Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo s kým ve Španělském sále 28. října? Budete se divit. Byli jsme tam, když kamery zhasly

31.10.2013
Kdo s kým ve Španělském sále 28. října? Budete se divit. Byli jsme tam, když kamery zhasly

Foto: Pražský Hrad

Popisek: Prezident s manželkou na recepci ve Španělském sále

REPORTÁŽ Letos poprvé oslavil státní svátek vzniku nezávislé republiky na Hradě Miloš Zeman ve funkci prezidenta republiky. Po jeho projevu a rozdání vyznamenání následovala tradiční recepce ve Španělském sále a přilehlých prostorách Pražského hradu.

Do Španělského sálu vpouštěla ostraha Hradu hosty v 19.45, řada jich dorazila dřív, a tak se před Matyášovou branou tvořila fronta. U sochy T. G. Masaryka pokřikovalo vulgární nadávky několik odpůrců Miloše Zemana. Když autem přijížděl předseda KSČM, tak skandovali „rudá svině“.

Jinak víceméně byly organizačně ostatní věci na Hradě zařízeny jako v dobách Václava Klause. Projev prezidenta Zemana a předávání vyznamenání mohli hosté sledovat při welcome drinku z obrazovky ve Španělském sále.

Po skončení oficiálního ceremoniálu se další hosté přemístili z Vladislavského sálu právě do Španělského sálu, kde probíhal společenský večer a raut.

Zemanovi nedodali nástroj

Asi v 9.20 pronesl ve Španělském sále prezident Zeman krátký projev. Na pódiu vedle něho stál exprezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch a premiér Jiří Rusnok.

„Dámy a pánové, byl jsem vyzván, abych pronesl přípitek. K přípitku chybí jedna maličkost, číše vína. Ale tak je to v celém našem životě. Nejdříve nás vyzvou, abychom něco udělali, ale pak nám do ruky nedají příslušný nástroj,“ vtipkoval Zeman a domohl se tak, že mu byla dodána sklenka vína.

„Teď už to naštěstí bylo napraveno, doufám, že vy skleničky máte, což vám zabrání v bouřlivém potlesku po pronesení mého přípitku, protože jednou rukou se tleskat nedá. Takže dovolte mi, abych místo dlouhých řečí vám popřál to, co je v životě nejdůležitější, a to je štěstí a úspěch spojený s dobrým úmyslem. My, kteří stárneme, dáváme přednost zdraví, ale vy mladšího a středního věku zcela logicky dáváte přednost úspěchu. Přeji vám, aby váš život byl naplněn měrou dobře nacpanou a vrchovatou. Na vaše zdraví a na váš šťastný a úspěšný život,“ připil prezident Zeman hostům.

Třísku s Hejmou Zeman nevyškrtl

Pak již začala volná zábava, korzování a konverzování. Na Hrad dorazily i tradiční stálice z klausovských časů jako například Dušan Tříska se zpěvákem Ondřejem Hejmou. Jiný zpěvák, Daniel Hůlka, byl zase viděn v rozhovoru s oceněným kytaristou Lubomírem Brabcem. Kousek vedle se bavili bývalý Klausův kancléř Jiří Weigl s exministrem Špidlovy vlády Vladimírem Mlynářem.

Na Hrad sice nedorazila stínová premiérka ODS Miroslava Němcová, ale několik ódéesáků přišlo. Například senátoři Jaroslav Kubera a Miroslav Škaloud. Až z dalekého Bruselu dorazili do vlasti europoslanci Jan Zahradil, Eduard Kožušník či Hynek Fajmon.

Senátorka Severočechů.cz Alena Dernerová se přátelsky zdravila se senátorskou ČSSD Miladou Emmerovou. V policejní uniformě dorazil Jiří Komorous, ministr obrany Vlastimil Picek byl v civilu.

Klaus s Dukou, Škromach s Filipem. Dorazil i Bárta s Klasnovou

Mezi hosty se proplétal i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Tomio Okamura, který měl s sebou svou sličnou přítelkyni, nevěděl, zda je ještě senátorem, nebo již poslancem. Každopádně ale řekl, že mu nejde o křeslo ale o to, aby něco prosadil. Viděli jsme i véčkarský manželský pár, Víta Bártu s Kateřinou Klasnovou.    

Vznikaly a zanikaly různé konverzační hloučky. Exprezident Klaus se chvíli bavil s Jeho Eminencí kardinálem Dominikem Dukou, předseda KSČM Vojtěch Filip s bývalým kosmonautem Vladimírem Remkem či s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromach, první místopředseda ČSSD Michal Hašek s ministrem zahraničí Janem Kohoutem.

Ještě si musím dojít pro pivo

V Nové galerii si povídal ministr financí Jan Fischer s hercem Lubomírem Lipským a do sněmovny navrátivší se lidovce zastupoval Pavel Bělobrádek. Průmysl zastupoval mezi jinými Jaroslav Hanák a Českou národní banku Vladimír Tomšík, Pavel Řežábek a Kamil Janáček.

Exprezident Václav Klaus rozhodně nešel brzy spát. Něco kolem jedenácté hodiny si šel pro pivo a přinesl si půllitr, ale to už se pro změnu loučil ministr dopravy Zdeněk Žák a ve čtvrt na dvanáct senátor Jaroslav Doubrava.  Celkově bylo hostů opět několik stovek a místy se musel člověk prodírat.

Co se týče pohoštění, bylo podobné jako v době Klause. Teplá i studená kuchyně. Kachna se zelím, kuřecí, hovězí na houbách, šunka od kosti, dále různé sýry, šunky, paštičky, rolády, sladkosti, ovoce, zeleninové saláty... K pití klasicky česká vína a pivo, z nealko různé ovocné šťávy či kola. 

Lukáš Petřík

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace