Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve sněmovně je ani ne tři měsíce a už se tajně potkává s kmotry v luxusních restauracích! Bělobrádek se rychle otrkal

17.01.2014
Ve sněmovně je ani ne tři měsíce a už se tajně potkává s kmotry v luxusních restauracích! Bělobrádek se rychle otrkal

Foto: Archiv

Popisek: Luxusní italská restaurace Cantinetta Fiorentina

Nad schůzkou dvou kandidátů na ministry s jedním z nejvýznamnějších developerů Luďkem Sekyrou v luxusní restauraci se vznáší pochybnosti. Už jen proto, že jednotliví účastníci o ní říkají každý něco jiného. Upozornil na to server Lidovky.cz.

Luxusní italská restaurace Cantinetta Fiorentina v Praze na Starém městě byla v úterý odpoledne místem konání podivné schůzky. Pravděpodobný budoucí ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který se má stát ministrem bez portfeje pro vědu a výzkum, se tu při jednání potkali s podnikatelem Sekyrou.

„Řešil jsem lidoveckého náměstka na Ministerstvu průmyslu a obchodu,“ řekl serveru Mládek. A proč byl na místě i významný developer? „Pan Sekyra je od KDU-ČSL. Je na předsedovi KDU-ČSL, koho s sebou na jednání vezme.“

Měli se domluvit, co řeknou

Bělobrádek se Sekyrou ale říkají něco jiného. „S panem Mládkem jsem měl pracovní schůzku nad náměstky na Ministerstvu průmyslu a obchodu, nad spoluprací resortu a Rady pro vědu, výzkum a inovace a nad systémem výzkumu, vývoje a inovací. Pan Sekyra nás později přišel pozdravit,“ napsal serveru Bělobrádek.  

A jak podivnou schůzku vysvětloval Sekyra? „Nebylo to plánované, spíš náhodná schůzka. Co se týká kandidátů na ministry, ti se potkávají, to je zřejmé,“ řekl serveru.

Ten také upozornil, že Sekyra v minulosti prokázal, že si umí najít cestu do nejvyšších pater politiky. „V době privatizace stavebního gigantu IPS za něj lobboval například tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer, kolem obchodu se pohyboval i mafián František Mrázek,“ napsal server.

Tajná schůzka podle politologa

Na tajné schůzce kandidáta na ministra průmyslu Jana Mládka s lidoveckým šéfem Pavlem Bělobrádkem, na níž se objevil i největší sponzor lidovců, realitní magnát Luděk Sekyra, docházelo podle politologa Jana Kubáčka bezesporu k vyjednávání o podpoře ministra průmyslu za ČSSD.

Podle něj je zřejmé, že strana lidová už vnímá Mládka jako ministra průmyslu, a proto už s ním vyjednává. „Dá se očekávat, že už se mluvilo o nějakých prioritách průmyslové, hospodářské, podnikatelské politiky z pohledu strany lidové. Nemluvě o tom, že to často bývá spojeno s personáliemi na ministerstvu a odvozených úřadech,“ je přesvědčen Kubáček.

Politolog nevěří, že šlo o náhodné setkání s podnikatelem

Zároveň se podle Jana Kubáčka ukazuje, že podnikatel Luděk Sekyra, známý přátelstvím s bývalým vlivným politikem ODS Ivanem Langerem, nebyl štědrým podporovatelem KDU-ČSL jen z ideových nebo symbolických důvodů.

„Nešlo asi o to, že by chtěl pestřejší politický život v Česku, když už svou podporu pragmaticky vyjednává ve prospěch svých zájmů a cílů, případně toho, aby jeho vidění světa, jeho priority, a možná i někteří spřízněnci byli využiti pro Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubáček. Zjevně tak nevěří tvrzení předsedy KDU-ČSL a podnikatele, že šlo o náhodné setkání a Sekyru nikdo na schůzku nezval.

Paranoia je velice vážná nemoc a je třeba ji léčit

„Nevidím žádný problém v tom, že nám pan Sekyra dával peníze na transparentní účet. K tomu, že by mělo jít v restauraci o něco sporného, lze říct jediné: Paranoia je velice vážná nemoc a je třeba ji léčit,“ vyjádřil se ke schůzce později šéf lidovců Bělobrádek.

Na dotaz, zda setkání nelituje, pak řekl rezolutně: „Nenechám se tlačit do toho, aby někdo rozhodoval o tom, s kým mám jít na oběd, a s kým ne. Kolegové mi ale říkají, že musím být opatrnější kvůli bulváru."

Takovéto schůzky důvěru nepřinesou, míní Foldyna

Setkání budoucích ministrů a vlivného podnikatele však považuje za problematické poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „Takovéto schůzky důvěryhodnosti politiky nepomáhají. Víme, že pan Sekyra podporoval stranu lidovou, má developerskou společnost, a víme, jak urputně strana lidová lpí na církevních restitucích. Takže nepovažuji za dobré se s těmito lidmi takto scházet. A pan Mládek musí vědět, co dělá. Na druhou stranu ale netřeba hned dělat z pana Mládka nějakého korupčníka proto, že se sešel se Sekyrou,“ sdělil ParlamentímListům.cz Foldyna.

Kdo je Luděk Sekyra?

Sekyra po revoluci působil v advokátní kanceláři, kde se věnoval církevním restitucím. Jeho jméno je spojováno také s privatizací IPS, kterou se mu snažil pomoci ovládnout kmotr František Mrázek. Kromě Mrázka měl v této věci za Sekyru také lobbovat tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace