Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslanci si zvýšili platy. Bylo by to v pohodě, kdyby… Komentář Štěpána Chába

komentář 05.11.2018
Poslanci si zvýšili platy. Bylo by to v pohodě, kdyby… Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Nemám v žádném případě problémy s přijetím skutečnosti, že si poslanci přilepší od nového roku o 20 % na svých platech. Jsou to lidé, kteří mají řídit zemi, ne lidé, kteří mají přesouvat po umakartovém stole poslední zbylé koruny a pídit se po tom, jestli zvládnou zaplatit s nájmem i elektřinu. Je potřeba, aby lidé, kteří řídí a vládnou, měli dost, aby řídit a vládnout mohli. Krká to někoho? Proč?

Je svého druhu populismem křičet, že poslancům mzdy růst nemohou. Mohou, a třeba o dost víc, než jen o 20 %. Jen by bylo moc pěkné zahlédnout alespoň náznak toho, že se ve sněmovně budou hájit zájmy země a obyvatel, že jednání vůči Evropské unii nebude servilní, ale pro Evropu v mnohém určující a sebevědomé, protože český směr může být, a v lecčems by i měl být hodnotný pro celé společenství. Hledat a nacházet ve sněmovně hlasy, které budou skutečně vyjádřením zastupitelské demokracie, budou tedy hlasem obyvatel. Viz ubouhoučké píár europoslankyně Šojdrové, která si sirotky snad i vytapetovala obývák, a to i přes nevoli drtivé většiny obyvatel republiky. Stejně, jako nevyšel strýček Brady, nevyjde katolíkům ani tahle mediální akce.

Zvýšení platů?

Fajn, ale co za to? Co takhle, aby do konce volebního období stála v celé své kráse dálnice z Brna do Vídně? Nečekat na další várku vtipů, které se budou míhat mezi obyvateli dalších dvacet let, kdy projekt samotný bude stále v začátcích. Je to investice, která se velmi brzy vrátí. A bude ve prospěch celé republiky. Na co čekat? Poslanci dostali přidáno, tak ať sakra začnou třeba právě v této záležitosti jednat rychlostí motorové myši. A ne za ceny, které jsou nejdražší v Evropě, ne-li na celém světě.

Co takhle se začít rvát za to, aby se podstatně zlepšila ekonomika země a obyvatel? Doboha, přidejte si třeba 100 % na platech, ale jednejte tak, abychom mohli příští rok zkonstatovat, že právě investice do platů poslanců byla ta nejlepší, protože začali pracovat tak, abychom to my všichni pocítili. A to v tom dobrém ohledu, nejen v tom špatném, kdy se po lidech šlape, aby se z nich vyrvalo víc a víc peněz a aby se jim vzalo víc a víc svobody. Radikálně zlepšit exekuční systém, rozumně vytahovat lidi z dluhových pastí. Opravdu drasticky zlepšit podmínky podnikatelům, odbyrokratizovat podnikání, dát mu volný průchod s co nejmenšími zásahy ze strany státu. Radikálně zjednodušit a zprůhlednit byznys se stavebními povoleními. Vymýtit absurdity v zákonech a nařízeních. Zlidštit úřady. Zmenšit jejich počet. Digitalizovat v rozumné míře styk s úřady. Pokračovat mohu donekonečna.

A kdy?

Všechno výše řečené stihnout do konce tohoto volebního období. Plaťte se královsky, ale výsledkem vaší práce musí být to, že se lidem bude citelně zlepšovat život, že se budou mít lépe a lépe. Že budou moci do budoucnosti koukat s nadějí pro sebe i pro své děti. Že ten, kdo pracuje, netrpí chudobou. Pokud to ovšem bude mít stejný efekt, jako doposud, tak jděte do kelu. Úsměvné hádky mezi poslanci, které jsou schopni vést po dobu několika jednání ve sněmovně, tady platit asi nikdo nechce. Na podobné taškařice se můžeme podívat v nějakém připitomělém zábavném pořadu v televizi.

Od instalatéra také nechceme pobavit, ale opravit vodovodní potrubí. A to v čase co nejkratším a s efektivitou, kterou nám bude i soused závidět. Tak přidali jste si, ukažte tedy za co. Za rok se ohlédneme a zhodnotíme, jak se nám díky vaší činnosti zlepšili životy. Pokud se nezlepší, budou stagnovat nebo půjdou do záporných hodnot, zúčtujeme spolu. Bylo by pěkné v této souvislosti zavést jakýsi reklamační řád u práce poslanců. Pokud se životy nezlepší, přijde reklamace s vrácením všech vložených prostředků. Nebo alespoň poměrné části, která bude přesahovat roční průměrný plat. Pak budete pracovat skutečně předpisově.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb