Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozor, aby se opasek Armani kandidáta do komunálek nerovnal důchodu babičky na plakátu vlevo… Z deníku politické debutantky III

12.09.2014
Pozor, aby se opasek Armani kandidáta do komunálek nerovnal důchodu babičky na plakátu vlevo… Z deníku politické debutantky III

Autor: Archiv

Popisek: Alena Ježková

EXKLUZIVNÍ KOMENTÁŘ, FOTO Alena Ježková vstoupila do politiky z naštvání. Už jí přestalo bavit nadávat s kamarády v hospodě a tak jako nezávislá kandiduje za KDU-ČSL v komunálních volbách na starostku Prahy 1. „Ta bohorovnost a arogance, se kterou radnice s občany komunikuje, musí skončit. Je třeba vyjít mezi lidi a hledat řešení pro ně a s nimi,“ říká úspěšná spisovatelka, která souhlasila, že dvakrát až třikrát týdně napíše sloupek pro Krajské listy. Její pohled na politiku je nový a neotřelý, je totiž opravdu „politická debutantka“. Její třetí sloupek vám právě nabízíme.

Za poslední tři dny mě asi pět známých upozornilo, že mi to na volebních fotkách moc nesluší a že jsem si měla vzít jiné sako, případně se usmívat jinak. Žasla jsem, co ti lidé řeší. Že je nezajímá, co si myslím, proti čemu vystupuju, co prosazuju, ale řeší sako. Ovšem jak tak poznávám novou zemi zvanou Politika, pomalu jim dávám zapravdu.

V tomhle teritoriu se nejspíš na povrchnost dá mnohem víc, než si myslím. Zdá se, že ve výsledku asi bude jedno i to, že si svá vyjádření zásadně píšu sama. Je to přirozené, protože je to moje profese. Díky citlivosti pro jazyk, což je něco jako hudební sluch, taky poznám, který psaný projev politika je autentický a který je agenturním produktem; ten je takový „neslaný nemastný“, aby neurazil. Jasně, že od jistého patra výš politik vážně nemůže zvládnout všechno a nějaké „psáče“ potřebuje. Ale v komunálu to tak nutně být nemusí. Navíc je trapas, když pak na volebním mítinku místo suveréna v textech citujícího klasiky potkáte tragéda neschopného vytlačit gramaticky správnou větu.

Olomoučák Hudeček MNĚ vrací Prahu

Nejde ale jen o schopnost vyjádřit se. Jde taky o soudnost a smysl pro situaci, jak už to tak ve volebních kampaních pravidelně bývá. Letošní celopražská kampaň je soap opera plná rozbředlého citu a dojemné lásky, v níž je kandidát obvykle pasován na legendárního hrdinu bojujícího za spásu města, protože Prahu miluje, nebo protože na to má, a nejlépe obojí. A do těch výlevů primátor Hudeček na každém rohu důležitě sděluje, že mi „vrací Prahu“ – rozumějte, mně, která téměř půlstoletí žiju v srdci Prahy a napsala o ní pět knih! To je od mladého rodilého Olomoučáka dosti troufalé…  Nadčasovým sloganem jsou pak emočně umírněnější a minimalistické variace na fenomén sousedství, jako „žiju s vámi“.  Na jeden takový billboard vyšvihl neznámý sprejer za nás všechny asi jediné, co se na to dá říct: „No a co?“

V ulicích Prahy 1 mne zatím rozesmává kampaň ČSSD s tématem „přiblížení se lidu“. Zdejší místostarosta, kandidát na starostu, se na plakátovacích plochách zjevuje celý v bílém a trousí perly jako: „Chci zaparkovat stejně jako vy.“  Asi při hektickém výkonu své funkce neudržel myšlenku, že ho voliči na čtyři roky poslali na radnici právě proto, aby to parkování zařídil. Pěkným kouskem akcentujícím generační spřízněnost je pak vizuál, na němž místostarosta otcovsky objímá dva seniory. Vzhledem k  rozměrům plakátu lze snadno rozeznat značku Armani na jeho pásku u kalhot. Nic proti značkovým doplňkům, ale když chci lidu vnutit nějaký pohled na mne, v němž hraju na strunu charakterové čistoty a skromnosti, měl bych to dělat důsledně; takhle vzkaz mezi řádky bohužel zní: „Můj pásek rovná se důchod babičky vlevo…“ 

Kampaň ČSSD pak korunuje pětice stávajících radních s pravicemi spojenými, jak to dělají týmy hráčů ragby před zápasem: „Držíme spolu stejně jako vy.“  Prima, to už dávno víme. Ale jen jestli jste neměli spíš držet s občany...?

Kdo je Alena Ježková?

Je autorkou téměř dvaceti knih pro děti i dospělé, převážně s historickou tematikou (Praha babka měst, Staré pověsti české a moravské, Příběhy českých knížat a králů, Prahou kráčí lev, Strážci pražských ulic, Dračí polévka, 77 pražských legend). Její poslední knihou je první díl trilogie Tichá srdce – kláštery a jejich lidé, která pojednává o osudech míst a řeholníků se zaměřením na jejich pronásledování v letech totality. Její knihy jsou přeloženy do mnoha světových jazyků, získaly četná tuzemská i mezinárodní ocenění a většina z nich je doporučenou školní četbou. Jako spisovatelka absolvovala několik stovek besed po Čechách a na Moravě.

Je členkou Klubu za starou Prahu. Věnuje se charitě, je podporovatelkou nadace Remedium a nadace Divoké husy, je ambasadorkou projektu Čtení pomáhá.

Od narození žije v Praze na Starém Městě. Je rozvedená. Není členkou žádné politické strany. Věří v občanskou společnost a otevřenou politiku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace