Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bravo, zaveďme co nejtužší sankce vůči Rusku a vrátíme ho zpátky do totality! Jsem pro ideologickou diverzi, říká prezident

19.03.2014
Bravo, zaveďme co nejtužší sankce vůči Rusku a vrátíme ho zpátky do totality! Jsem pro  ideologickou diverzi, říká prezident

Autor: think-tank Evropské hodnoty

Popisek: Prezident Zeman poskytl na Pražském Hradě rozhovor think-tanku Evropské hodnoty.

ROZHOVOR Prezident Miloš Zeman poskytl exkluzivně ve čtvrtek 13. března na Pražském hradě interview think-tanku Evropské hodnoty. V první části hodinového rozhovoru se Miloš Zeman vyjadřuje k postupu EU na Ukrajině a k Rusku, také tvrdí, že by sankce udělaly z Ruska totalitní režim.

Když hovoříme o české politice v rámci Evropské unie, nemůžeme opomenout Ukrajinu. Česká diplomacie byla, ústy současné vlády, pro odpověď na ruskou akci, ale nepodporovala plošné ekonomické sankce. Podpořil byste jako premiér tyto sankce? Jaká by měla být nejvhodnější reakce?

Jednou jsem měl přednášku pro kubánské emigranty v Miami a říkal jsem jim: „Blahopřeji vám k vaší politice vůči Kubě – plošné sankce, bojkot, ignorování. Vaše strategie byla nesmírně úspěšná, ale Fidel Castro je čtyřicet let prezidentem Kuby. Co kdybyste se po těch čtyřiceti letech zamysleli a tu strategii změnili?“ A totéž, co jsem říkal kubánským emigrantům v Miami, říkám i těm, kdo se domáhají sankcí proti Rusku i jiným zemím.

Tím, že se domáhají sankcí, vytváří něco, čemu říkám mýtus obležené pevnosti. Ti, kdo by jinak byli vystaveni oprávněné kritice, že neumí vládnout, prohlásí, že jsou obklíčeni, jejich nepřátelé je chtějí zničit, a proto se musí semknout. Protože kdo se nesemkne, je zrádce národa – tím ostrakizujete opozici a bez opozice si demokracii nedokážete představit. Čili bravo, zaveďme co nejužší sankce vůči Ruské federaci a vrátíme Rusko z autokratické fáze zpátky do fáze totalitní.

Tento mýtus obležené pevnosti používá administrativa Vladimíra Putina v různých intenzitách poměrně dlouhodobě.

Já bych jí to nekladl za vinu. Dokonce se domnívám, že byly určité pokusy tento mýtus změkčit. Například společnou akcí vůči afghánským teroristům, kde je Rusko v podstatě jakousi logistickou základnou. Myslím si, že probíhala velmi pozitivní jednání například o zrušení vízové povinnosti. Já bych tedy tuto záležitost považoval spíše za epizodu a znovu opakuji, že chcete-li Rusko totalitní, zaveďte sankce.

Jaká jiná reakce ze strany Evropské unie by tedy byla, ať už v rámci dnů, týdnů nebo měsíců, tou odpovídající? Jakou reakci byste si představoval?

Zabránit občanské válce na Ukrajině – to je podle mého názoru reálný cíl. Já nepatřím k těm, kdo si idealizují demonstranty. Samozřejmě, že na Majdanu byli i demokraté. Ale byli tam také lidé, kteří zapalovali policisty a uřezávali jim hlavy. Sídlo ukrajinského parlamentu teď hájí ukrajinská povstalecká armáda UPA, což jsou v podstatě Banderovci. O ­­­­­­Pravém sektoru někteří pozorovatelé říkají, že je to přinejmenším polofašistická politická strana, čili bylo by dobré, aby nejenom čeští diplomaté, ale i čeští podnikatelé – protože s Ukrajinou máme poměrně rozsáhlé politické vztahy – hledali co nejvíce kontaktů mezi demokratickými politickými silami a mezi ekonomickými ukrajinskými skupinami, které nejsou přímo spojeny s politickým násilím.

Nedávno jsem vedl dvouhodinový rozhovor s nejbohatším Ukrajincem Achmetovem v Doněcku. A byla to velmi zajímavá debata. Víte, totalitní režim by tomuto říkal ideová diverze nebo chcete-li ideová subverze. Na jedné straně máte mýtus obklíčené pevnosti, a na straně druhé to, co já proti němu doporučuji, a to je právě ideová diverze. Teď jsem si vypůjčil komunistický nebo totalitní termín, ale my si rozumíme, co tím chci říct – co nejširší kontakty, výměna mládeže, výměna studentů, kulturní výměna, turistika a desítky a možná stovky dalších věcí. Ale jenom ne blokáda, jenom ne sankce.

Česká republika je dlouhodobě zastáncem přistoupení Ukrajiny k Evropské unii, jde o jednu z agend, které tlačí na evropské úrovni. Myslíte si, že by Ukrajině měl být nabídnut příslib budoucího členství, jako tomu bylo například v případě Turecka?

Když jsem zastáncem toho, aby za dvacet let bylo Rusko členem Evropské unie, je zcela logické, že v poněkud kratším horizontu je toho schopna i Ukrajina. U Turecka bych velmi silně váhal, protože je to odlišná kultura.

Všichni berou Evropskou unii jako zónu volného obchodu nebo jako ekonomické společenství. Ale pro mě je Evropská unie také kulturním společenstvím a Ukrajina i Rusko jsou nesporně součástí evropské kultury, ať je to Taras Ševčenko, Dostojevský nebo kdokoli jiný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace