Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První pes se jmenuje Bart, první jelen Standa. Kromě dobrodružné story máme i unikátní fotky

03.04.2018
První pes se jmenuje Bart, první jelen Standa. Kromě dobrodružné story máme i unikátní fotky

Foto: Facebook

Popisek: Pes Bárt na návštěvě u Miloše Zemana

FOTOGALERIE VIDEO Přestože Češi (a Moraváci, samozřejmě) jsou velcí pejskaři, kočkaři, králíčkáři, potkanáři, akvaristé a kdo ví co ještě, prezident Miloš Zeman žádné zvíře nemá. Když žil na Vysočině, psa si nepořídil, a nyní, na Hradě, také žádné zvířátko neběhá. Tudíž jsme ochuzeni o ´prvního psa či kočku´, jak tomu říkají Američané - první dáma, první dcera, první pes... Prezident se navíc o zvířatech, pokud je známo, nikdy nezmínil ani v žádném projevu. Zato teď to napravil, hned dvojnásobně.

Z jelena Standy se stala přes noc celebrita. V únoru Standa v šumavské Kvildě napadl turistu. Hrozilo, že jej pro nebezpečnost utratí. Strhla se kolem toho doslova mela. Vznikla petice na podporu Standy, do věci se zapojili jak místní politici, tak i ministr životního prostřední nebo prezident Miloš Zeman. A právě Miloš Zeman nakonec udělil jelenovi milost. S tím, že se Standa má přesunout ze Šumavy do Lánské obory. A tak se také stalo. Jak to probíhalo, se podívejte do galerie a na video.

Panuje mylné přesvědčení, že jelen je krotké zvíře, které neublíží. Opak je pravdou. Jelen je důstojné zvíře s vlastní hlavou, kterou bez váhání použije k tomu, aby nepozorného turistu nabral na parohy. Stejně jako na šumavské Kvildě. Tam Standa turistu nenabral na parohy, prostě jej parohy jen trochu popostrčil. A za to cena ztráty života? Všem to přišlo absurdní, proto se i zvedla vlna odporu.

Utratit jelena? Nikdy!

„Z mého pohledu varianta utracení nepřicházela v úvahu od začátku. Jenže na Šumavě se čeká na každou záminku. Pokud starosty na Šumavě netrápí nic jiného tak jako osud jelena, tak díky bohu za to,“ řekl pro iDnes ministr životního prostředí Richard Brabec. Zároveň se zmiňovala i možnost, že za incident je zprostředkovaně zodpovědný ředitel NP Šumava Pavel Hubený tím, že jelena dal do turistické zóny, mluvilo se i o jeho odvolání. Brabec ovšem odvolání ředitele kategoricky vyloučil.

Zlaté záchranářské kříže

Ve čtvrtek prezident Miloš Zeman rozdával také Zlaté záchranářské kříže. Ty se udělují lidem, kteří projevili velkou osobní statečnost i při nasazení vlastního života nezaváhali zachránit někoho v nouzi. Ocení získala učitelka základní školy, která zachránila život čtyřem dětem i za cenu vlastního vážného zranění. Ocenění si odnesli i hasiči, kteří zachraňovali seniory z hořícího pečovatelského domu nebo dvě dívky, které se vrhly do vody pro topící se dvouletou holčičku.

16 dní v liščí noře

Ocenění získali i záchranáři psa Barta, který se v létě zaklínil v liščí noře. Snažili se jej vykopat celých 16 dní. Bez úspěchu. Nakonec se Bart vyhrabal z posledních sil sám. Border teriér Bart byl slavnostnímu předávání Zlatých záchranářských křížů přítomný taky. Což Miloš Zeman okomentoval slovy: „A mám dojem, že pejsek je tady i dneska, kdepak je? Tady, Barte, tak výborně, ahoj, máme pro tebe misku s vodou a možná i něco onačejšího. Dokonce vypadá, že se usmívá. Tak když utekl z liščí nory, tak se nelze divit.“

Jelena už převezli

Miloš Zeman má zvířata rád. Jelenovi Standovi dohodl pobyt v Lánské oboře, kde bude v takzvané pozorovací obůrce. Tam jej mohou pozorovat návštěvníci. „V tomto výběhu by měl být Standa umístěn, pro návštěvníky bude dobré i to, jak je ochočený. Takže to, co bylo na Kvildě na škodu, bude v oboře lákadlem,“ přiznal ministr Brabec. Nedávno jelen Standa shodil paroží. Mohlo se tedy přistoupit k převozu.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb