Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národní knihovna spolu s Googlem digitalizují národní i mezinárodní knižní poklady

05.09.2014
Národní knihovna spolu s Googlem digitalizují národní i mezinárodní knižní poklady

Foto: E. Hodíková

Popisek: Spolupráce Národní knihovny a společnosti Google na digitalizaci

V rámci snahy o zpřístupnění literárních klenotů v elektronické podobě navázala Národní knihovna ČR spolupráci se společností Google. Přípravné práce probíhaly již od roku 2011, samotná digitalizace, během níž budou zpracovány fondy starých tisků i sbírky Slovanské knihovny v pražském Klementinu, byla započata v letošním roce.

Koncem roku 2010 uzavřela Národní knihovna ČR smlouvu se společností Google na digitalizaci svých sbírek historických a vzácných knih uložených v Oddělení rukopisů a starých tisků a Slovanské knihovně. „Zhruba v roce 2008 oslovila společnost Google Národní knihovnu se zájmem o spolupráci na digitalizaci. Knihovna předala Googlu podrobný profil svého fondu starých tisků, na jehož základě Google projevil vážný zájem, který vedl k podepsání smlouvy,“ líčí Tomáš Böhm, generální ředitel Národní knihovny ČR.

Tři roky intenzivní přípravné práce

Před započetím vlastního skenování však ještě probíhaly tři roky intenzivní přípravné práce. Knihy musely být opatřeny štítky a čárovým kódem, načež následovala elektronická katalogizace (v roce 2013 víc jak 22.000 záznamů), fyzická i elektronická kontrola záznamu. Poté byly vyřazeny svazky k digitalizaci nezpůsobilé z důvodu nevyhovujícího formátu a pak došlo na ocenění knih kvůli určení pojistné hodnoty. „Knihy před předáním Googlu přezkoumává Restaurátorské oddělení, které provádí pasportizaci - tzn. rozřazuje a třídí je do čtyř kategorií podle míry poškození, vede o nich evidenci, čistí je a provádí drobné opravy. Před transporty restaurátoři několik vytipovaných knih podrobně zdokumentují, aby bylo možné zkontrolovat, v jakém stavu se svazky vracejí,“ popisuje ředitel.

Na samotnou intenzivní digitalizaci knih tak došlo až v lednu 2014. „Knihy pro digitalizaci v projektu Google se transportují za dodržení přísných kritérií. Kromě bezpečnosti se dbá také na absolutní eliminaci poškození svazků. Vozíky jsou vyrobeny na míru, takže jsou svazky zabezpečeny proti nárazu, otřesu, ale třeba i vlhkosti. Prostor v kamionu je vybaven klimatizací a přirozeně dalšími bezpečnostními prvky, o jejichž detailech však nemůžeme z pochopitelných důvodů hovořit,“ uvedla Irena Maňáková, ředitelka Odboru komunikace NK ČR.

12 tisíc svazků Slovanské knihovny

Kromě části fondů Oddělení rukopisů a starých tisků se digitalizace ve spolupráci se společností Google týká také jedinečných sbírek Slovanské knihovny. Z jejích fondů byly pro projekt vybrány nejprve knihy z období 19. století, přesněji z let 1800–1874. Přípravou již prošlo více než 12 000 svazků, od zahájení samotné digitalizace bylo k dnešnímu dni odesláno k digitalizaci 7247 svazků monografií (a v menší míře též periodik).

Od letošního roku začala Slovanská knihovna připravovat rovněž dokumenty vydané v 18. století a zahájila též zpracování knih z  let 1874–1900, avšak pouze u děl, která již prokazatelně nejsou chráněna autorským právem. Celkově předpokládá Slovanská knihovna digitalizaci přibližně 20 000 až 25 000  svazků ze své sbírky. „Digitalizace se týká kompletních sbírek především ruské, polské a srbochorvatské literatury, v menší míře jsou zastoupeny též dokumenty ukrajinského, běloruského, lužickosrbského, slovinského a bulharského původu. Jde často o celé soukromé knihovny, které Slovanská knihovna získala převážně v první polovině 20. století. Obsahují jak odbornou literaturu věnující se zejména historii, jazykovědě a literární vědě jednotlivých slovanských národů a jejich vzájemným vztahům, ale rovněž původní literární produkci slovanských autorů, včetně prvních vydání děl zásadních autorů 19. století,“ vypočítává ředitel Slovanské knihovny Lukáš Babka. A dodává: „Digitalizována již byla například převážná část unikátní tzv. Rešetarovy sbírky ragusian, v brzké době bude zahájena digitalizace rozsáhlé sbírky knih v ruštině, kterou v první polovině 19. století shromáždil petrohradský knihkupec a vydavatel A. F. Smirdin.“

Bude digitalizováno více než 140 000 svazků

V rámci několikaleté spolupráce bude digitalizováno více než 140 000 svazků knih, mapujících široké stránky vývoje evropské společnosti nahlížené přes zrcadlo tištěné knihy. V současné době jsou digitalizované části sbírek postupně zpřístupňovány přes Knihy Google Books (books.google.cz) a v příštím roce též přes evropskou digitální knihovnu starých tisků Manuscriptorium, která je volně dostupná na internetu.

„Digitalizace starých tisků kopíruje naše snahy přiblížit své sbírky širokému okruhu uživatelů. Každý bude mít nyní možnost z pohodlí domova nebo pracoviště nahlédnout pouhým kliknutím do tištěného dědictví světových i českých dějin a kultury. Díky propojení na virtuální prostředí Google je již v současnosti možné spojovat jednotlivé tituly z rozptýlených světových knihoven dohromady, funkčně sestavovat jednotlivé knihovní celky jen skrze obrazovku počítače, tabletu či chytrého telefonu,“ vysvětluje Irena Maňáková výhody celého procesu. A doplňuje: „Zpřístupnění ve virtuálním prostředí navíc umožňuje ochránit originály tisků a jejich zachování pro budoucí generace. Jedinečným způsobem se tak v digitalizaci tisků prolíná požadavek minulosti a volání budoucnosti.“ Každých šest týdnů přibývají tisíce dalších digitalizovaných titulů.

O službě Knihy Google

Posláním společnosti Google je zpřístupňovat informace lidem na celém světě. Velká část informací je přitom uchována v milionech knih v mnoha jazycích. Knihy Google (nebo-li Google Books, google.cz/knihy ) představují užitečný zdroj informací o knihách. Fungují jako klasický vyhledávač, jen místo indexu webových stránek prohledávají index knih, a tak pomáhají knihám a čtenářům se vzájemně najít. Službu Knihy Google tvoří obsah poskytnutý na základě dohody či partnerství, který pochází ze dvou zdrojů: Partnerského programu a Projektu knihovna.

V rámci Partnerského programu dodávají digitalizovaný obsah knih samotní partneři - nakladatelé, autoři, nositelé autorských práv. Jejich cílem je knihy zviditelnit a usnadnit uživatelům jejich nalezení a koupi. Partneři povolují do knih nahlížet (určitá část obsahu knihy je k dispozici), stejně jako když si knihu prohlížíte v knihkupectví. 

20 milionů knih ve více než 400 jazycích

Projekt Knihovna je založený na spolupráci s významnými knihovnami. Knihy ukryté v knihovnách už často nebývají v tisku, tj. nejsou komerčně dostupné, ale pořád se na ně vztahuje autorské právo. V tomto případě jsou zobrazeny pouze bibliografické údaje o knížce a malý úryvek textu relevantní dotazu uživatele (podobně jako u webového vyhledávání, kdy se zobrazí odkaz na stránku s krátkým popisem).  V případě, že kniha již není chráněna autorským právem, je možné ji celou zhlédnout online nebo si ji zdarma stáhnout. V obou případech však uživateli nabídne odkaz na obchody, kde je možné ji zakoupit nebo knihovny, u kterých ji lze zapůjčit.

V Knihách Google je více než 20 milionů knih ve více než 400 jazycích z více než 100 zemí. Google spolupracuje s více než 48 000 partnery a více než 40 světovými knihovnami. Národní knihovna ČR byla dvanáctou evropskou a čtvrtou národní knihovnou, s níž společnost Google uzavřela smlouvu. Annabella Weisl, manažerka pro strategická partnerství, Knihy Google uvádí: "Technologie, které dnes máme k dispozici, nám umožňují nejen zachovat historii a kulturu pro budoucí generace, ale také ji svým způsobem opětovně oživit. Veřejně dostupné materiály a knihy jsou důležitou součástí světového dědictví a my jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat s Českou národní knihovou na zpřístupnění jejich vzácných sbírek nejen do České republiky, ale i celého světa.”

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace