Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl to pietní akt, nebo spíše nehorázná drzost? Zneuctěná památka obětí srpna 1968. HANBA

22.08.2018
Byl to pietní akt, nebo spíše nehorázná drzost? Zneuctěná památka obětí srpna 1968. HANBA

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Pieta u rozhlasu

FOTO Již několikrát jsem se pozastavila nad otřesnou úrovní pietních ceremoniálů v naší zemi. Navzdory tomu, že žijeme v jednadvacátém století, připomínají podobné akty z éry komunistické totality. Vojenská hudba vyhrává pohřební pochod, vojáci s křečovitou chůzí přinesou obří věnce a přítomní papaláši na nich okázale upraví stuhy. Následují zcela zbytečné projevy politiků, kteří by měli raději mlčet.

Ani tentokrát se organizátoři ceremoniálu u Českého rozhlasu nedokázali vymanit z letitých stereotypů a vymyslet něco originálnějšího. Jako například studenti v Brně, kteří 50. výročí srpnové okupace svého města připomněli strhujícím videomapingem, promítaným na fasádu Masarykovy univerzity. Velmi působivý byl moment, v němž se na diváky valil z fasády jeden z tanků, které v srpnu 1968 dorazily také do moravské metropole nebo animovaný portrét jednoho ze symbolů té doby, usměvavého Alexandra Dubčeka.

 

V Brně se to povedlo lépe. Foto repro

Nehorázná drzost

Nicméně mnohem ostudnější je, že organizátoři pietního aktu u budovy Československého rozhlasu dopustili, aby se obětem srpnové okupace poklonili bývalí členové KSČ, StB či pohotovostního pluku komunistické Veřejné bezpečnosti. Tedy lidé, kteří se zapletli s institucemi, majícími na svědomí pozdější normalizaci. Naprosto nehorázné pak je, když o demokracii promluvil premiér, jenž umožnil návrat komunistů k moci. Především proto, že se dodnes KSČM od srpnové okupace nedistancovala a naopak útočí na ty, co ji právem považují za jednu z největších pohrom našich dějin.

 

Pieta u budovy ČRo: Lidé přišli protestovat proti Babišovi; mezi nimi se těžce prodírá premiér a tradiční nosiči věnců. Foto repro

Havlovi pohrobci?

Přesto se ani nechce věřit, co v den 50. výročí této tragické události zveřejnil na webu KSČM její místopředseda Stanislav Grospič. V Zamyšlení nad srpnem 1968 uvedl, že se některých výročí zmocňují „protagonisté převratových devadesátých let a Havlovi pohrobci“. Dokonce se distancoval od komunistů Pražského jara a tvrdí, že v nich nespatřuje obrodný model socialismu, ale pokus o znovunastolení kapitalistického systému. Dovoluje si také tvrdit, že po Pražském jaru nejvíce truchlí pravičáci a antikomunisté. Připomněl též názory některých mezinárodních komunistických vůdců, kteří události roku 1968 považovali za tichou kontrarevoluci. Nakonec si postěžoval, že na rozdíl od socialismu jsme dnes svědky rozkrádání národního majetku (pozapomněl, že většinou komunisty někomu zcizeného) a především nadvlády monopolů a oligarchie pod rouškou liberální demokracie. Ve svém zamyšlení ovšem spolustraníkům nevysvětlil, proč tedy KSČM podporuje vládu oligarchy, který ke svému majetku přišel právě díky privatizací státního majetku.

 

Politický cynismus

Stejně tak je do nebe volající, když oběti srpnové okupace uctíval premiér Babiš, který získal důvěru pro svoji vládu jedině díky KSČM a této straně se zločinnou minulostí tak po mnoha letech umožnil comeback. Je sice nezpochybnitelným faktem, že Babiš vládu sestavil coby vítěz voleb (mimo jiné díky hlasům, bývalých komunistů) a že části veřejnosti nevadí ani, že byl trestně stihaný, ani že se ocitl na seznamu agentů StB, nicméně více než dvě třetiny voličů mu hlas ani důvěru nedaly. Nejenže Andrej Babiš propásl další příležitost, kdy měl raději mlčet, ale ještě si cynicky pochvaloval, že mu rostou preference.

 

Není ovšem pouze jeho vinou, že před budovou Českého rozhlasu promluvil. Spoluzodpovědnost na dalším politickém fiasku mají i organizátoři celé akce. Kdyby nechali promluvit pamětníky a především někdejší statečné zaměstnance ČRo, kteří v srpnu informovali veřejnost o příjezdu tanků a snažili se zabránit riskantnímu odporu proti okupantům, nikdo by na ně nepískal a neskandoval HANBA.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace