Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z Národního odešel Prachař, Pavelka, Krajčo i Donutil! Balvín prohrál, ředitele musí vrátit zpět

02.08.2013
Z Národního odešel Prachař, Pavelka, Krajčo i Donutil! Balvín prohrál, ředitele musí vrátit zpět

Foto: Milan Malíček/Právo/Profimedia.cz

Popisek: Uložení základního kamene ND u příležitosti 140 výročí založení ND. David Prachař s bývalým ředitelem ND Ondřejem Černým

AKTUALIZOVÁNO Nový ministr kultury Balvín, který sám ještě nemá svůj post jistý (hlasování o důvěře Rusnokovy vlády bude ve sněmovně ve středu), odvolal včera ráno ředitele Národního divadla Jana Buriana. Ten ve své funkci vydržel sotva pár minut. Na protest dalo výpověď vedení opery, šéf činohry Dočekal a z Národního odešli také přední herci David Prachař, Ondřej Pavelka a Richard Krajčo. To vše stihl Balvín za jeden jediný den…A dnes se k nim připojují další herci, třeba Miroslav Donutil. Jenže pak zasáhl premiér Rusnok a donutil Balvína svůj neuvážený krok revidovat.

Výpověď z Národního divadla podali podle České televize herci Ondřej Pavelka a David Prachař. Divadlo opouští i herec Richard Krajčo. „Situace kolem Národního divadla a ministra Balvína mě donutila k mé rezignaci v souboru činohry naší první scény," uvedl na Facebooku.

„Mluvil jsem s Ondřejem Pavelkou a dohodli jsme se, že musíme šéfa činohry Michala Dočekala, který také rezignoval, nějak podpořit. Tady přece není co řešit,  je to už třetí ředitel odvolaný bez konkrétního důvodu. Člověk už si připadá jako mimozemšťan, musí prostě něco udělat," řekl serveru iDnes.cz Prachař.

Už je jich deset

A není to jen jmenovaná trojice. Dnes ráno vyšlo najevo, že na protest proti odvolání Jana Buriana z funkce šéfa Národního divadla se první scénu chystá opustit zatím desítka herců. Jsou mezi nimi i Miroslav Donutil, Alois Švehlík nebo Eva Salzmannová. ČTK to dnes řekl mluvčí divadla Tomáš Staněk. Divadlo chtějí také opustit také Jan Dolanský, Martin Pechlát, Filip Rajmont a Pavla Beretová. „Předpokládám, že ten seznam se bude ještě rozšiřovat," uvedl Staněk. Herci ho o svém rozhodnutí informovali telefonicky nebo e-mailem, někteří z dovolené. Mluvčí upozornil, že podle zákoníku práce výpověď platí až od prvního dne následujícího měsíce a navíc je u ní výpovědní lhůta.

Balvín se chová jako pověstný slon v porcelánu. Porušil totiž slova svého premiéra, který tvrdil, že jeho ministři žádné personální čistky nechystají. A to ještě nekončí! Podle jeho slov  by se ředitelé mohli obměnit také v Národní galerii a České filharmonii.

Nesouhlasí ani politici

Okamžité navrácení Buriana do funkce žádá například sněmovní podvýbor pro kulturu či šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek Balvínův čin nazval vzhledem k blížícímu se zahájení sezony (její začátek je ohrožen) „protinárodním".

Neutěšená situace panuje také v Národní galerii. Hanáková na jaře odvolala ekonoma Vladimíra Rösela, jenž podle ní nerozuměl poslání galerie. Dočasně NG vedl ředitelský náměstek Vít Vlnas. Ještě v demisi stihla Hanáková jmenovat historika umění Jiřího Fajta. Jestli se funkce ?v září opravdu ujme, záleží na ministru Balvínovi.

Odvolání Buriana označuje vedení opery za projev jasné nekulturnosti a destabilizace chodu ND. Také umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska pak nevyloučil rezignaci a to, co se v divadle odehrálo, považuje za nehoráznost.

Příští ředitel bude mít tak vteřinu

Balvín ředitele Národního divadla odvolal prý proto, že nevzešel z výběrového řízení. Burian to odmítá s tím, že byl vybrán podle všech evropských standardů. Na místo ředitele nejznámějšího českého divadla chce Balvín do konce měsíce vypsat veřejné výběrové řízení. Hovořit o odvolání designovaného šéfa NG Fajta je podle ministra předčasné.

„Je podivné, že ministr vlády, která se deklaruje jako vláda odborníků, odborníkům nedůvěřuje a vláda sama konkurzem, tedy volbou nebo vyjádřením důvěry, neprošla," uvedl ke svému odvolání Burian, který byl jmenován na šest let. Řekl také, že pravděpodobně vstoupil do dějin světové kultury, protože asi nikdo nebyl tak krátce ředitelem tak významné instituce, jakou je Národní divadlo. Zda se přihlásí do nového výběrového řízení, neví.

Divadelní ředitel s prozatím nejkratším mandátem. To je Jan Burian, který dnes nastoupil první den do funkce šéfa Národního divadla?v Praze a kterého už dopoledne stávající ministr kultury Jiří Balvín odvolal. Bývalý ředitel plzeňského divadla, které vedl osmnáct let, měl mít odpoledne jednání se sponzory a personálem „Zlaté kapličky". Místo toho dával rozhovory médiím a musel přemýšlet o tom, co dál, jak napsal Deník, který mu také položil pár otázek.

„Ministerské rozhodnutí mě překvapilo. Měl jsem za to, že jsem byl na post ředitele naší první scény vybrán komisí odborníků a že se mohu místa ujmout,“ řekl Burian. A na otázku, že ministr Jiří Balvín kráčí ve stopách své předchůdkyně Aleny Hanákové a dělá unáhlená rozhodnutí, sdělil: „Dokonce zrychluje, řekl bych. Držím rekord, šéfoval jsem jeden jediný den. Počítám, že příští ředitel Národního dostane vteřinu.“

„Po roce hledání bych rád viděl, kdo se do tohoto řízení a v této politicky nestabilní situaci u nás bude mít chuť přihlásit. Kroky ministra kultury jsou navíc signálem, že se divadlo stává obětí politických ambic. A to určitě není dobrá půda ani záruka pro případné klidné vedení Národního divadla,“ zakončil pro Deník Burian.

Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Premiér Jiří Rusnok nyní nařídil ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi, aby vrátil do vedení Národního divadla  ředitele Jana Buriana, kterého ve čtvrtek odvolal. Dnes o tom informoval server Aktuálně.cz. Rusnok to podle serveru Balvínovi nařídil na dnešní ranní schůzce. ČTK informaci potvrdil zdroj blízký vládě.

Balvín ředitele Národního divadla odvolal prý proto, že nevzešel z výběrového řízení. Burian to odmítl a uvedl, že byl vybrán podle všech evropských standardů. Na místo ředitele nejznámějšího českého divadla chtěl Balvín do konce měsíce vypsat veřejné výběrové řízení. „Pan ministr měl poněkud naivní romantickou představu, že by bylo dobře, aby byly v kultuře obsazovány otevřeným výběrovým řízením. Ale jak se ukazuje, kulturní fronta toho nežádá. Kulturní fronta žádá toho, aby z jejich středu se vždycky vybral jeden předem určený zájemce, nejlepší osoba, a tak toho budou mít," řekl serveru Rusnok.

Burianovo prohlášení

„ND je dnes ráno v jiném stavu, než bylo ND včera v 8:00. Nemá vedení Opery, Činohry a většinu hereckého souboru. Vážím si postoje pana premiéra. Musím se ovšem poradit s odstoupivším vedením ND, zda - a za jakých okolností - je ochotno v práci pokračovat. Poradím se také s garanční radou. Poté se k celé věci vyjádřím. Doufám, že ND přestane být do budoucna rukojmí politiků,“ napsal Jan Burian dnes dopoledne.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová