Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo s kým ve Španělském sále 28. října? Budete se divit. Byli jsme tam, když kamery zhasly

31.10.2013
Kdo s kým ve Španělském sále 28. října? Budete se divit. Byli jsme tam, když kamery zhasly

Foto: Pražský Hrad

Popisek: Prezident s manželkou na recepci ve Španělském sále

REPORTÁŽ Letos poprvé oslavil státní svátek vzniku nezávislé republiky na Hradě Miloš Zeman ve funkci prezidenta republiky. Po jeho projevu a rozdání vyznamenání následovala tradiční recepce ve Španělském sále a přilehlých prostorách Pražského hradu.

Do Španělského sálu vpouštěla ostraha Hradu hosty v 19.45, řada jich dorazila dřív, a tak se před Matyášovou branou tvořila fronta. U sochy T. G. Masaryka pokřikovalo vulgární nadávky několik odpůrců Miloše Zemana. Když autem přijížděl předseda KSČM, tak skandovali „rudá svině“.

Jinak víceméně byly organizačně ostatní věci na Hradě zařízeny jako v dobách Václava Klause. Projev prezidenta Zemana a předávání vyznamenání mohli hosté sledovat při welcome drinku z obrazovky ve Španělském sále.

Po skončení oficiálního ceremoniálu se další hosté přemístili z Vladislavského sálu právě do Španělského sálu, kde probíhal společenský večer a raut.

Zemanovi nedodali nástroj

Asi v 9.20 pronesl ve Španělském sále prezident Zeman krátký projev. Na pódiu vedle něho stál exprezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch a premiér Jiří Rusnok.

„Dámy a pánové, byl jsem vyzván, abych pronesl přípitek. K přípitku chybí jedna maličkost, číše vína. Ale tak je to v celém našem životě. Nejdříve nás vyzvou, abychom něco udělali, ale pak nám do ruky nedají příslušný nástroj,“ vtipkoval Zeman a domohl se tak, že mu byla dodána sklenka vína.

„Teď už to naštěstí bylo napraveno, doufám, že vy skleničky máte, což vám zabrání v bouřlivém potlesku po pronesení mého přípitku, protože jednou rukou se tleskat nedá. Takže dovolte mi, abych místo dlouhých řečí vám popřál to, co je v životě nejdůležitější, a to je štěstí a úspěch spojený s dobrým úmyslem. My, kteří stárneme, dáváme přednost zdraví, ale vy mladšího a středního věku zcela logicky dáváte přednost úspěchu. Přeji vám, aby váš život byl naplněn měrou dobře nacpanou a vrchovatou. Na vaše zdraví a na váš šťastný a úspěšný život,“ připil prezident Zeman hostům.

Třísku s Hejmou Zeman nevyškrtl

Pak již začala volná zábava, korzování a konverzování. Na Hrad dorazily i tradiční stálice z klausovských časů jako například Dušan Tříska se zpěvákem Ondřejem Hejmou. Jiný zpěvák, Daniel Hůlka, byl zase viděn v rozhovoru s oceněným kytaristou Lubomírem Brabcem. Kousek vedle se bavili bývalý Klausův kancléř Jiří Weigl s exministrem Špidlovy vlády Vladimírem Mlynářem.

Na Hrad sice nedorazila stínová premiérka ODS Miroslava Němcová, ale několik ódéesáků přišlo. Například senátoři Jaroslav Kubera a Miroslav Škaloud. Až z dalekého Bruselu dorazili do vlasti europoslanci Jan Zahradil, Eduard Kožušník či Hynek Fajmon.

Senátorka Severočechů.cz Alena Dernerová se přátelsky zdravila se senátorskou ČSSD Miladou Emmerovou. V policejní uniformě dorazil Jiří Komorous, ministr obrany Vlastimil Picek byl v civilu.

Klaus s Dukou, Škromach s Filipem. Dorazil i Bárta s Klasnovou

Mezi hosty se proplétal i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Tomio Okamura, který měl s sebou svou sličnou přítelkyni, nevěděl, zda je ještě senátorem, nebo již poslancem. Každopádně ale řekl, že mu nejde o křeslo ale o to, aby něco prosadil. Viděli jsme i véčkarský manželský pár, Víta Bártu s Kateřinou Klasnovou.    

Vznikaly a zanikaly různé konverzační hloučky. Exprezident Klaus se chvíli bavil s Jeho Eminencí kardinálem Dominikem Dukou, předseda KSČM Vojtěch Filip s bývalým kosmonautem Vladimírem Remkem či s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromach, první místopředseda ČSSD Michal Hašek s ministrem zahraničí Janem Kohoutem.

Ještě si musím dojít pro pivo

V Nové galerii si povídal ministr financí Jan Fischer s hercem Lubomírem Lipským a do sněmovny navrátivší se lidovce zastupoval Pavel Bělobrádek. Průmysl zastupoval mezi jinými Jaroslav Hanák a Českou národní banku Vladimír Tomšík, Pavel Řežábek a Kamil Janáček.

Exprezident Václav Klaus rozhodně nešel brzy spát. Něco kolem jedenácté hodiny si šel pro pivo a přinesl si půllitr, ale to už se pro změnu loučil ministr dopravy Zdeněk Žák a ve čtvrt na dvanáct senátor Jaroslav Doubrava.  Celkově bylo hostů opět několik stovek a místy se musel člověk prodírat.

Co se týče pohoštění, bylo podobné jako v době Klause. Teplá i studená kuchyně. Kachna se zelím, kuřecí, hovězí na houbách, šunka od kosti, dále různé sýry, šunky, paštičky, rolády, sladkosti, ovoce, zeleninové saláty... K pití klasicky česká vína a pivo, z nealko různé ovocné šťávy či kola. 

Lukáš Petřík

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová