Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve sněmovně je právě teď velmi veselo: Na přetřes přišly písně Olympiku i Beatles. Čtěte podrobnosti

17.07.2014
Ve sněmovně je právě teď velmi veselo: Na přetřes přišly písně Olympiku i Beatles. Čtěte podrobnosti

Autor: Hans Štembera

Popisek: Poslanecká sněmovna: Mimořádná schůze začala v úterý a pokračuje i ve středu a ve čtvrtek

Ke služebnímu zákonu je třeba schválit změny s ním související, a proto musela koalice předložit k tomu patřičný zákon. Při jeho vysvětlování si však nevedla příliš zdatně, a tak se do ní pouštěli především poslanec TOP 09 František Laudát a poslanci ODS Marek Benda a Pavel Blažek. Posledně jmenovaný si to vysvětlil textem písně premiérovy oblíbené skupiny Olympic a jeho stranický kolega koalici žádal, aby přestala dělat z vlády šaškovské pošťáky.

Třetí jednací den 12. schůze Poslanecké sněmovny odstartoval projednáváním návrhu poslanců Romana Sklenáka, Jaroslava Faltýnka a Jiřího Junka na vydání zákona o změně zákonů souvisejících s přijetím zákona o státní službě. Stejně jako při středečním druhém čtení služebního zákona vmetl předseda ODS Petr Fiala koalici, že neproběhlo žádné jednání s opozicí, ani jí nebylo nabídnuto.

Navázal na něj poslanec TOP 09 František Laudát. „Doufám, že si Roman Sklenák a spol. uvědomí svoji zodpovědnost za chaos ve státní správě,“ prohlásil František Laudát a neodpusil si poznámku, zda ministr Jiří Dienstbier nechce, aby si poslanecký klub TOP 09 vzal v 10.33 hodin přestávku, jestli nečeká zase nějaký e-mail z Bruselu. Šlo o narážku k předchozímu dni, kdy se ministr dušoval, že zprávu Evropské komise, kterou ve sněmovně přednášel Miroslav Kalousek, on sám dostal e-mailem až v tomto čase.

Přestaňte dělat z vlády šaškovské pošťáky, vyzval Benda

Poslanec ODS Marek Benda se pak rozhodl, jak prohlásil, maličko vyzkoušet předkladatele. Požádal je, aby mu vysvětlili pasáž, v níž se hovoří o tom, že na základě výsledků výběrového řízení vláda jeho vítěze jmenuje. „Vyndejte z toho tu vládu. Takhle z ní děláte šaškovské pošťáky, pokud bude vládě předložen návrh na jmenování nějakého úředníka a ona to bude muset udělat. Co se stane, když ho nejmenuje?“ tázal se Marek Benda.

Když se nikdo neměl k odpovědi, vzal si slovo poslanec ODS a exministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Překvapil mě optimismus kolegy Marka Bendy, že čeká, že mu někdo odpoví. Já jenom připomenu, že současný premiér Bohuslav Sobotka je velkým obdivovatelem kapely Olympic. A její frontman Petr Janda kdysi řekl, že hit, který se mu skutečně povedl, jsou Otázky. Tak já připomenu několik slov z tohoto textu: ´Pořád se jenom ptáš a odpovědi tý se nedočkáš´,“ pobavil Pavel Blažek sněmovnu.

Laudáta zajímalo, zda je ve sněmovně někdo, kdo je schopen odpovídat

František Laudát pak podal procedurální návrh, aby se jednání přerušilo až do příchodu premiéra, aby odpověděl na položené otázky. Jeho návrh však koalice hlasováním zamítla. „K čemu tady fakt jsme, když nám neumíte odpovědět na jednoznačné otázky?“ podivoval se Marek Benda. Jeho stranický kolega připomněl, že Roman Sklenák je fanouškem Beatles, a proto připomněl slova jedné z písní „Jak snadné je žití, když zavřeš oči. Nerozumíš ničemu, co vidíš.“ František Laudát ale přešel do vážna: „Je tu kdokoli, kdo je schopen na ty otázky odpovědět?“

Ministr Jiří Dienstbier poté zareagoval na Bendův dotaz, jak je to s nárokovým jmenováním a rolí vlády. „Když komise stanoví pořadí na základě výběrového řízení, tak je logické, že ten, kdo má udělat formální krok, třeba vláda, nebude pořadí měnit. Proto ta nárokovost. Vláda by měla respektovat výsledky výběrového řízení. Svůj vliv uplatňuje i tím, že má ve výběrové komisi své zástupce. Některé úřady z prestižních důvodů chtěly zachovat jmenování vládou či prezidentem, proto toto jmenování v návrhu zákona zůstalo,“ vysvětlil Jiří Dienstbier.

Varování pro koalici, že se rozpadne na výběru superúředníka

Jeden z předkladatelů zákona Roman Sklenák pak uvedl, že výsledek výběrového řízení je závazný. Pokud by vláda jeho vítěze nejmenovala, měl by se obrátit na soud, a ten by rozhodl. Poté opozice ústy předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury vytkla koalici, že nově zřízený superúředník a jeho zástupce budou silnější figury než ministr. „Na výběru generálního ředitele státní služby se rozpadnete, tohle bude hodně silná figura a vy se nedohodnete ani na eurokomisaři,“ varoval ještě koalici Marek Benda. Tím skončila obecná rozprava k návrhu zákona, a ten byl přikázán k projednání ústavně právnímu výboru.

Jiří Hroník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace