Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jubilejní Čeští lvi. Všechno špatně. Myslí to ti akademici vážně?

komentář 11.03.2018
Jubilejní Čeští lvi. Všechno špatně. Myslí to ti akademici vážně?

Autor: ČFTA / Tomáš Martinek

Popisek: Český lev 2018, moderovala Adéla Banášová

Asi bylo naivní očekávat, že by mohl být slavnostní večer, na němž byly výroční filmové ceny Český lev předávány již po pětadvacáté, přece jenom slavnostnější a výjimečnější. Ve skutečnosti nastal pravý opak. Špatná byla volba moderátorky, scénografie, hudby, i místa konání. O pochybnostech nad vítězi některých kategorií ani nemluvě.

Většina  médií  nevalnou úroveň ceremoniálu ignorovala a zaměřila se na skutečnost, že se Čeští lvi proměnili v demonstraci politických proklamací, vyzývajících k ochraně veřejnoprávních médií.  Bohužel si zřejmě nikdo z aktérů neuvědomuje, že právě tato média poskytují největší prostor  prolhaným českým politikům. Ti mají například na obrazovce  České televize v podstatě neomezenou možnost  šířit své demagogie a zásadním způsobem tak ovlivňují veřejné mínění. A čeští umělci by si měli čas od času také sáhnout do svědomí. Je totiž mimo jakoukoliv pochybnost, že českou veřejnost rozdělují podobně, jako naše politická reprezentace, navíc se někteří z nich za nemalé honoráře angažují v předvolebních kampaních. 

Utrpení v přímém přenosu

Ale vraťme se k samotnému večeru. Sledovat jej bylo tentokrát nemalým utrpením. Mohl za to především stupidní nápad, aby na pódiu Rudolfina s dominantou varhan (místy evokujícími spíše funus celebrity), živě hrálo pár výstředních muzikantů. Ti bezohledným pískáním a vrzáním rušili děkovné řeči vítězů. Naštěstí se proti tomu někteří z nich asertivně vzbouřili, kromě Simony Rybákové je odkázal do patřičných mezí především Pavel Nový.  

Vítězové v roli outsiderů

Jakkoliv rozhodně nemám nic proti slovenštině a naopak nostalgicky vzpomínám na  česko-slovenskou televizní tvorbu, připadá mi absurdní, že se v naší zemi  zřejmě nenajde vhodný moderátor, který by byl schopen  uvádět předávání českých filmových cen namísto Adély Banášová-Vinczeové. Tato,  u nás i na Slovensku populární osobnost, navíc nepředvedla nic mimořádného. Ba naopak. Společně se scenáristou a režisérem večera  připustila, aby předávající hosté dostali větší prostor než vítězové, což je častý nešvar podobných událostí u nás. To, že někteří dojemně děkující filmaři byli odkázání pouze na pár slov, či dokonce vypískávání na úkor některých samoúčelných exhibicí, bylo dost ubohé. 

Myslí to akademici vážně?

A vypadá to, že v Čechách nejenže chybí moderátoři, ale také dobří herci. Je docela smutné, že se například nenašla vhodná představitelka Milady Horákové do filmu Milada, který se tak rozhodně nestal nejdůstojnější poctou statečné ženě.  Mysleli to akademici vážně, že tuto sice odvážnou, nicméně nepříliš zdařilou prvotinu  Davida Mrnky nominovali na Českého lva v deseti kategoriích? Vidělo ji opravdu všech 136 členů České filmové a televizní akademie? Anebo rozhodují jiná kritéria než je kvalita?

Nemalé pochyby se vznáší také nad vítězstvím Pavla Nového v kategorii Nejlepší mužský výkon v hlavní roli za film Bába z ledu. Vždyť v něm Pavel Nový hraje v podstatě sám sebe. Srovnáme-li, za jakou úžasnou podívanou získal letošního Oscara  Gary Oldman v roli Winstona Churchila, nutně musíme dospět k názoru, že u nás lze získat Českého lva dosti snadno.

 

A je paradoxem, že se sice  Čeští lvi  udělují i v kategorii  Nejlepší dramatický televizní seriál, ale herce, kteří v nich hrají, akademici nepochopitelně  ignorují.  Senzační kreace  Vladimíra Javorského  coby Vlasty Buriana v seriálu  Bohéma, se tak  bohužel žádného ocenění  nedočkaly.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace