Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bulvár má srandu z posledního úletu známého parlamentního matadora. Vyšlo také najevo, jakou má Benda ve sněmovně posměšnou přezdívku

05.08.2014
Bulvár má srandu z posledního úletu známého parlamentního matadora. Vyšlo také najevo, jakou má  Benda ve sněmovně posměšnou přezdívku

Autor: aTeo

Popisek: Starý a mladý Bruna, nazval svou koláž grafik aTeo. Tedy zesnulý Václav Benda a jeho syn Marek Benda...

Bulvární deník Blesk vyobrazil poslance Marka Bendu (ODS) jako oslíka s úsměvem a špičatýma ušima. Bendovi se totiž prý říká „oslík“, a to kvůli jeho údajné neprozíravosti. To, že si přezdívku zaslouží, podle deníku dokázal svým posledním výrokem o dětech z dětských domovů. V debatě v pořadu ČT Události, komentáře je označil za „nepoužitelné“.

Věčný poslanec a rychlostudent z Plzně Marek Benda podle Blesku ukázal, že si přezdívku „oslík“ zaslouží. Tentokrát v debatě s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD) o tom, jestli mají mít homosexuálové právo adoptovat děti, které by jinak zůstaly v dětských domovech.

„Dobře víte, pane ministře, že v dětském domově žádné použitelné děti v reálu nejsou,“ vyletělo z úst Marku Bendovi. Už vzápětí se snažil Benda svůj výrok mírnit, ale to se mu nepovedlo. „Možná to zní drsně, ale to jsou děti, které jsou mnohdy tak nemocné, že nikde jinde, než v tom dětském domově nepřežijou,“ snažil se vysvětlovat.

Nutno dodat, že Benda se nakonec omluvil v rozhovoru pro iDnes.cz. „Použitelnost se netýkala dětí jako božích stvoření nebo lidských bytostí, ale z hlediska možného použití k adopci,“ žehlil své nešťastné vyjádření katolík Benda.

Známé milníky Bendovy kariéry

Bulvární deník také popsal, co je poslanec Benda zač. S nadsázkou jej vyobrazil s tělem oslíka a výjev obohatil o dukátky, které se z něj sypou. Titulek u toho hlásá „Tři hýýýknutí Marka Bendy“ a připomíná kauzy, které poslance proslavily. Především jeho kariéra v poslanecké lavici nebyla vždy zcela jistá. Už dvakrát ho totiž strana dala na nevolitelné místo na kandidátce. A už dvakrát se Bendovi díky kampani vyzývající občany ke „kroužkování" do dolní komory probojoval.

Titul JUDr. nepoužívá

Od roku 2004 studoval Benda Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, odkud si odnesl titul magistra. Před pěti lety na něj podle Blesku prasklo, že patřil k lidem, kteří podezřele rychle a možná neoprávněně získali diplom. Během takzvané kauzy plzeňských práv se spekulovalo, že by mohl přijít o titul JUDr. Benda se ovšem hájil tím, že titul nezískal, neboť jej přes složení rigorózní zkoušky nepřevzal. Jeho rigorózní práce byla údajně totožná s diplomovou prací, a navíc prý nesplňovala předepsanou délku.

Do povědomí se také zapsal díky náhubkovému zákonu. Poslanec Benda byl tím, kdo v roce 2009 přednesl pozměňovací návrh, který začlenil do novely trestního řádu a trestního zákona zákaz zveřejňování policejních odposlechů. Normě se kvůli tomu začalo lidově přezdívat "náhubkový zákon". Už o tři roky později jej proto politici zmírnili.

Žádné děti, nepoužitelný je spíš Benda...

Během diskuse v České televizi řekl poslanec ODS Marek Benda, že v dětských domovech nejsou použitelné děti. Později se za svá slova omluvil, a tak se ho někteří političtí kolegové zastávají. Podle ministra obrany Martina Stropnického se ale takovou větou akorát zařadil mezi „nepoužitelné poslance”.

Dobře víte, že v dětském domově žádné použitelné děti v reálu nejsou,“ řekl Marek Benda v Událostech, komentářích, kde se setkal s ministrem Jiřím Dienstbierem (ČSSD). Už ten se nad takovým výrazem pozastavil, není ale jediný.

„Kdekdo plácne občas nějakou hloupost. Tohle se ale přeci jen vymyká. Myslím, že pan Benda se potrestal sám: zařadil se svým výrokem mezi nepoužitelné poslance,“ uvedl pro Lidovky.cz ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Výrok pobouřil i ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou (ČSSD). „Velmi mě zaráží, že dlouholetý poslanec pan Benda, soudě dle jeho výroků, nikdy žádný dětský domov nenavštívil. Jsou tam děti s velmi pohnutými osudy, které si samy nezavinily. Označit je ale za děti „druhé kategorie“ považuji za naprosto skandální. Po opuštění domova, často bez odpovídajícího zázemí, hledají práci, zakládají rodiny… A naší povinností je se všemi silami snažit, abychom jim do života pomohli,“ okomentovala Bendova slova.

Každému z nás se občas stane, že se vyjádří špatně či nešťastně

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se Bendy naopak zastává. „Každému z nás se občas stane, že se vyjádří špatně či nešťastně, chybu uděláme každý a pokud ji uznáme a člověk se omluví, pak bychom to měli umět tolerovat a přijmout. Pokud vím, velice rychle vzal svá slova zpět. Neakceptovatelný by jeho výrok byl, kdyby ho stále hájil,“ míní ministr.

Osobnější pohled na to v rozhovoru pro Lidovky.cz nabídl předseda Úsvitu Tomio Okamura: „Netuším, jak to myslel. Já sám jsem část dětství prožil v dětském domově v Mašťově u Podbořan a jako nepoužitelný si nepřipadám. Na druhou stranu je faktem, že hodně dětí v dětských domovech je nějakým způsobem handicapovaných - není to jejich vina, ale je velmi těžké pro tyto děti najít rodinu, protože potřebují skutečně odbornou nadstandardní péči. Což je samozřejmě dané tím, že tu jsou ve větší míře i děti od lidí, kteří jsou sami nadstandardně problémoví - alkoholici, lidé na drogách, recidivisté, lidé mentálně retardovaní. Proto jsem již léta patronem Fondu ohrožených dětí Klokánek, jelikož je potřeba dětem pomáhat v jejich nelehkém osudu.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Benda,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace