Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je důležité ptát se po podstatě věcí, což novináři v časovém presu nemůžou, říká Janek Kroupa, který povede tajemný projekt v Českém rozhlase

17.04.2014
Je důležité ptát se po podstatě věcí, což novináři v časovém presu nemůžou, říká Janek Kroupa, který povede tajemný projekt v Českém rozhlase

Foto: ČRo

Popisek: Janek Kroupa

ROZHOVOR Český rozhlas získal novou posilu. Tou je Janek Kroupa, známý novinář, který v rozhlasu zaštítí připravovaný projekt v rámci investigativní žurnalistiky. Ten je primárně určený pro Radiožurnál a představí se už na jaře tohoto roku. „V osobě Janka Kroupy přichází na Radiožurnál respektovaný novinář s bohatou praxí, mnoha kontakty a velkou zásobou rozpracovaných témat. Má osobitý styl práce – a pro tento typ práce je právě Radiožurnál, tedy stanice aktuálního zpravodajství a publicistiky, ideální,“ je přesvědčen šéfredaktor Jan Pokorný.

Janek Kroupa má přinášet témata pro celé vysílání, od denních zpráv až po večerní publicistické pořady. „Nemá cenu zavádět nějaké pravidelné ‚okénko Janka Kroupy‘,“ dodává Jan Pokorný. „Posluchač se tak v kteroukoliv denní dobu dozví, že je tu Radiožurnál a jeho výrazná investigativní posila – a že se Radiožurnál ještě kritičtěji než dříve staví k řadě témat.“   O jaká témata půjde konkrétně, naznačuje Jan Pokorný zatím spíše rámcově. Rozhodně se podle něj Janek Kroupa nebude omezovat pouze na velké politické kauzy. „Bude se pohybovat i na místní, občanské úrovni,“ slibuje šéfredaktor. 

Máte značné zkušenosti jako investigativní novinář, teď se máte stát vedoucím investigativní sekce Českého rozhlasu. V čem by tu Vaše práce měla spočívat?
Na Radiožurnálu už se v některých obdobích investigativní žurnalistika vysílala, v poslední době však prakticky vůbec. Radiožurnál je jedním z nejserióznějších a nejdůvěryhodnějších médií u nás, tento segment, který je z mého pohledu stále důležitější, tu přesto chyběl. 

Víte už o některých tématech, na která byste se na Radiožurnálu chtěl zaměřit?
Dobrá zpráva je, že se mé představy o tom, co bych chtěl dělat, neliší od představy Radiožurnálu. 

Můžete být konkrétnější?
Není možné předem některá témata vyloučit. To je na investigativní žurnalistice pěkné – nikdy dopředu nevíte, kam vás téma zavede. Je to jako detektivka, ani v té nikdy předem nevíte, kdo je vrah. 

Na začátku tak můžete mít třeba banální příběh pozemku, který někdo prodal pod cenou nebo byl koupený ve zmanipulovaném řízení. Začnete se ptát – a nakonec se může ukázat, že je do případu zapojen někdo vlivný. To dopředu zkrátka nikdy nevíte. Téma se může jevit sebebanálněji a nakonec z něj může vzniknout speciální příběh. 

V čem spočívá investigativní novinařina?
Investigativní žurnalistika je o přístupu k tématu. Vezměte si třeba zprávu, že jeden ministr o jiném prohlásí, že krade. Vy tuto zprávu můžete zpracovat klasickým zpravodajským způsobem: ‚Jeden ministr druhého nařkl z krádeží, druhý to popírá‘.  

Tento směr není správný. V časovém presu, v němž novináři pracují, k němu však jejich práce často sklouzává. Investigativní novinář by měl zjistit, zda nařčený ministr skutečně krade, nebo nekrade. 

Ve chvíli, kdy máte prosté množství informací na nejrůznějších webech, dochází ke značné devalvaci denního zpravodajství. A naopak se ukazuje, jak důležité je ptát se po podstatě věcí, a to i těch banálních.

Myslíte, že dělat investigativní žurnalistiku ve veřejnoprávní instituci bude jiné než v těch komerčních?
Popravdě řečeno jsem zatím neodhalil, jak se přístup k investigativní žurnalistice v obou typech médií liší. Práce investigativního novináře je všude stejná. Veřejnoprávní média však mají jednodušší život v tom, že mají předem jasně nastavená pravidla a nemusí bojovat o sledovanost a poslechovost. Mohou si proto dovolit mnohem víc než média soukromá, poskytují větší možnosti. 

Budete vedoucím investigativní sekce Českého rozhlasu, máte už nějakou představu o lidech, s nimiž byste chtěl pracovat?
Určitou představu mám, jsou mezi nimi i lidé, kteří už v současnosti pro rozhlas pracují. V rozhlase je řada dobrých novinářů. Obecně je celá tato instituce zajímavá. Zatím – za onu krátkou dobu, co jsem tady – vždy to, co jsem si dohodl, platilo. Což je dobré. 

Kdo je Janek Kroupa?

Známý investigativní novinář od roku 1996 pracoval v TV Nova, 15 let byl jednou z hlavních tváří pořadu Na vlastní oči. Čtyři roky pracoval v investigativním oddělení MF DNES. Janek Kroupa dostal několik ocenění: v roce 2005 cenu Elsa, 2007 Novinářskou křepelku, za své válečné reportáže z Afghánistánu a Čečenska obdržel cenu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Je autorem několika knih a scénářů (například Expozitury ve spolupráci s Josefem Klímou).  

(zdroj: ČRo)

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace