezentovaný v materiálech ODS jako „odborník na školní a závodní stravování“. Hm, říkala jsem si, to asi v těch školních jídelnách dnes děti jedí mastný fastfood rukama a pan Heres bude nejspíš dietolog nebo dětský lékař či výživový poradce. Nikoliv, pan Heres do roku 2010 působil ve firmě GTH Catering a.s. na pozici jejího ředitele, v této firmě pracoval více než pět let, a proto si podle vlastních slov troufá říci, že oboru závodního a školního stravování rozumí.

Ale jak už jsem říkala, nejsem odborník na výživu, spíš na tu centralizaci. Centralizace nejrůznějších zařízení nikdy nebývá pro koncového klienta NUTNÁ, zpravidla je iniciována seshora za vynaložení velkých výdajů, zpravidla přináší problematickou komunikaci nespokojeného klienta s „centrálou“ a vysoký a zajištěný zisk plynoucí jen té „centrále“... Takže doporučuju nejen rodičům školních dětí, ale i všem občanům, aby do budoucna pozorně sledovali, kterépak firmě ve veřejném výběrovém řízení nakonec tenhle „zlatý knedlík“ na Praze 1 spadne do klína.

Druhým velkým tématem ODS na Praze 1 je „vrátit základní školy v Praze 1 do absolutní republikové špičky.“ Investovat chce ODS především do pořízení tabletů pro všechny žáky! Necítím se být odborníkem na kvalitní vzdělávání, ale díky stovkám besed se školními dětmi za posledních deset let vím, co jim skutečně chybí - znalost moderních technologií to opravdu není. Většina dětí dnes neumí zformulovat ani holou větu tak, aby byla významově a gramaticky správná, o pravopisu nemluvě. Většina dětí neumí správně položit otázku. Většina dětí nerozumí smyslu psaného textu. Většina dětí totiž téměř vůbec nečte, a odervat je od pasivní práce s počítači a tablety je nadlidský úkol, který se my, humanitně vzdělaní učitelé, spisovatelé, knihovníci a nejrůznější výchovní poradci, přesto snažíme naplnit. Vzdělání, dámy a pánové z ODS, totiž nespočívá v tom, že umíte ovládat tablet, ale v tom, že se naučíte čtení a psaní a pak tyto nástroje v životě aktivně používáte, čímž rozvíjíte své myšlení. Například tak, že čtete můj článek a chápete, o čem píšu. I když předpokládám spíš to, že v tomto momentu zlostně kliknete na svůj tablet a zlou blondýnu vypnete.

Kdo je Alena Ježková?

Je autorkou téměř dvaceti knih pro děti i dospělé, převážně s historickou tematikou (Praha babka měst, Staré pověsti české a moravské, Příběhy českých knížat a králů, Prahou kráčí lev, Strážci pražských ulic, Dračí polévka, 77 pražských legend). Její poslední knihou je první díl trilogie Tichá srdce – kláštery a jejich lidé, která pojednává o osudech míst a řeholníků se zaměřením na jejich pronásledování v letech totality. Její knihy jsou přeloženy do mnoha světových jazyků, získaly četná tuzemská i mezinárodní ocenění a většina z nich je doporučenou školní četbou. Jako spisovatelka absolvovala několik stovek besed po Čechách a na Moravě.

Je členkou Klubu za starou Prahu. Věnuje se charitě, je podporovatelkou nadace Remedium a nadace Divoké husy, je ambasadorkou projektu Čtení pomáhá.

Od narození žije v Praze na Starém Městě. Je rozvedená. Není členkou žádné politické strany. Věří v občanskou společnost a otevřenou politiku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace