Ve sněmovně je ani ne tři měsíce a už se tajně potkává s kmotry v luxusních restauracích! Bělobrádek se rychle otrkal
17.01.2014
Foto: Archiv
Popisek: Luxusní italská restaurace Cantinetta Fiorentina
Nad schůzkou dvou kandidátů na ministry s jedním z nejvýznamnějších developerů Luďkem Sekyrou v luxusní restauraci se vznáší pochybnosti. Už jen proto, že jednotliví účastníci o ní říkají každý něco jiného. Upozornil na to server Lidovky.cz.
Luxusní italská restaurace Cantinetta Fiorentina v Praze na Starém městě byla v úterý odpoledne místem konání podivné schůzky. Pravděpodobný budoucí ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který se má stát ministrem bez portfeje pro vědu a výzkum, se tu při jednání potkali s podnikatelem Sekyrou.
„Řešil jsem lidoveckého náměstka na Ministerstvu průmyslu a obchodu,“ řekl serveru Mládek. A proč byl na místě i významný developer? „Pan Sekyra je od KDU-ČSL. Je na předsedovi KDU-ČSL, koho s sebou na jednání vezme.“
Měli se domluvit, co řeknou
Bělobrádek se Sekyrou ale říkají něco jiného. „S panem Mládkem jsem měl pracovní schůzku nad náměstky na Ministerstvu průmyslu a obchodu, nad spoluprací resortu a Rady pro vědu, výzkum a inovace a nad systémem výzkumu, vývoje a inovací. Pan Sekyra nás později přišel pozdravit,“ napsal serveru Bělobrádek.
A jak podivnou schůzku vysvětloval Sekyra? „Nebylo to plánované, spíš náhodná schůzka. Co se týká kandidátů na ministry, ti se potkávají, to je zřejmé,“ řekl serveru.
Ten také upozornil, že Sekyra v minulosti prokázal, že si umí najít cestu do nejvyšších pater politiky. „V době privatizace stavebního gigantu IPS za něj lobboval například tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer, kolem obchodu se pohyboval i mafián František Mrázek,“ napsal server.
Tajná schůzka podle politologa
Na tajné schůzce kandidáta na ministra průmyslu Jana Mládka s lidoveckým šéfem Pavlem Bělobrádkem, na níž se objevil i největší sponzor lidovců, realitní magnát Luděk Sekyra, docházelo podle politologa Jana Kubáčka bezesporu k vyjednávání o podpoře ministra průmyslu za ČSSD.
Podle něj je zřejmé, že strana lidová už vnímá Mládka jako ministra průmyslu, a proto už s ním vyjednává. „Dá se očekávat, že už se mluvilo o nějakých prioritách průmyslové, hospodářské, podnikatelské politiky z pohledu strany lidové. Nemluvě o tom, že to často bývá spojeno s personáliemi na ministerstvu a odvozených úřadech,“ je přesvědčen Kubáček.
Politolog nevěří, že šlo o náhodné setkání s podnikatelem
Zároveň se podle Jana Kubáčka ukazuje, že podnikatel Luděk Sekyra, známý přátelstvím s bývalým vlivným politikem ODS Ivanem Langerem, nebyl štědrým podporovatelem KDU-ČSL jen z ideových nebo symbolických důvodů.
„Nešlo asi o to, že by chtěl pestřejší politický život v Česku, když už svou podporu pragmaticky vyjednává ve prospěch svých zájmů a cílů, případně toho, aby jeho vidění světa, jeho priority, a možná i někteří spřízněnci byli využiti pro Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubáček. Zjevně tak nevěří tvrzení předsedy KDU-ČSL a podnikatele, že šlo o náhodné setkání a Sekyru nikdo na schůzku nezval.
Paranoia je velice vážná nemoc a je třeba ji léčit
„Nevidím žádný problém v tom, že nám pan Sekyra dával peníze na transparentní účet. K tomu, že by mělo jít v restauraci o něco sporného, lze říct jediné: Paranoia je velice vážná nemoc a je třeba ji léčit,“ vyjádřil se ke schůzce později šéf lidovců Bělobrádek.
Na dotaz, zda setkání nelituje, pak řekl rezolutně: „Nenechám se tlačit do toho, aby někdo rozhodoval o tom, s kým mám jít na oběd, a s kým ne. Kolegové mi ale říkají, že musím být opatrnější kvůli bulváru."
Takovéto schůzky důvěru nepřinesou, míní Foldyna
Setkání budoucích ministrů a vlivného podnikatele však považuje za problematické poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „Takovéto schůzky důvěryhodnosti politiky nepomáhají. Víme, že pan Sekyra podporoval stranu lidovou, má developerskou společnost, a víme, jak urputně strana lidová lpí na církevních restitucích. Takže nepovažuji za dobré se s těmito lidmi takto scházet. A pan Mládek musí vědět, co dělá. Na druhou stranu ale netřeba hned dělat z pana Mládka nějakého korupčníka proto, že se sešel se Sekyrou,“ sdělil ParlamentímListům.cz Foldyna.
Kdo je Luděk Sekyra?
Sekyra po revoluci působil v advokátní kanceláři, kde se věnoval církevním restitucím. Jeho jméno je spojováno také s privatizací IPS, kterou se mu snažil pomoci ovládnout kmotr František Mrázek. Kromě Mrázka měl v této věci za Sekyru také lobbovat tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová