Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Normální fakáč těm zmrdům komunistickejm zasranejm na Hradě!“ Černý vztyčil prostředníček, zelení namalovali svítící srdce. Zemanovi musí zvonit v uších

26.10.2013
„Normální fakáč těm zmrdům komunistickejm zasranejm na Hradě!“ Černý vztyčil prostředníček, zelení namalovali svítící srdce. Zemanovi musí zvonit v uších

Foto: SZ

Popisek: Zelené srdce na Hradě

VIDEO Na Vltavě v centru Prahy se v pondělí ráno, jen pár dní před předčasnými parlamentními volbami, objevil rozměrný objekt v podobě vztyčeného prostředníčku, který směřuje k Pražskému hradu. Desetimetrový fialový objekt sem umístil sochař David Černý, který svými uměleckými díly aktuální politickou situaci glosoval v minulosti již několikrát.

„Je to normální fakáč těm zmm komunistickejm zasrejm na Hradě," napsal v esemesce pro iDNES.cz vysvětlení, proč tento happening vytvořil. „To, jak se snaží Zeman a ta jeho partička nás vrátit do spárů Ruska, je odporný!“ dodal.

Prostředníček na Vltavě je zvětšený, proti prstu na ruce má o dva klouby navíc. Černý se před několika lety podílel na iniciativě S komunisty se nemluví, i v té použil pro výtvarné materiály  stejné gesto; prostředníček byl navíc porostlý ostny.

„Nápad vznikl z nasrsti na Zemanovy probolševický praktiky, nabourávající zásady demokracie. A podílela se na tom spousta mých kamarádů,“ napsal Černý serveru.  „To naše hlavně něco neříct, aby se někdo neurazil, nás dovedlo ke čtyřiceti letům komunismu. Takže to radši řeknu na plnou hubu,“ sdělil umělec pro změnu Deníku.

Co na to prezident?

Prezident Miloš Zeman pravidelně odpovídá čtenářům na svém profilu na serveru Parlamentní listy.cz. Nejnovější várka odpovědí probrala mimo jiné právě i prst, který na něj na Vltavě vystrčil výtvarník Černý: „Dobrý večer, výtvor pana Černého jsem odmítl jakkoliv komentovat, ale každý člověk má právo obrátit se na soud,“ sdělil čtenářům Zeman.

Strana zelených si posvítila na Pražský hrad

Na Pražský hrad si ve čtvrtek večer posvítila Strana zelených (Černého „fakáč“ není v noci osvětlený). Přibližně od půl desáté byl na fasádě Pražského hradu po několik desítek promítán pohyblivý nápis: „Liška a Láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“, který byl vytvořen za pomoci výkonného zeleného laseru a doprovázen zeleným srdcem. Celá akce byla reakcí na kroky, které Miloš Zeman učinil v posledních několika týdnech.

Kroky, které podniká Miloš Zeman, jsou podle zelených zcela bezprecedentní. Nejenže jsou daleko za hranicí dobrého vkusu, ale v řadě případů přímo podrývají demokracii v ČR. Vedle výroku o údajné nezávadnosti kouření jde především o prezidentovo dnešní prohlášení, ve kterém podpořil prolomení těžebních limitů, za cenu pokračování devastace a vysídlování severních Čech, bourání měst a obcí. Svými výroky Miloš Zeman jen potvrzuje, že zájmy tabákové a těžařské lobby mají přednost nad zájmy obyvatel České republiky.

Strana zelených považuje fungující demokracii za základní předpoklad ke správnému fungování státu. Pražský hrad coby sídlo prezidenta republiky byl ideálním místem pro nápis, protože poukazuje na kontrast mezi ideály někdejšího prezidenta a pragmatismem toho současného.

„Spolu s Václavem Havlem jsme často mluvili o důležitosti zastoupení zelených v parlamentu. Oba jsme je již podporovali v minulých parlamentních volbách. Já teď cítím povinnost tuto podporu vyjádřit nejenom za sebe, ale i za Václava Havla, když už tady mezi námi není,“ uvádí Meda Mládková, mecenáška umění a podporovatelka Strany zelených.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová