Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zahraniční média si všímají, že český premiér, bývalý komunista, se spoléhá na podporu komunistů. Něco tady nehraje

09.06.2018
Zahraniční média si všímají, že český premiér, bývalý komunista, se spoléhá na podporu komunistů. Něco tady nehraje

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš: Prezident Zeman ho jmenoval již podruhé premiérem

Česká republika se opět dostala na stránky světového tisku. Většina zahraničních tiskových agentur, jejichž prostřednictvím se pak dostávají zprávy do dalších médií, reaguje na to, že Andrej Babiš byl prezidentem republiky Milošem Zemanem již podruhé jmenován premiérem. Na tom by samozřejmě nebylo nic mimořádného, především s ohledem na fakt, že hnutí ANO se stalo vítězem voleb, kdyby vznik Babišovy vlády neumožnil poprvé od roku 1989 návrat komunistů k moci.

Nejvýznamnější světové tiskové agentury navíc zdůrazňují, že čeští komunisté jsou zastánci tvrdé linie, zatímco v jiných východoevropských zemích tomu tak není a komunistické strany prošly reformou či sebereflexí. Toto tvrzení opírají o skutečnost, že KSČM nadále udržuje přátelské vztahy s komunisty v Číně, Severní Koreji a na Kubě, tvrdě kritizuje NATO a odmítá účast českých vojáků v některých misích. Značná pozornost je věnována i zprávám, že je Andrej Babiš  trestně stíhaný  kvůli podezření korupce a soudí se kvůli tomu, že se ocitl na seznamu spolupracovníků StB. Tento týden dokonce oznámil, že hodlá u evropského soudu žalovat Slovensko. 

Vrána k vráně sedá

Spolupráce s komunisty i trestně stíhaný premiér mohou značně zkomplikovat naši pozici v zahraničí, což připouští i bývalý Babišův spojenec a europoslanec, zvolený za hnutí ANO, Pavel Telička. A to především v případě, kdyby KSČM začala oplátkou za svoji podporu prosazovat do vládního programu svoje postoje, týkající se například členství Česka v Evropské unii, vztahu naší země k Rusku či  svobodě médií.  Telička to ovšem za svoji kritiku schytal, protože řada čtenářů  mu v reakci na jeho slova vyčetla, že on sám je bývalým členem KSČ.  Připomeňme, že Telička  pochází z rodiny bývalého komunistického prominenta, diplomata Františka Teličky a sám vstoupil již v třiadvaceti letech do strany. Jeho členství v  KSČ vzbudilo značnou pozornost i při jeho povinném slyšení v Evropském parlamentu. Tehdy se bránil, že to prý byl hřích mládí a tvrdil, že od té doby prošel sebereflexí. V Česku mu však bývalé členství v KSČ vůbec neuškodilo a svého času se dokonce stal vůbec nejpopulárnějším politikem u nás, když sesadil z trůnu tehdy ministra vnitra Stanislava Grosse. 

Je to úplně jedno?

Jak je tedy zřejmé, návrat komunistů k moci, byť prozatím pouze deklarovanou tolerancí Babišovy vlády, lidem příliš nevadí. Třeba proto, že podle jejich názorů musel každý, kdo chtěl v minulém režimu něco pořádného dělat, být v KSČ. „Valná většina lidí, co chtěli dělat byznys po roce 1989, čerpali ze svých kontaktů s KSČM. Je to úplně jedno, jaký kabát si převlékli. Kdo nemá ostré lokty, má smůlu, bohužel,“ myslí si například jeden z čtenářů serveru Týden.cz. Navíc jsou mnozí přesvědčeni, že KSČM je stejně demokratická strana jako ostatní. Anebo dokonce zastávají postoj, že se komunisté k moci nevracejí, protože od ní vlastně nikdy neodešli. V mnoha případech tomu tak skutečně je.

 

Něco podivného

Podpora komunistů i  názory části veřejnosti, že je  vlastně úplně jedno, jaký kabát si převlékli,  je do jisté míry zarážející a to především s ohledem na stále  klesající podporu KSČM. Ta v minulých volbách dosáhla zatím nejhorší výsledek, když ji vyvolilo necelých 8% lidí, přičemž se voleb účastnilo pouze 61% oprávněných voličů. Oproti tomu pravicové strany ODS a TOP 09 získaly téměř 17 % hlasů.

Ostatní strany se prezentují jako středové a podle celkových výsledků voleb je přibližně polovina české voličské základny orientovaná levicově a polovina pravicově. Obhajoba bývalých i  současných komunistů ve vládě však v diskusích drtivě převažuje. Nabízí se tedy otázka, zda ji výrazně neovlivňují placení trollové. Něco tady zkrátka nesedí.

Vložil: Adéla Hofmanová