Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máte dost hlasů, abyste si odhlasovali, že voda teče do kopce! Poslanci schvalovali rozpočet a Kalousek perlil

07.12.2013
Máte dost hlasů, abyste si odhlasovali, že voda teče do kopce! Poslanci schvalovali rozpočet a Kalousek perlil

Autor: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Kalousek ve sněmovně

Poslanci v prvním čtení schválili příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Schodek má vzrůst oproti letošku o 12 miliard na 112 miliard korun. Strana TOP 09 neprosadila návrh na jeho snížení a to přestože se předseda jejího poslaneckého klubu Miroslav Kalousek snažil, seč mohl. Závěrečné schvalování se očekává za dva týdny.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO si dnes odpoledne odbyla prvé řízení schůze dolní komory. Na programu přitom byl hned nejdůležitější zákon roku a to první čtení státního rozpočtu. Poslanci nakonec rozpočet schválili. Bývalý strážce státní kasy Miroslav Kalousek (TOP) ale poukazoval na to, že rozpočet má příliš vysoký schodek a je to rozpočet spíše "Pecinův", nežli "Fischerův", neboť právě Pecina urval na vládě, když se rozpočet projednával, nejvíc miliard a to pro policisty.

Kalousek ale kromě svých několika vystoupeních, kde připomínkoval snad všechno, také vtipkoval. „Říkejte mi klidně Mirku,“ řekl Jermanové těsně před hlasováním, když se ona přeřekla a pojmenovala jej „pan Kalousek“ a nikoliv „poslanec Kalousek“.Na začátku projednávání o státním rozpočtu to ale vypadalo, že poslanci si dnes ve sněmovně ustelou a budou tak jednat i v noci. Ovšem již po více jak dvou hodinách byl státní rozpočet v prvním čtení schválen.

Návrh rozpočtu předpokládá zvýšení příjmů proti letošnímu roku o 18,5 miliardy na jeden bilion a 99,3 miliardy korun. Výdaje mají vzrůst o 30,5 miliardy na bilion a 211,3 miliardy korun. Schodek se má prohloubit o 12 miliard na 112 miliard korun.

I přes důležitý zákon ale dnes nebyla nouze o vtipné poznámky a jízlivé rozbory některých poslanců. Zvláště pak již zmíněný bývalý správce státní kasy, tedy Miroslav Kalousek, ve svých hned několika vystoupeních exceloval.

„To není ani tak Fischerův rozpočet, jako Pecinův a je velmi nezodpovědné jej schválit během 14 dní,“ zdůraznil třeba Kalousek a dodal i poznámku o „nenažranosti“ Pecinových kolegů z SPOZ.

Zemřelý kamarád mi kvůli vám brečel na rameno

Vrcholným Kalouskovým číslem se ale stalo vystoupení v závěru debaty. Tam na adresu vlády mimo jiné řekl „Máte dost hlasů, abyste si odhlasovali, že voda teče do kopce.“ Vzápětí však koalici požádal, aby podobné nesmysly neschvalovala

Pak se vrátil k předchozímu vystoupení šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, který vyzýval k potravinové soběstačnosti. „Naše potravinová soběstačnost v roce 2013 jde ve prospěch výrobců falešných párků, nikoliv ve prospěch veřejnosti a spotřebitelů,“ poznamenal od pultíku Kalousek.

V závěru svého vystoupení se ještě vrátil k tvrzení ministra Fischera, který vzpomínal svého „zemřelého kamaráda“ ve funkci ministra financí. Kalousek k tomu poznamenal, že tohoto člověka znal rozhodně déle a lépe než Fischer. „Vzpomínám si, jak mi tento můj kamarád, který je zesnulý, mi mnohokrát plakal na rameni, jak se bohužel nedají prosadit zásadní opatření, protože jeho šéf je zbabělec,“ zavzpomínal ve zřetelné narážce na Jana Fischera, který byl ve své vládě nadřízeným zemřelého ministra financí Eduarda Janoty. 

Jste nezodpovědní, hřímal Kalousek

Podle něj by dvou až třítýdenní rozpočtové provizorium neznamenalo žádné riziko pro fungování státu, samospráv a ani pro důvěru kapitálových trhů.

Kalousek také několikrát za sněmovním pultíkem zahřímal, že rozpočet ministrovi financí v demisi Janu Fischerovi přepsali a to právě kvůli ambicím ministra vnitra Martina Peciny, který chce peníze na navýšení počtu policistů. Obvinil také Fischera z toho, že na nátlak ostatních členů vlády zvýšil odhad růstu HDP z 0,8 na 1,3 procenta, aby na tyto výdaje získal peníze.

„To ale není rozumný rozpočet, neboť v rámci fakultativních výdajů došlo k navýšení položek podle ambicí nejvýznačnějších kandidátů SPOZ,“ řekl Kalousek a naznačoval, že Rusnokova vláda přidala ještě další miliardy možná ve prospěch skupiny Agrofert. Navíc, když se prý rozpočet projednával na vládě, tak odtamtud ministr financí Jan Fischer odcházel jako spráskaný pes.

„Já jsem z vlády neodcházel jak spráskaný pes,“ reagoval na to později za sněmovním pultíkem Fischer.

Kalousek kromě toho zdůraznil, že návrh je za hranicí ústavnosti. Ústavní stížnost ale TOP 09 podle něj nechystá.

Oni říkají, že chtějí šetřit, přitom ale nešetří!

Exministr financí ve svých mnoha vystoupeních nadto několikrát zmínil, že schodek je vysoký a tato vláda tak dává najevo, že nechce šetřit, přitom říká, že chce. Navíc podle Kalouska se tato materie odbyde pouze během 14 dní.

„Tím zároveň podepisujete bianco šek a když jej podepíšeme, tak ani ještě nevíme jaké vládě. Navíc tím dáváme najevo, že to chceme mít vše z krku a mít v klidu i Vánoce,“ poznamenal k tomu Kalousek s tím, že si je ale vědom toho, že sněmovna chce odvrátit rozpočtové provizorium.

„Poslanecký klub TOP 09 to ale nepodpoří, a to proto, že bychom zároveň řekli, že my v Poslanecké sněmovně na svůj úkol kašleme,“ řekl ještě Kalousek před hlasováním a zdůraznil, že nyní není sněmovna v nějaké legislativní tísni a když rozpočet sněmovna neschválí do 20. ledna, tak se vlastně také nic nestane.

„Ano, zvýšili jsme výdaje na stavy policistů, ale také na provozní výdaje ministerstva práce a sociálních věcí a to kvůli devastaci úřadů práce, neboť ony pod tíhou nefungujících registrů se nestarají o aktivní politiku," reagoval pak velmi hlasitě na Kalouska předseda vlády v demisi Jiří Rusnok. Na obranu vlády řekl, že to, co je líčeno jako utrácení, je pouze obnovování normálního stavu, neboť odhadovaný růst ekonomiky 1,3 procenta je konzervativní.

Dolejš kritizoval i ČNB

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše chybí vládě k rozpočtu plán na prorůstovou politiku.

„Tento rozpočet je dítě bez rodičů, protože vláda v demisi udělala jen korekci. Ale pokud nejsme spokojeni ani napravo a ani nalevo, máme možnost rozpočet vrátit k přepracování,“ zmínil Dolejš.

Jestliže by se ale vrátil zákon k přepracování, znamenalo by to ztrátu 14 dní, poukazoval nejenom Dolejš.

Kritizoval také Českou národní banku za nedávnou intervenci. „Jak má ale vypadat hospodářská strategie, když v tom není jasno a tady navíc Česká národní banka asi vědomě nekonzultovala a přitlačila v měnové oblasti, aniž by věděla, jak dopadne fiskál,“ řekl také.

Radim Fiala za Úsvit pak poukazoval na to, že politici jeho strany slíbili lidem, že se krást nebude. „Ale jak tímto rozpočtem tomu pomůžeme? Je před námi špatný návrh rozpočtu a můžeme prvním čtením rozpočet zabít... Ale nechceme hrát opoziční divadlo, že čím hůř, tím líp... Usnadníme tak postup ve druhém čtení,“ uvedl Fiala.

Slova se ujal také několikrát ministr financí Jan Fischer a kromě základních informací parametrů rozpočtu připomněl, že by každé vládě přál, aby mohla realizovat program vlády.

„Pokud se vám tento rozpočet nelíbí, tak se neptejte, co zásadního můžete udělat s tímto rozpočtem, ale co můžete udělat pro to, aby příští rozpočty mohly být lepší,“ dodal Fischer nejen směrem k členům možné nové vládní koalice, ale vlastně i k budoucím opozičním stranám.

V úvodním kole sněmovna schvaluje základní parametry rozpočtu - příjmy, výdaje a výše schodku. Sněmovní výbory se nad rozpočtem sejdou příští týden, aby projednaly jeho jednotlivé kapitoly. Druhé čtení, kdy můžou výbory i jednotliví poslanci vznášet své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, se má uskutečnit od pondělí 16. prosince.

Rozpočet dnes podpořilo 133 poslanců především stran možné budoucí vládní koalice, tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, přidal se k nim i jeden poslanec hnutí Úsvit, ostatní jeho spolustraníci se zdrželi. Pro rozpočet hlasovali i komunisté. Bývalé vládní strany ODS a TOP 09 hlasovaly proti.

Olga Böhmová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace