Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stokrát opakovaná lež podle Babiše: Žádná aféra, žádný problém, žádná StB. A Pokorný z ČRo pokorně mlčel

23.03.2018
Stokrát opakovaná lež podle Babiše: Žádná aféra, žádný problém, žádná StB. A Pokorný z ČRo pokorně mlčel

Foto: Facebook

Popisek: ČRo, Radiožurnál; ilustrační foto

Do veřejnoprávních médií se v poslední době trefuje kdekdo. A často zcela oprávněně. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že potřebují větší kontrolu a především nějakou sebereflexi. Jejich šéfové mají zřejmě pocit, že jsou nekritizovatelni a výtky, často oprávněné, berou jako útok, ohrožující jejich podstatu. Navíc se prezentují jako jediný ochránce nezávislé žurnalistiky, ale skutečnost je jiná. Veřejnoprávní televize i rozhlas jsou totiž pod vlivem politických stran víc než je únosné a jejich práci musí napravovat jiní.

Jenom ten, kdo sleduje alternativní média a servery (která rozhodně nepatří k neseriózním a  publikují v nich  významní čeští novináři), se může osobně přesvědčit, jak jinak referují   o současné politické situaci. Ve srovnání s nimi je zřejmé, že veřejnoprávní rozhlas i televize postupně krotnou a nadbíhají politickým elitám. Stačí uvést názorný příklad z tohoto týdne. Na stanici Radiožurnál byla v úterý odvysílána publicistická relace Dvacet minut Radiožurnálu. Zatímco ji běžně moderují „pouze“ redaktoři této rubriky, tentokrát svého hosta zpovídal samotný šéfredaktor Jan Pokorný. Důvod je nasnadě. Tím hostem byl totiž premiér v demisi Andrej Babiš. A ten opět zneužil veřejnoprávní prostor k tomu, aby posluchače zahltil množstvím nepravdivých či zavádějících informací. Pokorný je vůbec nebyl schopen uvádět na pravou míru, což je neomluvitelné. 

Jasná politická kariéra

Premiér hned zkraje útočil na tzv. tradiční strany a to přesto, že dlouholetí členové ČSSD a ODS dnes působí v hnutí ANO. Pokorný to přešel bez povšimnutí. Když došla na kauzu Čapí hnízdo,  Babiš  jako vždy hovořil o vymyšlené a objednané kauze, aniž by o této paranoidní konstrukci předložil jediný důkaz. Potom klidně tvrdil, že další kauza, týkající se komunisty Z. Ondráčka, je jenom záminkou k útoku na něj. „Je to pokrytectví, byla to záminka  a je jasný, že ten hlavní cíl jsem já,“  dedukoval ukřivděně  a  vzápětí naříkal: „Přece mě nikdo nemůže nikdo od mého vstupu do politiky nic vyčíst. Já mám velice jasnou politickou kariéru, kdy jsem dokázal věci,  které tady nikdo nedokázal. Dal jsem do pořádku veřejné finance,  jsme jedni z nejlepších v Evropě, vybral jsem strašně moc daní, “ vychloubal se. 

Bez aféry, bez problému...

Ale to byl pouze začátek kanonády. Pak se ve veřejnoprávním éteru pořádně rozjel: „Za celou politickou kariéru nemám žádnou aféru, nemám žádný problém, dělám to nezištně, dělám to transparentně, jsem nezkorumpovatelný.“ Pak tvrdil, že  nebyl agentem StB a že vyhrál všechny soudy. Už jsem to říkal stokrát,“ rozčiloval se.  Nakonec utrousil vrcholný výrok, když přetvořil známé české pořekadlo o stokrát opakované lži na neuvěřitelný paskvil: „Stokrát opakovaná lež se stává motorem nějakých demonstrací,“ perlil. Teprve poté se ho zamlklý moderátor  zeptal, kdo tedy takové lži šíří. A  Babiš odpověděl, že má indicie, že za vším stáli někteří lidé z ČSSD. Jenže  ani v tom okamžiku vskutku pokorný  Jan Pokorný nereagoval s podivem, že  Babišovo hnutí ANO nyní se členy ČSSD vytváří koaliční vládu.

 

Opravdu?

Co nedokázal šéfredaktor veřejnoprávní stanice, museli druhý den napravovat jeho kolegové. Tak například  respektovaný server Echo24. cz  vyvrátil do nebe volající premiérovo tvrzení, že nemá žádnou aféru, ani žádný problém a vyjmenoval jich hned několik.  Jestliže v případě Čapího hnízda jde o podezření z podvodu ve výši necelých 50 milionů korun, pak v kauze korunových dluhopisů jde  o mnohem více. Navíc existuje podezření, že na nákup těchto dluhopisů neměl dostatek  legálních příjmů.

Co týče kauzy jeho údajné spolupráce s StB, server  uvádí, že Babiš sice v této záležitosti  u soudů zpočátku vyhrával, ale ústavní soud tato rozhodnutí úplně shodil a celý případ vrátil k opětovnému projednání. „Když zkusil Babiš žalobu na druhý pokus, už neuspěl. Bratislavský krajský soud Babišovu druhou žalobu zamítl a slovenský nejvyšší soud zamítl i jeho dovolání, “ připomíná Echo24.cz

Vložil: Adéla Hofmanová