Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ódéesák lákal Semelovou k sobě domů na Stalinovy spisy a poslankyně navrhla klapky na uši. Veselo ve sněmovně

13.02.2014
Ódéesák lákal Semelovou k sobě domů na Stalinovy spisy a poslankyně navrhla klapky na uši. Veselo ve  sněmovně

Autor: Jiří Benák/iDNES.cz/Profimedia.cz

Popisek: Poslanci, ilustrační foto

Poslanci se dostali k problémovému návrhu na zrušení lustračních zákonů, který pochází z kuchyně KSČM, v úterý až krátce po 16.00 hodině. A po půlhodině debaty hned přišel vtip. Poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) totiž pozval k sobě domů kolegyni z KSČM Martu Semelovou. Ta totiž bědovala, že dnes není k sehnání některá „předrevoluční" literatura, ovšem Blažek na to reagoval: „Pozvu vás k sobě domů. Všechno tam je, i ten Stalin.“

Poslanci se ve sněmovně přou jeden přes druhého o to, jestli mají zrušit lustrační zákony, k čemuž podali předlohu poslanci z KSČM.

Poslankyně Marta Semelová (KSČM) normu ale ve svém proslovu plamenně hájila. Zmínila třeba, že všichni lidé v ČR mají právo na ochranu bez jakékoliv diskriminace. „ČR je ve špatném stavu a jediné, co bude v budoucnu vzkvétat, je církev se svými majetky,“ uvedla třeba na začátku svého projevu za sněmovním pultíkem.

Lišácký Blažek

Do svých slov ale zamíchala i postesk, že dnes není k dostání literatura faktu, která byla běžně na pultech před rokem 1989. To ale zjevně nevydýchal poslanec a exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Semelové připomněl knihy jako kupříkladu „Mráz přichází z Kremlu“, či paměti Lubomíra Štrougala.

„Tito soudruzi režim popsali naprosto přesně. Popsali, jak to tehdy fungovalo. Proto jsou tyto debaty úsměvné, i když na druhou stranu vážné,“ poznamenal Blažek.

„Pokud byste byla ochotná a s třídním nepřítelem prošla antikvariát, tak byste zjistila, že tento režim nebrání si koupit ani spisy Josefa Stalina... Pozvu vás když tak domů, všechno tam je,“ dodal pak k tomu lišácky Blažek.

Bohuslav Svoboda z ODS k projevu Semelové, který byl plný stesku nad tím, jak dnes nic nefunguje a jak lidé a hlavně důchodci žijí v bídě, poté uvedl, že asi „paní poslankyně žila jinde nežli on“.

„Jak takto může mluvit někdo, kdo zastupuje stranu, která práva jasně porušovala ve všem?“ otázal se jí. Jako lékař pak použil srovnání, kdy komunističtí pohlaváři před rokem 1989 měli třeba ve zdravotní péči lepší možnosti nežli běžný člověk.

„Platilo tehdy nepsané pravidlo, že dialýza byla jen pro lidi do padesáti let, ale komunisté ji měli vždy,“ uvedl například.

Svoboda: Byl tady SANOPZ a ten sloužil prominentům

„Tady existovalo zařízení, které se jmenovalo SANOPZ. Ví paní poslankyně, kdo tam směl?“ ironizoval pak nakonec Svoboda slova Semelové.

„Většina lidí této země tehdy ale měla práci a nebyla pravda, že si zdravotní péči tohoto formátu mohli dovolit jenom prominenti. Teď si ji ale mohou dovolit jenom ti, co na ni mají peníze,“ nenechala se ale vykolejit komunistka, která podle mnoha médií patří v KSČM mezi tzv. stalinisty, tedy ty straníky, co hájí především minulý režim a dané pohlaváry.

Semelová ale po necelé hodině debat poslanců ve faktické poznámce vystoupila ještě jednou.

„Já bych chtěla ještě jednou reagovat na pana poslance Blažka. My, tedy KSČM zastupuje mladé rodiny, lidi bez zaměstnání, bez práce, my zastupujeme lidi, kteří nemají na doktora. Když tady byla řeč o SANOPZu, tak teď si musí platit lidi všude. My ale zastupujeme lidi, kteří nemají ani průměrnou mzdu. Pokud tady mluvíte o neustálé diktatuře, tak teď je tady diktát lží a peněz,“ uvedla odhodlaně.

Po lustracích přišla na přetřes finanční ústava

„Je tu tak strašný hluk, že pan kolega, předseda rozpočtového výboru, který tu celou zprávu četl, zpráva byla dlouhá, mě z toho opravdu bolí hlava, bolí mě uši," prohlásila Černochová. Citovala z doporučení Státního zdravotnického ústavu, který radí nosit ochranná sluchátka. „Buďto ať vyfasujeme sluchátka, klidně na to může jít část našeho expertného, nebo ať tu zajistí vedení Poslanecké sněmovny v tomto sále skutečně podmínky, které mají v souladu se zákoníkem práce být na takovémto pracovišti," dodala.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura k tomu řekl, že tam, kde chybí síla argumentů, nastupuje síla hlasu. „Já bych naopak za nás nahluchlé rád řekl, že nám ta hladina celkem vyhovuje, my pak slyšíme," poznamenal místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové).

120 decibelů Zaorálka

„Počkejte, až to rozjede (ministr zahraničí Lubomír) Zaorálek, ten chodil běžně do 120 decibelů," komentoval situaci místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek už v roce 2011 prohlásil, že Zaorálkovo tehdejší vystoupení překročilo hlukové limity. Dokonce tenkrát žádal, aby sněmovní kancelář zajistila měření hluku, aby mohli být řečníci napomenuti, pokud limity hluku překročí.

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) dnes řekl, že za hladinu hluku si můžou poslanci do jisté míry sami. Někdy se podle jeho slov v sále tak řve, že vystoupení řečníka není ani slyšet a v sále to vypadá jako v pavilonu opic.

Votava při svém dalším vystoupení slíbil, že bude mluvit slaběji, aby někteří poslanci nemuseli mít v uších vatu. Omluvil se za to, že předtím mluvil silněji. Hladina hluku ve sněmovním jednacím sále je častým problémem. Předsedající musí i několikrát denně poslance žádat, aby se ztišili a bylo řečníka slyšet.

Někdejší poslanec KDU-ČSL Pavel Severa už v roce 2008 tvrdil, že na schůzi sněmovny naměřil hluk mezi 85 až 112 decibely. Hranici 112 decibelů podle něj nedokázala překonat ani houkající sanitka, disco klub, a dokonce ani brzdící vlak. Jediné, co dokázalo tuto hranici překročit, byla podle něj Matějská pouť, uvedl Severa před šesti lety.

Olga Böhmová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace