Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bravo, zaveďme co nejtužší sankce vůči Rusku a vrátíme ho zpátky do totality! Jsem pro ideologickou diverzi, říká prezident

19.03.2014
Bravo, zaveďme co nejtužší sankce vůči Rusku a vrátíme ho zpátky do totality! Jsem pro  ideologickou diverzi, říká prezident

Foto: think-tank Evropské hodnoty

Popisek: Prezident Zeman poskytl na Pražském Hradě rozhovor think-tanku Evropské hodnoty.

ROZHOVOR Prezident Miloš Zeman poskytl exkluzivně ve čtvrtek 13. března na Pražském hradě interview think-tanku Evropské hodnoty. V první části hodinového rozhovoru se Miloš Zeman vyjadřuje k postupu EU na Ukrajině a k Rusku, také tvrdí, že by sankce udělaly z Ruska totalitní režim.

Když hovoříme o české politice v rámci Evropské unie, nemůžeme opomenout Ukrajinu. Česká diplomacie byla, ústy současné vlády, pro odpověď na ruskou akci, ale nepodporovala plošné ekonomické sankce. Podpořil byste jako premiér tyto sankce? Jaká by měla být nejvhodnější reakce?

Jednou jsem měl přednášku pro kubánské emigranty v Miami a říkal jsem jim: „Blahopřeji vám k vaší politice vůči Kubě – plošné sankce, bojkot, ignorování. Vaše strategie byla nesmírně úspěšná, ale Fidel Castro je čtyřicet let prezidentem Kuby. Co kdybyste se po těch čtyřiceti letech zamysleli a tu strategii změnili?“ A totéž, co jsem říkal kubánským emigrantům v Miami, říkám i těm, kdo se domáhají sankcí proti Rusku i jiným zemím.

Tím, že se domáhají sankcí, vytváří něco, čemu říkám mýtus obležené pevnosti. Ti, kdo by jinak byli vystaveni oprávněné kritice, že neumí vládnout, prohlásí, že jsou obklíčeni, jejich nepřátelé je chtějí zničit, a proto se musí semknout. Protože kdo se nesemkne, je zrádce národa – tím ostrakizujete opozici a bez opozice si demokracii nedokážete představit. Čili bravo, zaveďme co nejužší sankce vůči Ruské federaci a vrátíme Rusko z autokratické fáze zpátky do fáze totalitní.

Tento mýtus obležené pevnosti používá administrativa Vladimíra Putina v různých intenzitách poměrně dlouhodobě.

Já bych jí to nekladl za vinu. Dokonce se domnívám, že byly určité pokusy tento mýtus změkčit. Například společnou akcí vůči afghánským teroristům, kde je Rusko v podstatě jakousi logistickou základnou. Myslím si, že probíhala velmi pozitivní jednání například o zrušení vízové povinnosti. Já bych tedy tuto záležitost považoval spíše za epizodu a znovu opakuji, že chcete-li Rusko totalitní, zaveďte sankce.

Jaká jiná reakce ze strany Evropské unie by tedy byla, ať už v rámci dnů, týdnů nebo měsíců, tou odpovídající? Jakou reakci byste si představoval?

Zabránit občanské válce na Ukrajině – to je podle mého názoru reálný cíl. Já nepatřím k těm, kdo si idealizují demonstranty. Samozřejmě, že na Majdanu byli i demokraté. Ale byli tam také lidé, kteří zapalovali policisty a uřezávali jim hlavy. Sídlo ukrajinského parlamentu teď hájí ukrajinská povstalecká armáda UPA, což jsou v podstatě Banderovci. O ­­­­­­Pravém sektoru někteří pozorovatelé říkají, že je to přinejmenším polofašistická politická strana, čili bylo by dobré, aby nejenom čeští diplomaté, ale i čeští podnikatelé – protože s Ukrajinou máme poměrně rozsáhlé politické vztahy – hledali co nejvíce kontaktů mezi demokratickými politickými silami a mezi ekonomickými ukrajinskými skupinami, které nejsou přímo spojeny s politickým násilím.

Nedávno jsem vedl dvouhodinový rozhovor s nejbohatším Ukrajincem Achmetovem v Doněcku. A byla to velmi zajímavá debata. Víte, totalitní režim by tomuto říkal ideová diverze nebo chcete-li ideová subverze. Na jedné straně máte mýtus obklíčené pevnosti, a na straně druhé to, co já proti němu doporučuji, a to je právě ideová diverze. Teď jsem si vypůjčil komunistický nebo totalitní termín, ale my si rozumíme, co tím chci říct – co nejširší kontakty, výměna mládeže, výměna studentů, kulturní výměna, turistika a desítky a možná stovky dalších věcí. Ale jenom ne blokáda, jenom ne sankce.

Česká republika je dlouhodobě zastáncem přistoupení Ukrajiny k Evropské unii, jde o jednu z agend, které tlačí na evropské úrovni. Myslíte si, že by Ukrajině měl být nabídnut příslib budoucího členství, jako tomu bylo například v případě Turecka?

Když jsem zastáncem toho, aby za dvacet let bylo Rusko členem Evropské unie, je zcela logické, že v poněkud kratším horizontu je toho schopna i Ukrajina. U Turecka bych velmi silně váhal, protože je to odlišná kultura.

Všichni berou Evropskou unii jako zónu volného obchodu nebo jako ekonomické společenství. Ale pro mě je Evropská unie také kulturním společenstvím a Ukrajina i Rusko jsou nesporně součástí evropské kultury, ať je to Taras Ševčenko, Dostojevský nebo kdokoli jiný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace