Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stříbrná liška za čtvrt mega, kabelky za deseti tisíce, šperky Cartier za 10 milionů. Tajné informace o „dárcích“ pro Nagyovou

28.02.2014
Stříbrná liška za čtvrt mega, kabelky za deseti tisíce, šperky Cartier za 10 milionů. Tajné informace o „dárcích“ pro Nagyovou

Foto: Cartier

Popisek: Ilustrační foto

Bývalý šéf pozemkového úřadu potvrdil pro MF Dnes, že bylo zvykem nosit Janě Nagyové, nyní už Nečasové, drahé dárky. Kdo chtěl zůstat ve funkci a mít klid, tak to udělal. Šťovíček svůj dárek pro ni, kabelku za 15 tisíc, nyní vidí jako chybu. Nebyl ale zdaleka sám, kdo drahé „dary“ paní vrchní ředitelce nosil…

Jana Nagyová, nyní Nečasová, měla plný trezor drahých šperků a vlastnila i mnoho dalších luxusních předmětů. Teď se ukazuje, jak k nim přišla. Její příjmy by na jejich pořizování nestačily. Šlo prý o dary.

Přinášeli je lidé, kteří se chtěli dostat k tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi a podle MF Dnes byli závislí na jeho rozhodnutích. Drahé dary přinášela pravděpodobně dlouhá řada potřebných. Mezi nimi byl podle dosavadních zjištění Útvaru odhalování organizovaného zločinu zřejmě i ředitel ČEZ Daniel Beneš.

MF Dnes dostala od Beneše i vyjádření. Přestože neřekl konkrétně, jaké dárky Nagyové přinesl, potvrdil, že se takové praktiky používaly. „Obecně platí, že případné osobní dárky k Vánocům či k narozeninám jsou adekvátní mému příjmu. Rozhodně se nepohybují ve finančních řádech, jež se objevily v tisku,“ řekl Beneš. Nagyová měla šperky zhruba za deset milionů korun.

Šéfka kabinetu premiéra Nečase přijímala jako dárek šperky například z klenotnictví Cartier z pražské Pařížské ulice, kde naleznete ty nejluxusnější obchody. Podle MF Dnes měl Beneš dobré důvody si zavázat jak Nagyovou, tak Nečase. Právě na něm záviselo jeho postavení v gigantu ČEZ.

Naznačili mi, že mám dát dárek

Odvolaný šéf pozemkového úřadu Petr Šťovíček mluvil o tom, že byl zavedený zvyk dávat Nagyové drahé dárky. Kdo prý chtěl zůstat ve funkci a mít zároveň klid, musel něco přinést.

A tak i od Petra Šťovíčka nyní stíhaná Nagyová dárek dostala. O Vánocích roku 2012 se dočkala kabelky za 15 tisíc korun. Sám bývalý šéf pozemkového úřadu na dárek pro šéfku kabinetu doplatil. Spolu s kontakty na lobbistu Ivo Rittiga prý patřil mezi důvody k jeho odvolání.

Proč vlastně Petr Šťovíček komunikoval s Nagyovou, vysvětlil MF Dnes. „Pan premiér mi jako můj nejvyšší šéf řekl, že mám ohledně pozemkového úřadu komunikovat s paní Nagyovou. A co řekne premiér, to respektuji. Viděl jsem ji tak dvakrát či třikrát v životě. Zavolala mi a chtěla se informovat o dění v úřadu, který byl zatížen skandály z minulosti. Bral jsem to jako její snahu, aby k podobným skandálům už nedocházelo,“ říká Šťovíček.

Pro MF Dnes také vysvětlil, že mu bylo ve funkci naznačeno, že se hodí dát Nagyové před Vánoci dárek a potvrdil, že to bylo všeobecně zvykem. Bývalý šéf pozemkového fondu před tím pracoval v advokacii, a tam prý bylo běžné dávat klientům před svátky dárky, tak se nad tím původně nepozastavil. „Dělal jsem advokáta, tam to bylo běžné. Uvědomuji si však, že to byla má neobratnost, protože jsem si neuvědomil, že se to ve státní správě bere jinak. Byla to moje chyba,“ říká k obdarovávání vysoké úřednice Šťovíček.

Mezi dary od návštěv přitom nebyly jen šperky či kabelky celkem za milióny korun, policie u Nečasové našla také luxusní oblečení, podle zjištění Práva například i stříbrnou lišku za čtvrt miliónu korun.

Zda byly zmíněné prezenty všimným za sjednání schůzky s tehdejším premiérem a partnerem Nagyové Petrem Nečasem, za pomoc při získání veřejných zakázek nebo za obsazování dozorčích rad státem řízených podniků, to nyní policie podle informací Práva zjišťuje.

Posílala Poula

Řeší přitom rovněž roli tehdejšího šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula, u kterého se našly účty k některým šperkům. Údajně to byl totiž on, koho Nagyová posílala do obchodů pro vybrané zboží, když dostala například dárkovou kartu.

Detektivové z ÚOOZ už v minulých týdnech kvůli tomu prohlédli účetnictví zlatnictví Cartier. Do Pařížské ulice se vrátili i tento týden v úterý, tentokrát ale navštívili jiný obchod.

Maminka, přítelkyně a Nagyová

Kriminalisty čeká náročná práce. Musí k jednotlivým cennostem přiřadit jejich dárce a pak rozklíčovat, za co byly Nagyové předány. Tedy zda jejich přijetím porušila zákony nebo pouze etický kodex Úřadu vlády, píše Právo.

Na jména prvních známých dárců upozornil deník MfDnes a týdeník Respekt. Advokát Muzikář koupil u Cartiera počátkem roku nejprve náhrdelník a poté náramek z téže kolekce, které pak policie našla při prohlídce u Nečasové. Ve středu se k tomu ale odmítl Právu vyjádřit.

Čím ji obdaroval šéf ČEZ Beneš, to není dosud jasné. Sám pouze uvedl, že „případné osobní dárky k Vánocům či narozeninám jsou adekvátní mému příjmu“, který přitom činí zhruba půl miliónu korun měsíčně.

Dárky jako dobrý zvyk

Třetí ze jmenovaných, nedávno odvolaný ředitel pozemkového úřadu Šťovíček, přiznal, jak stojí výše, že Nagyové daroval krátce před Vánocemi 2012 kabelku za patnáct tisíc korun. „Z advokacie jsem byl zvyklý dávat klientům před Vánocemi dárky, například flašky. Ale ona byla dáma, takže jsem jí dal kabelku. Nepamatuji si už, co to bylo za značku, ale nebyla drahá typu těch Dior a takových. Já jsem ale kupoval kabelky třeba mamince anebo přítelkyni, takže jsem to měl za standardní dárek,“ řekl ještě Právu Šťovíček.

Co všechno najdete v nejdražší pražské třídě, Pařížské?

Stilista.blog.cz to zpracoval pěkně dům po domu. Vydejte se s námi na procházku po luxusní třídě, kde se dárky pro paní vrchní ředitelku nakupovaly… Ostatně právě do Pařížské vyrazila sotva den po svém propuštění z vazby i Jana (tehdy ještě) Nagyová, asi si trochu vylepšit z vězení zdeptanou psychiku.

Pařížská č. 1

Coffee Heaven - Malá kavárna, která nabízí i malou zahrádku o pár stolcích vám může nabídnout jak kávu, tak i zákusky, které vystavuje za prosklenou výlohou a které vypadají celkem lákavě. Kavárna se nachází hned u Staroměstského náměstí, na které je ze zahrádky výhled.

3Jewelery - Jedno z mnoha zlatnictví, kterých je Praha plná. Nenabízí nic speciálního, co by stálo za zmínku. Jeho výkladní skříň vypadá stejně nevkusně, jako v jiných koutech Prahy a do Pařížské ulice vůbec nezapadá.

Pařížská č. 2

Cartier - Luxusní obchod s ještě luxusnějšími šperky otevřel  šperkařský gigant Cartier v přízemí domu, který je přímo na rohu Pařížské ulice a Staroměstského náměstí. Tento obchod je vlajkovou lodí Cartier v české republice a můžete si zde koupit jak šperky, hodinky a pera, tak i parfémy této značky.

Pařížská č. 3

Blue Praha - Prodejna se suvenýry z Prahy nabízí vše od pohlednic (které můžete poslat ze schránky, která se nachází hned vedle obchodu), přes trička, hrníčky, vlajky, odznaky, či klasicky české výrobky ze skla. Pro zahraniční turisty zaručeně dobrý obchod.

Jewelery - Další z bezejmenných nevkusných zlatnictví, která hyzdí vzhled Pařížské ulice. Myslím, že kdyby tu nebylo, nikdo by se nezlobil.

Pařížská č. 4

Time Squere - Obchod se zlatými šperky a hodinkami, který se naprosto nedá srovnávat s protějšími nevkusnými obchody. Obchod nabízí krom jiného především značku Sterling Silver.

Dior - Jeden z nejluxusnějších obchodů v Pařížské ulici. Nabízí oblečení a doplňky z proslulého pařížského módního domu Dior. Jeho výkladní skříň je doslova perlou Pařížské ulice.

Pařížská č. 5

Pařížská the adress - Obchod s módním oblečením značek Malo, Marc Jacobs, Vgrantham, Moncler, Belstaff, Drykorn product, Freitag, Bikkembergs a Pantofola D´Oro, jehož výkladní skříň se nachází za secesní tepanou mříží, je velmi oblíbený.

5Francesco Biasia - Další krásný obchod, jehož výloha je ozdobou Pařížské ulice. Za secesní mříží a prosklenou výlohou můžete vidět perfektně naaranžované kabelky a kufry z kůže.

Pařížská č. 6

Dior - Ano, opět Dior, obchod je totiž velice prostorný a proto se rozprostírá v přízemních prostorách hned dvou domů.

Boss - Obchod Huga Bosse v Pařížské ulici číslo 6 je zaměřen především na pánskou sportovní a neformální módu. Oblečení této německé značky je velmi kvalitní a cenově dostupné.

Pařížská č. 7

Lia Halada - Opět jeden z obchodů s výrobky mistrů zlatníků. Nabízí opravdu luxusní šperky, které potěší duši každé ženy. A muži umějí ženám dělat radost. Svědčí o tom i fakt, že majitel obchodu Štěpán Halada pojmenoval obchod po své ženě.

Lacoste - Obchod se sportovní módou, která má ve svém znaku klasického krokodýla je dnes již téměř klasikou. V Pařížské ulici Lacoste nabízí svou nejnovější pánskou i dámskou kolekci.

Pařížská č. 8

Chez Parisienne - Další z obchodů, které odkazují na město, které dalo jméno této ulici. V tomto malém butiku najdete luxusní dámské spodní prádlo a plavky, především značky Féraud Paris.

Pařížská č. 9

Nerad to říkám, ale tento dům je ostudou Pařížské ulice, stejně tak, jako zlatnictví, o kterých už jsem hovořil. Již delší dobu je tento jinak nádherný rohový dům pod nevzhledným lešením a jeho obchodní plochy jsou pronajaté jen z části.

Cow shop - Ano, i v Pařížské ulici může být nevkusný obchod, který sem absolutně nezapadá. Inu, stejně tak, jako celý tento dům. V Cow shopu, jak už název napovídá, najdete především předměty spojené s Cow parade, která v minulosti v Praze probíhala. Obchod dále nabízí pražské suvenýry.

Pařížská č. 10

Salvatore Ferragamo - Butik s luxusním oblečením této proslulé italské značky nabízí jak oblečení pro ženy, tak pro muže. Ferragamo proslul především krásnými dámskými i pánskými botami a luxusními zavazadly.

Nespresso - Skvěle vypadající kavárna, která v sobě snoubí kombinaci moderny a historie. V rohovém domě na konci prvního bloku vám nabídnou příjemné posezení s kávou či dezertem a v zadní části kavárny si můžete zakoupit originální kávovary a kávy značky Nespresso.

Pařížská č. 11

Carollinum - Butik se zlatými šperky a především hodinkami nabízí zboží značek Rolex, Cartier, Piaget, IWC, Breitling či Chopard. Prostorný obchod nabízí hodinky jak pro muže, tak pro ženy.

Burberry - velmi luxusní obchod, který byl otevřen 15. 3. 2007, nabízí na 135 metrech čtverečních veškerý sortiment britské módní značky Burberry. Koupíte zde pánskou i dámskou kolekci Burberry Prorsum, ale také boty, doplňky, sluneční brýle, parfémy a mnoho dalšího.

Pařížská č. 12

Hermes Paris - Klasický zástupce francouzské luxusní módy má svůj obchod i v Praze. Nabízí velmi elegantní zboží, mezi kterým jsou zastoupeny kabelky, oblečení, či velmi oblíbené a proslavené pestrobarevné šátky této značky.

Bohemia Cristal - Obchod s českým sklem, stejný, jakých jsou po celé Praze stovky. Jeho sortiment je zaměřen především na zahraniční turisty.

Pařížská č. 13

Pařížská 13 - V moderním obchodě si můžete vybrat z široké nabídky luxusních kabelek Prada, nebo třeba Tods. Obchod nabízí i obuv a další doplňky a oblečení. Pařížská 13 je tak již druhým obchodem, kde si oblečení a doplňky italské značky Prada můžete dopřát. A nezapomeňte, že i Ďábel nosí Pradu!

Louis Vuitton - Do nových prostor Pařížské č. 13 se přestěhoval butik Louis Vuitton. V rohovém domě získal daleko větší prodejní plochu, na které nabízí svá klasická luxusní ručně vyráběná zavazadla, ale také módní doplňky, brýle, kravaty10či obuv. Výkladní skříně butiku patří k těm nejhezčím a nejstylovějším v ulici.

Pařížská č. 14

Michal Negrin - Velmi stylový obchod, který vás na první pohled zaujme svým vzhledem. Uvnitř obchodu na vás čekají dámské šperky, oblečení ale také designové předměty s klasickými andělíčky do vašeho domu či bytu. Michal Negrin má své pobočky po celém světě.

Alfred Dunhill - Klasický zástupce pánské módy nabízí ve svém rohovém obchodě luxusní kožená zavazadla, oblečení ale také kosmetiku a tabák této značky. Dunhill nabízí precizní výrobky které splňují ty nejnáročnější požadavky na kvalitu a trendovost.

Pařížská č. 15

Gianna Meliani - Obchod s luxusní obuví, ve kterém se mnoha ženám splní jejich sen a dosáhnou tzv. Carriina orgasmu.

Boudoir - Když už budete mít krásné boty, proč si také nepořídit luxusní spodní prádlo, které nabízí hned ten vedlejší obchod.

Moschino - Butik s dámskou módou světoznámé značky Moschino nabízí také oblečení značek Gian Franco Ferré, Rizal, Blackglama a Vivienne Westwood.

Devaco - Zlaté šperky, které butik Devaco nabízí, patří v Pařížské ulici k těm hezčím, kvalitnějším a luxusnějším.

Pařížská č. 16

Rossmann - Ani v Pařížské ulici nesmí chybět klasická drogérie. I když to tak nevypadá, žijí zde totiž lidé a i ti mají své hygienické potřeby, které nesnesou odklad.

Swarovski - Velmi známý butik se šperky, které nepostrádají kvalitu a nápad, najdete hned vedle drogérie. Swarovského skleněné šperky jsou prostě nezapomenutelné.

Pařížská č. 17

La Boutique Suisse - Obchod s luxusními hodinkami světoznámých značek, jakými jsou například Tissot, Maurice Lacroix, Longines, Tagheuer, Fortis, Raymond Weil, Mido, nebo Hermes.

Pravda - Nádherná restaurace se zahrádkou s výhledem na Starou synagogu. Kosmopolitní restaurace se může chlubit skvělou atmosférou a specialitami inspirovanými kulinářským uměním celého světa.

Pařížská č. 18

Café restaurant Premiéra - Další pěkná stylová restaurace se zahrádkou, která nabízí českou, mezinárodní i vegetariánskou kuchyni.

Sergio Rossi - Butik s kabelkami a obuví světoznámých návrhářů, mezi kterými najdete například Versace, Dolce & Gabbana, Sergio Rossi či Ermenegildo Zegna.

Pařížská č. 1917

Reduta - Velká restaurace, která nabízí příjemné posezení na zahrádce, pestrou nabídku české i mezinárodní kuchyně, výbornou kávu, bohatou nabídku alkoholických i nealkoholických a pozornou obsluhu.

Pařížská č. 20

Le Patio - Obchod s bytovými doplňky a dekoracemi, které budou zaručeně ozdobou vašeho bytu. Zcela zaručeně zde naleznete i v hodné dárky k narozeninám či výročím.

Crémerie Milano - Celkem nezvyklý název kavárny s restaurací, jejíž hlavním produktem je zmrzlina. Vypadá opravdu jedinečně a chutná ještě lépe. Žádné ušmudlané, třikrát otřené kopečky jako jinde v Praze. Navíc můžete posedět na příjemné zahrádce s výhledem na protější park.

Pařížská č. 2111

Fashion Police - Butik nabízející luxusní zboží, obuv a kabelky značek, jakými je například Prada linea rossa, Cesare Paciotti, Bruno Magli, Gianni Barbato, Charles Jourdan atd.

Bang & Olufsen - Světoznámí výrobci moderní a skvěle vypadající elektroniky mají svůj obchod také v Pařížské ulici. Je to opravdu vhodné místo k reprezentaci tak překrásných výrobků, jakými přístroje firmy Bang & Olufsen skutečně jsou.

Pařížská č. 22

Restaurace Barock - Další z velmi pěkně zařízených restaurací, které nechybí zahrádka a skvělé jídlo. Již delší dobu je pokládána za jednu z nejlepších restaurací v Praze. Krom české a světové kuchyně nabízí Barock také sushi. Mezi stálé hosty patří naše i světoznámé modelky a hvězdy showbusinessu.

Pařížská 2216 - Dvoupatrový butik s oblečením převážně s módou Calvin Klein, Calvin Klein Jeans, Guess a Guess jeans. Trendové kvalitní oblečení za vcelku rozumné ceny.

Pařížská č. 23

Escada Sport - Módní značka Escada zde nabízí své dámské oblečení pro sport a volný čas.

Réxim Dormeuil - exkluzivní a módní pánský krejčovský salón se nachází přímo naproti hotelu Intercontinental. Ručně vám zde ušijí obleky na míru, košile na míru, mají zde i luxusní kravaty a jiné doplňky, které potřebuje každý správný gentleman.

Tamuz - Luxusní hodinářství a zlatnictví se značkami jako Ulysse Nardin, Dubey & Schaldenbrand, Zenith Swiss Watches, Roberto Coin, Israel Diamond Center, či S.T. Dupont Paris.

Podium Milano - Jak už název napovídá, jedná se o butik s oblečením italských (ale i francouzských) značek, mezi kterými jsou zastoupeny Jean.s, Paul Gaultier, Byblos, R.E.D. Valentino, nebo Mozzillo Luxury Denim Milano.

Pařížská č. 2414

Restaurace Barock - Podobně jako obchod Dior, rozkládá se i restaurace Barock v přízemí dvou sousedících domů.

C. P. Company - Obchod s dámským a pánským oblečením stejnojmenné značky.

Pařížská č. 25

Casino - Téměř na nábřeží, přímo naproti hotelu Intercontinental, se můžete oddat hazardním hrám. Záleží na vás, odkud Pařížskou ulicí projdete. Buď můžete začít tady a vyhrát peníze na nákupy, nebo naopak nákupy zakončit a vyhrát zpět utracené peníze.

Pařížská č. 26

Galerie La Famme - Galerie s různými obrazy, nemá příliš lákavou výlohu. Spíše bych ji přirovnal k dříve zmíněným zlatnictvím a cow shopu.

Pařížská č. 28

Europ Car - Mezinárodní autopůjčovna má sídlo právě zde, poblíž hotelu Intercontinental. Je zaměřena především na zahraniční klientelu.

Boss - Butik Hugo Boss, tentokrát s dámskou sportovní a elegantní módou. Stejně tak jako u pánského protějšku, je oblečení velmi kvalitní a cenově dostupné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace