Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opilí poslanci ruší zasedání a já musím žádat předsedy klubů, aby je vyvedli. Místopředsedkyně sněmovny už toho má dost

06.03.2014
Opilí poslanci ruší zasedání a já musím žádat předsedy klubů, aby je vyvedli. Místopředsedkyně sněmovny už toho má dost

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jaroslava Jermanová ve sněmovně

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc byli hosty úterních Událostí, komentářů. V nich došlo na ostrou debatu ohledně alkoholu na půdě Poslanecké sněmovny či omezení času, po který mohou poslanci za řečnickým pultíkem řečnit.

„Doufám, že se nám podaří zakázat alkohol na půdě Poslanecké sněmovny. Je to forma zaměstnání a pokud vím, tak ve veřejném ani v soukromém sektoru to není praxí," je přesvědčená Jermanová. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce ale samotný zákaz nic nevyřeší. „Mně to například režim nezmění, jezdím do práce a z práce autem a sám řídím. Pokud ale nevznikne jasná definice zákazu, tak zákaz sám nic nevyřeší," říká.

Tejc poukazuje na to, že si mohou poslanci alkohol schovávat například v kanceláři či v placatce a kdykoliv si mohou „odskočit" doplnit hladinu alkoholu. Tento argument je ale podle místopředsedkyně sněmovny směšný. „Nejsme nadlidi a měli bychom se chovat jako normální zaměstnanci. Vždyť my zaměstnanci jsme, lidé si nás zvolili. Vaše argumenty mi přijdou silně populistické," pustila se do Tejce.

Nekázeň je prý vina Jermanové

„Je mi trapně, když poslanci ruší zasedání, protože jsou opilí a já musím žádat předsedy klubů, aby je vyvedli ven," dodává. Nekázeň během zasedání ale musí podle Tejce řešit sama místopředsedkyně. „Pokud si paní místopředsedkyně není schopná zajistit pořádek, je to její problém," reagoval popuzeně Tejc. Kromě alkoholu je dalším velkým tématem zkrácení doby, po kterou mohou poslanci za řečnickým pultíkem řečnit.

„Nyní je doba neomezená. My jsme ale v tomto v Evropě raritou," poukazuje místopředsedkyně. „Po dvou či třech schůzích vidím, že mrháme prostředky státu a časem," dodává. Tejc ale nevidí důvod, proč by se mělo v demokratickém státě odebírat právo na veřejné vystoupení. „V některých případech dvakrát deset minut nestačí, například v případě pozměňovacích návrhů," argumentuje Tejc. Za řečnickým pultíkem by tak měl podle něj poslanec řečnit tak dlouho, jak jen uvažuje za vhodné.

Alkohol a dlouhé žvanění

Zakázat podávání alkoholu na půdě Poslanecké sněmovny a omezit vystoupení poslanců k jednomu projednávanému bodu na dvě vystoupení po maximálně deseti minutách požadují poslanci hnutí ANO. Zástupci poslaneckého klubu Babišova hnutí to dnes oznámili na krátkém setkání s novináři.

Místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová mimo jiné uvedla, že když je podávání alkoholu zakázáno na většině pracovišť, není žádný důvod, aby v tomto směru byla Poslanecká sněmovna nějakou výjimkou. V této souvislosti si posteskla, že poslanci ANO jsou zklamaní, jak se k návrhu na zákaz prodeje alkoholu dívají i koaliční partneři.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek odůvodňoval snahu omezit diskusní vystoupení poslanců na maximálně dvě vystoupení k projednávanému bodu po nejvíce deseti minutách tím, že podobná omezení existují i v parlamentech vyspělých západních, ale i některých východních zemí. V Evropském parlamentu jsou vystoupení poslanců omezena dokonce časovým limitem tří minut.

Přestávky za peníze daňových poplatníků

Jermanová k tomu podotkla, že limit dvakrát deset minut je poměrně nadstandardní ve vztahu k tomu, jaké limity mají poslanci ve vyspělých západních zemích. „Naším úmyslem není omezit dobu pro vyjádření opozici,“ uvedla s tím, že prosazovat zákony považuje hnutí ANO za  důležitější než projevy některých poslanců, kteří mnohdy mluví k jinému tématu, než o kterém se právě jedná. Možnost využívání faktické poznámky chtějí poslanci Babišova hnutí ještě zpřesnit,  aby se nemohla zneužívat k jiným tématům nebo k napadání jiných poslanců.  

Poslanci ANO chtějí též zkrátit přestávku, kterou si kluby berou na jednání, ze dvou na jednu hodinu. „Jeden den jednání sněmovny stojí půl milionu, propřestávkovat jednání za tyto peníze není normální,“ argumentoval Faltýnek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace