Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Milujeme ty vaše české bábušky“ aneb v pražském památkovém jádru může kdokoli dělat cokoli. A taky to dělá. Z deníku politické debutantky IV

15.09.2014
„Milujeme ty vaše české bábušky“ aneb v pražském památkovém jádru může kdokoli dělat cokoli. A taky to dělá. Z deníku politické debutantky IV

Foto: Archiv

Popisek: Alena Ježková

EXKLUZIVNÍ KOMENTÁŘ, FOTO Alena Ježková vstoupila do politiky z naštvání. Už jí přestalo bavit nadávat s kamarády v hospodě a tak jako nezávislá kandiduje za KDU-ČSL v komunálních volbách na starostku Prahy 1. „Ta bohorovnost a arogance, se kterou radnice s občany komunikuje, musí skončit. Je třeba vyjít mezi lidi a hledat řešení pro ně a s nimi,“ říká úspěšná spisovatelka, která souhlasila, že dvakrát až třikrát týdně napíše sloupek pro Krajské listy. Její pohled na politiku je nový a neotřelý, je totiž opravdu „politická debutantka“. Její již čtvrtý sloupek vám právě nabízíme.

Tentokrát politická debutantka zvolila vhodnou sportovní obuv a vydala se na vycházku ulicemi své rodné Prahy 1. Hezky pěkně od Pohořelce přes Pražský hrad na Malou Stranu, přes Karlův most na Staromák a odtud na Václavák. Po turistické „sloní stezce“, kudy každý návštěvník Prahy projde minimálně jednou. Výsledný dojem, který si výletnice odnesla, je poznání, že nejspíš i většina zastupitelů Prahy 1 tudy prošla jen jednou, v diluviálních dobách před svým mandátem, a že dnes vcelku rozumně preferují přítomnost pouze virtuální a mnohonásobně reprodukovanou portréty na volebních plakátech.

U nás může provádět každý občan EU, který má živnostenský list - třeba řidič autobusu

Nakonec mi přišlo nejlepší zaměřit se na turistické skupiny a jejich průvodce. Prostě se občas přitočit a zaposlouchat se do výkladu. A pak taky příležitostně hovořit i s těmi průvodci… Ve většině evropských zemí, jako je Německo, Rakousko nebo Itálie, musí mít průvodce licenci získanou na základě zkoušky. U nás ne, protože živnostenský zákon z roku 2008 zařadil průvodcovství mezi volné živnosti. Prakticky to znamená, že u nás může provádět každý občan EU, který má živnostenský list, třeba řidič autobusu – a taky to dělá. V jaké asi míře, když počítáme s průměrnou roční návštěvností více než pěti miliónů turistů v Praze…?

Zvláště oblíbené jsou dnes tzv. free tours, prohlídky vedené mladými cizinci, kteří jsou tu v lepším případě na brigádě. Sice hlásí, že túry jsou „free“, ale nakonec žádají „dýško“, což dostanou, něco potom zaplatí své agentuře a dost jim zbyde. „Dýško“ v průměru činí 10 – 15 euro, tj. asi 300 Kč na osobu, skupina mívá kolem 10 – 15 turistů... Můj velmi hrubý odhad daňového úniku sahá k jistým desítkám miliónů ročně! Ale to je jen jedna strana mince. Například přemíra výskytu kol a segwayí na Praze 1 a jejich nespoutaný provoz, proti kterému marně bojujeme, jednoznačně s free tours souvisí. Alespoň já, co tady žiju, jsem Čecha na segwayi ještě nepotkala. 

Typický pohled: Tzv. free tours souvisí s nebezpečnými cyklisty a vozítky segway, které na Praze jedna nemilosrdně kosí chodce na chodnících.

Nejhorší ale je, že nekvalifikovaní průvodci bez váhání překrucují českou historii. Zaměňují legendy s realitou a globální kulturní nánosy za tradici. Tak třeba obludné trsy visacích zámků na zábradlí kolem Čertovky stvrzující „věčnou lásku“ jsou prý českým obyčejem. Američtí turisté zas milují „tradiční české bábušky“. Dost Švédů si prý myslí, že Václavské náměstí se jmenuje podle Václava Havla. Některé výklady bývají dokonce politicky tendenční, třeba ruským skupinám se záměrně vykládá, že Jan Palach byl psychicky narušený člověk…

A to jste věděli, že Karlův most postavil báťuška car?

Vina za tuhle situaci padá na naši hlavu. Rychlokvašnou zákonnou úpravou jsme podpořili masové šíření deformovaných národních dějin do světa, aniž by kdokoli pomyslel na důsledky. Tento ve srovnání s okolními evropskými zeměmi vysloveně zpátečnický krok může novelou živnostenského zákona změnit zase jenom parlament. Na parlament ale může vyvíjet účinný tlak Hlavní město Praha prostřednictvím svých zastupitelských orgánů – když už kvůli ničemu jinému, tak proto, že živelným průvodcovstvím přichází o desítky miliónů ročně. Na město zas může tlačit zastupitelstvo Prahy 1; k tomu přece státní správa existuje!  Evidentně se tak ale neděje. Takže jednoho krásného dne, až se zas zaposlouchám do plynné turistické ruštiny, se možná dozvím, že Prahu budoval Petr Veliký, jak už se to dnes ruským turistům vypráví o Karlových Varech – a s těmi pohádkami o Karlu IV. se můžeme jít bodnout.

Kdo je Alena Ježková?

Je autorkou téměř dvaceti knih pro děti i dospělé, převážně s historickou tematikou (Praha babka měst, Staré pověsti české a moravské, Příběhy českých knížat a králů, Prahou kráčí lev, Strážci pražských ulic, Dračí polévka, 77 pražských legend). Její poslední knihou je první díl trilogie Tichá srdce – kláštery a jejich lidé, která pojednává o osudech míst a řeholníků se zaměřením na jejich pronásledování v letech totality. Její knihy jsou přeloženy do mnoha světových jazyků, získaly četná tuzemská i mezinárodní ocenění a většina z nich je doporučenou školní četbou. Jako spisovatelka absolvovala několik stovek besed po Čechách a na Moravě.

Je členkou Klubu za starou Prahu. Věnuje se charitě, je podporovatelkou nadace Remedium a nadace Divoké husy, je ambasadorkou projektu Čtení pomáhá.

Od narození žije v Praze na Starém Městě. Je rozvedená. Není členkou žádné politické strany. Věří v občanskou společnost a otevřenou politiku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace