Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dnešní sněmovna: Cukne nakonec Topka? Budou předčasné volby a kdo v nich získá? Politolog to vidí takto…

20.08.2013
Dnešní sněmovna: Cukne nakonec Topka? Budou předčasné volby a kdo v nich získá? Politolog to vidí takto…

Autor: Jiří Benák/iDNES.cz/Profimedia.cz

Popisek: poslanci, ilustrační foto

ROZHOVOR Již v úterý se bude Poslanecká sněmovna věnovat svému rozpuštění. Před necelými dvěma týdny bylo možné s jistotou říci, že pro rozpuštění dolní komory parlamentu se zvedne dostatečný počet poslaneckých rukou, krátce před samotným jednáním už ale tak jasno není. Aktuální situaci pro ParlamentníListy.cz zhodnotil politolog Pavel Kopecký.

Místopředseda vlády Martin Pecina naznačil svou domněnku, že k rozpuštění sněmovny nedojde - TOP 09 totiž „cukne". TOPka se okamžitě ohradila, nicméně: Je možné, že se sněmovna nerozpustí? Kdo by mohl "cuknout"? Co by následovalo?

Lidé ze sněmovny, s nimiž jsem mluvil, přísahají, že si tento týden poslanci „zabalí“, ale odklad samozřejmě přece jen nastat může. I když to prozatím není pravděpodobné. Skutečně vyhovovat by mohl – co se týče dolní komory – snad jedině ódéesce, která z rozličných příčin soudí, že každý den navíc dobrý. Mimo zákonodárný sbor by prolongace nejspíš zalahodila Miloši Zemanovi a jeho vládě, která je jedním velkým volebním plakátem SPOZu. Tento na kultu osobnosti vystavěný subjekt pak nedávno (a dle očekávání) nabídl ministrům bez důvěry místa na svých kandidátkách…

Zeman je připraven vyhlásit volby na 25. a 26. října. Objevují se hlasy, že Zeman termínem voleb pomáhá pravici, neb 28. října je státní svátek a poté podzimní školní prázdniny. Podle sociologa Herzmanna řada zejména levicových voličů raději odjede na prodloužený víkend, než aby volila. Je to pravda?

Občas se podobné argumenty objevují, ale takhle přímočaré to není. Na každý pád je však zajímavé, že Miloš Zeman by sice posílení levice potřeboval, nicméně by se mu současně hodilo také co největší oslabení sociální demokracie, jejímž čerstvě oficiálním pretendentem na premiérství se stal předseda Sobotka. Další umocnění významu haškovců/zemanovců v ČSSD by totiž Zemanovu úlohu rozbíječe představ o ceremoniální roli prezidenta ještě víc usnadnilo. Na skrytý obsah avizovaného termínu voleb se ale dá nahlížet i jinak. Například jeden známý komentátor nazřel v datu zveřejněném Haló novinami skrytý Zemanův vzkaz vůči KSČM čili odkaz na skutečné datum konání VŘSR…

Prezident Zeman rovněž uvedl, že se obává povolebního spojení ČSSD a TOP 09. Michal Hašek později naznačil, že takové hlasy v ČSSD slýchá. Co Zeman takovým prohlášením sleduje? Chce tím definitivně zničit skupinku kolem Špidly či Dienstbiera, kterým jsou (zejména po prezidentských volbách) tendence „radši TOP 09 než Zeman" někdy připisovány?

Ano, hlava státu tím v zásadě dál zmenšuje (povolební) manévrovací prostor svých odpůrců ve straně, kterou kdysi vybudoval z ničeho a následně s ní, naplněn pocitem nedocenění a zrady, různě účtoval.

Budou-li předčasné volby, bude kampaň krátká a levnější. Bude to výhoda pro menší hráče? Druhým nejvyšším rozpočtem zatím disponuje Andrej Babiš - pomůže mu to?

Kratší kampaň zvyšuje pravděpodobnost, že zůstane zachován postoj voličstva k české pravici. A po jejích obludných výkonech by to také bylo, myslím, vhodné.  Můžeme čekat jisté posílení komunistů, ale i některých (staro)nových alternativ, pro něž teď nejsou etablované partaje přijatelné. Byť to zdaleka nebude taková sláva, jako když se k moci dral mnoha občany nepříliš rozumně vnímaný marketingový projekt Agentury bílého lva (ABL). Jinak stran mravokárného polistopadového miliardáře Babiše a jeho nemalých finančních prostředků, za něž si nakoupil známé osobnosti, potom v nemalé nadsázce doufám, že si lidé vzpomenou třeba na film Slasti otce vlasti, kdy je Jan Lucemburský kárán, že „ne koruna, nýbrž ctnosti zdobí krále“.

Dovolme si jednu bilanční otázku: Jak budeme jednou vzpomínat na volební období 2010-2013? Kdo je vítězem, kdo je poraženým? Co jsme se o politice a politicích dozvěděli? A čím nás tyto tři roky poznamenají, v dobrém i ve zlém?

Těžko říci. Sám budu vzpomínat na novou českou vlnu úpadku demokratických hodnot, jimiž najmě nečasovci/kalouskovci navázali na etapu Martina „Bormanna“ Dalíka. A to za přihlížení občanstva, jež nezapomíná na staré zvyky předků: nadávat v pohostinství, ale neudělat nic; stále čekat, že „TO“ za mě někdo vyřeší. Partaj či silná osobnost.

Jaroslav Polanský, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace