Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stokrát opakovaná lež podle Babiše: Žádná aféra, žádný problém, žádná StB. A Pokorný z ČRo pokorně mlčel

23.03.2018
Stokrát opakovaná lež podle Babiše: Žádná aféra, žádný problém, žádná StB. A Pokorný z ČRo pokorně mlčel

Autor: Facebook

Popisek: ČRo, Radiožurnál; ilustrační foto

Do veřejnoprávních médií se v poslední době trefuje kdekdo. A často zcela oprávněně. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že potřebují větší kontrolu a především nějakou sebereflexi. Jejich šéfové mají zřejmě pocit, že jsou nekritizovatelni a výtky, často oprávněné, berou jako útok, ohrožující jejich podstatu. Navíc se prezentují jako jediný ochránce nezávislé žurnalistiky, ale skutečnost je jiná. Veřejnoprávní televize i rozhlas jsou totiž pod vlivem politických stran víc než je únosné a jejich práci musí napravovat jiní.

Jenom ten, kdo sleduje alternativní média a servery (která rozhodně nepatří k neseriózním a  publikují v nich  významní čeští novináři), se může osobně přesvědčit, jak jinak referují   o současné politické situaci. Ve srovnání s nimi je zřejmé, že veřejnoprávní rozhlas i televize postupně krotnou a nadbíhají politickým elitám. Stačí uvést názorný příklad z tohoto týdne. Na stanici Radiožurnál byla v úterý odvysílána publicistická relace Dvacet minut Radiožurnálu. Zatímco ji běžně moderují „pouze“ redaktoři této rubriky, tentokrát svého hosta zpovídal samotný šéfredaktor Jan Pokorný. Důvod je nasnadě. Tím hostem byl totiž premiér v demisi Andrej Babiš. A ten opět zneužil veřejnoprávní prostor k tomu, aby posluchače zahltil množstvím nepravdivých či zavádějících informací. Pokorný je vůbec nebyl schopen uvádět na pravou míru, což je neomluvitelné. 

Jasná politická kariéra

Premiér hned zkraje útočil na tzv. tradiční strany a to přesto, že dlouholetí členové ČSSD a ODS dnes působí v hnutí ANO. Pokorný to přešel bez povšimnutí. Když došla na kauzu Čapí hnízdo,  Babiš  jako vždy hovořil o vymyšlené a objednané kauze, aniž by o této paranoidní konstrukci předložil jediný důkaz. Potom klidně tvrdil, že další kauza, týkající se komunisty Z. Ondráčka, je jenom záminkou k útoku na něj. „Je to pokrytectví, byla to záminka  a je jasný, že ten hlavní cíl jsem já,“  dedukoval ukřivděně  a  vzápětí naříkal: „Přece mě nikdo nemůže nikdo od mého vstupu do politiky nic vyčíst. Já mám velice jasnou politickou kariéru, kdy jsem dokázal věci,  které tady nikdo nedokázal. Dal jsem do pořádku veřejné finance,  jsme jedni z nejlepších v Evropě, vybral jsem strašně moc daní, “ vychloubal se. 

Bez aféry, bez problému...

Ale to byl pouze začátek kanonády. Pak se ve veřejnoprávním éteru pořádně rozjel: „Za celou politickou kariéru nemám žádnou aféru, nemám žádný problém, dělám to nezištně, dělám to transparentně, jsem nezkorumpovatelný.“ Pak tvrdil, že  nebyl agentem StB a že vyhrál všechny soudy. Už jsem to říkal stokrát,“ rozčiloval se.  Nakonec utrousil vrcholný výrok, když přetvořil známé české pořekadlo o stokrát opakované lži na neuvěřitelný paskvil: „Stokrát opakovaná lež se stává motorem nějakých demonstrací,“ perlil. Teprve poté se ho zamlklý moderátor  zeptal, kdo tedy takové lži šíří. A  Babiš odpověděl, že má indicie, že za vším stáli někteří lidé z ČSSD. Jenže  ani v tom okamžiku vskutku pokorný  Jan Pokorný nereagoval s podivem, že  Babišovo hnutí ANO nyní se členy ČSSD vytváří koaliční vládu.

 

Opravdu?

Co nedokázal šéfredaktor veřejnoprávní stanice, museli druhý den napravovat jeho kolegové. Tak například  respektovaný server Echo24. cz  vyvrátil do nebe volající premiérovo tvrzení, že nemá žádnou aféru, ani žádný problém a vyjmenoval jich hned několik.  Jestliže v případě Čapího hnízda jde o podezření z podvodu ve výši necelých 50 milionů korun, pak v kauze korunových dluhopisů jde  o mnohem více. Navíc existuje podezření, že na nákup těchto dluhopisů neměl dostatek  legálních příjmů.

Co týče kauzy jeho údajné spolupráce s StB, server  uvádí, že Babiš sice v této záležitosti  u soudů zpočátku vyhrával, ale ústavní soud tato rozhodnutí úplně shodil a celý případ vrátil k opětovnému projednání. „Když zkusil Babiš žalobu na druhý pokus, už neuspěl. Bratislavský krajský soud Babišovu druhou žalobu zamítl a slovenský nejvyšší soud zamítl i jeho dovolání, “ připomíná Echo24.cz

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace