Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Zakopávali jsme o koberce,“ povídá Myšpulín Fifince. Znáte poslední fóry o Miloši Zemanovi a jeho „kobercové viróze“? Tady jsou

10.11.2013
„Zakopávali jsme o koberce,“ povídá Myšpulín Fifince. Znáte poslední fóry o Miloši Zemanovi a jeho „kobercové viróze“? Tady jsou

Foto: Kancelář prezidenta

Popisek: Poslední oficiální snímek Miloše Zemana

FOTOGALERIE Prezident Miloš Zeman je denně ostřelován médii a na jeho konto vznikají i různé vtipy, které lidé často sdílejí na svých facebookových stránkách. Podle mediálního odborníka Karla Hvížďaly je ale takový atak na čelného politika ve světě běžný. „Když vzpomeneme na Helmuta Kohla, tak to byla postava jedna z nejsměšnějších v dějinách, co se týče kresleného humoru,“ řekl Hvížďala Parlamentním listům.cz.

Myšpulín, Fifinka a Bobík leží vyděšení uprostřed zdevastované místnosti a baví se o tom, co to vlastně vyváděli. „Zakopávali jsme o koberce,“ odpovídá Myšpulín Fifince. Bobík pak přidá: „Já jeden koberec asi vykouřil.“

Nejenom tento „čtyřlístkový“ vtip si poslední dny mezi sebou lidé přes internet rozesílají a to jako reakci na fakt, že si prezident Miloš Zeman před pár dny zranil koleno při nočním pádu. Podle vyjádření ministra zdravotnictví a šéfa prezidentova lékařského konzilia Martina Holcáta ke zranění došlo v noci, když šel Zeman na toaletu a nerozsvítil si, přičemž zakopl o shrnutý koberec a tím si přivodil nepěkný pád.

Jenže postavičky ze Čtyřlístku nejsou jediné, které baví národ. Mezi lidmi koluje kupříkladu fotografie láhve Becherovky, na níž je nápis: „Shrnovač koberců.“ I Zeman v tričku a na vozíku v plném Vladislavském sále Pražského hradu je známá jako „vtipná“ fotomontáž.

Týdeník burcoval, jak je situace vážná

Časopis Týden navíc přišel v pondělí s burcujícími informacemi - prý „od vlastních zdrojů“ z prezidentova okolí. Ty ovšem tvrdí, že situace je mnohem vážnější a Zeman údajně v noci nezakopl, ale přímo zkolaboval! Na jeho zdravotním stavu se měla podepsat nejen cukrovka, ale také nadměrné pracovní vytížení během předvolební kampaně. Proto na článek poutala titulní strana, na níž pak byl portrét Zemana se strhaným výrazem ve tváři a s titulkem „Kolaps“.

Nadto jeden ze zdrojů, který si rovněž přál zachovat anonymitu, označoval za původce prezidentových aktuálních potíží alkohol.

„Prezident se opil a upadl na koleno. Ochranka ho objevila až po několika hodinách s pomláceným obličejem, proto všechna ta vyšetření. Lékaři se obávali, zda prezident neutrpěl krvácení do mozku, případně otřes mozku," uvedl údajně zdroj Týdne.

Nejenom dohady, ale i hromadu kolujících vtípků pak nenechaly v klidu první dámu.

Zemanová: Dělat si legraci z člověka, který je upoután na vozík, je nefér

„Bylo to přesně tak, jak říkal. Nad ránem šel na toaletu, nerozsvítil si a zakopl o shrnutý koberec,“ odvětila tento týden Ivana Zemanová deníku Blesk a také jiným periodikám na dotazy, co přesně se Zemanovi stalo a jak. Podle ní ale rozhodně její muž nespadl proto, že by byl posilněn alkoholem.

„Dělat si legraci z člověka, který je prokazatelně na dlouhou dobu upoután na invalidní vozík, mi připadá jako rouhání. Používat nepodložené lži o alkoholovém opojení, zesměšňovat ho v televizním pořadu, to už je vážně trochu moc. Navíc se ptám, kam zmizela alespoň elementární úcta ke hlavě státu? Naprosto to odsuzuji a jako člověku je mi to líto. Na druhou stranu vím, že vše započalo ve špatně vysvětlené indispozici nad korunovačními klenoty. Slovo ´viróza´ jeho zdravotní stav bagatelizovalo. V ten den jsem mu už ráno říkala, že nemůže jít kvůli horečce a malátnosti do úřadu. Dodnes mě mrzí, že jsem nebyla důslednější,“ vysvětlila Zemanová.

Úcta k hlavě státu musí být v hlavě

Jenže do hlavy státu si v pátek „kopla“ také komentátorka Mladé fronty Dnes Jana Bendová, i když trochu z jiné strany. Podle ní svalovat ztrátu úcty jen na dědičný sklon našinců dělat si z mocných „šoufky“, by bylo krátkozraké.

„Úctu k hlavě státu musí mít člověk nejprve ve své hlavě, pak ji má i ve slovech. Nemají-li lidé úctu k hlavě v hlavě, čí je to vina? Kde se stala chyba? Vždyť my Češi přece máme úctu k prezidentskému úřadu téměř vrozenou. Tak proč se ztrácí?“ uvedla s otazníky Bendová. Podle jejího soudu totiž prezident Zeman až příliš okatě dává najevo, koho si neváží zase on, s gustem uráží a zesměšňuje druhé, sobě nemilé.

„A jak se z Hradu volá, tak se z podhradí ozývá,“ dodala Bendová v komentáři. Co ovšem na to vše říkají mediální odborníci?

To není extrém, je to i v zahraničí

„Dnes je prostě taková doba v celé naší civilizaci, že když je někdo ´nasvícený´, tak se na něj dělají vtipy. Když je to veřejná osoba pohybující se často ve veřejném prostoru, tak si na to musí zvyknout,“ uvedl pro Parlamentní listy.cz mediální odborník Karel Hvížďala, který si tak nemyslí, že bylo něco zvláštního na českém tisku v chování kolem Zemana.

„Já si nemyslím, že by v tomto bylo něco takzvaně přes čáru. Taková je naše civilizace, tak daleko se dostala a bylo to tak vždy a všude. A je. Jenom my jsme na to nebyli zvyklí. I v zahraničí je v médiích často něco ´přes čáru´, o tom je ten humor, který musí být přes čáru, když není, tak to potom není humor, ten musí překvapovat. Vždyť se podívejte na Anglii, jak si dělají často legraci z královny a i z celého královského dvora! Kdysi si takto podobně dělala média srandu i z Charlese de Gaulla, či z Adenauera - na to si prostě musíme zvyknout. Komentátorka Jana Bendová má ale pravdu. Když se prostě někdo chová jinak a nenahrává, no tak potom i úcta – v tomto případě spíše neúcta - se projevuje v humoru,“ sdělil dále Hvížďala.

Olga Böhmová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace