Místo knihovny luxusní byty a z Hradčan bude skanzen
21.03.2013
Foto: Martin Tyburec
Popisek: Nyní se v domě, odkud před časem musela zmizet i lékárna, budou nejspíš budovat byty.
Praha 1 nedávno rozhodla, že přestane dotovat pobočku Městské knihovny na Pohořelci a ta musela na začátku března zavřít. Více než 100 let stará pobočka z dob Rakouska-Uherska byla přitom jednou z posledních součástí fungující občanské vybavenosti, která místním zbývala.
Když knihovně hrozil zánik v roce 2008, byla to paradoxně stejná městská část, která tuto knihovnu zachránila. Městská knihovna se tehdy v rámci vynucených škrtů rozhodla, že svou pobočku na Pohořelci zruší. Lidé z Hradčan se ale obrátili s peticí na Prahu 1 a ta se tehdy s Městskou knihovnou dohodla, že pohořeleckou pobočku bude dotovat ze svých peněz.
Chvályhodný přístup tehdejšího vedení ale letos končí. Přibližně 650 tisíc korun ročně je pro Prahu 1 s miliardovým ročním rozpočtem příliš velká částka. Cifra 650 tisíc korun zvlášť vynikne v porovnání s 5,5 milionovým účtem za přepychový Reprezentační ples nebo při srovnání s jednodenním Svatojánským Navalis, na které městská část přispěla částkou 1,5 milionu korun.
Z Hradčan se pomalu ale jistě stává skanzen pro turisty
„Na Hradčanech už opravdu není skoro nic, co by sloužilo běžnému občanovi. V roce 89 tam žilo odhadem pětkrát více lidí. Ono se to současné vylidnění řeší už hodně dlouho a mnoha lidem vadí, ale špatně se s tím něco dělá, když tam existuje tak enormní komerční tlak. Příjmy z nájmu v oblasti turismu jsou logicky mnohem vyšší než příjmy z nájmů z běžného bydlení. Zrušení knihovny je tak jen další pokračování tohoto trendu,“ upozorňuje Petr Kučera, jeden z místních obyvatel, kteří další peticí bojují za záchranu své knihovny.
Ta už je ale s největší pravděpodobností nadobro pasé. Městská knihovna i Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký svorně argumentují tím, že dvě zastávky od Pohořelce je knihovna na Břevnově. Praha 1 tak vlastně vyhání své občany na Prahu 6, kam už nyní dojíždějí za nákupy, kulturou a dalšími běžnými službami. Lidé z Hradčan navíc měli na jakoukoli akci proti zavření knihovny velmi málo času. Dopis o tom, že pobočka končí, jim totiž přišel ani ne 14 dní před samotným zavřením.
Dialog s občany? Ani náhodou!
„To je jedna z věcí, které nám velmi vadí. To, že vlastně neproběhl žádný dialog s občany a nikdo nás nevaroval, že městská část přestane knihovnu podporovat. Navíc neproběhla žádná diskuse ani v zastupitelstvu a podle našich informací ani v radě. Když jsme to začali řešit, tak jsme kontaktovali pana radního Daniela Hodka (ČSSD) a ten o tom vůbec nevěděl. Bylo to prostě provedeno čistým škrtnutím jedné z mnoha položek rozpočtu,“ pokračuje ve vysvětlování Kučera.
Místo knihovny zřídí komunitní centrum
Podle Kučery by pro místní bylo uspokojivé alespoň takové řešení, které by v domě místo knihovny zajistilo vznik nějakého jiného zařízení, kde by se lidé mohli setkávat. A právě v tom chce Praha 1 lidem vyjít vstříc. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký totiž prohlásil, že by místní mohli místo knihovny mít komunitní centrum. Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové ale ještě není jisté, jestli by bylo na stejném místě jako bývalá knihovna. „Prostor po knihovně bude prázdný a my budeme uvažovat o tom, co by tam mohlo být. Pravděpodobně se přestaví na byty, ale teprve uvidíme, jak to dopadne,“ uvedla pro KrajskeListy.cz Blažková.
Podle jejích slov bude investice do komunitního centra pouze v řádu tisíců korun a otevřené by mohlo být během pár měsíců nebo týdnů. O komunitní centrum by se ale místní museli s největší pravděpodobností starat sami. Z uvedené částky totiž vyplývá, že s personálem se nepočítá. „To by se týkalo jen nějakého posezení, kávovaru, případně dalšího vybavení. Co jsme slyšeli od občanů, tak to není přímo o těch knížkách, ale je spíše potřeba, aby se mohli někde potkávat a to jim umožníme,“ dodala Blažková.
Praha 1 tak lidem moderně vybavenou a nedávno zrekonstruovanou knihovnu nahradí místností s několika křesly a kávovarem. Z původního prostoru následně nejspíš udělá byty a ty pronajme nebo prodá. „Nejhorší je samozřejmě ten stav, kdy tam nic není a knihovna je zavřená. Ovšem na druhou stranu každé řešení, které přenáší povinnosti města na občany je také trochu diskutabilní, “ uzavírá Kučera.
Martin Tyburec
Vložil: redaktor KL1