Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jubilejní Čeští lvi. Všechno špatně. Myslí to ti akademici vážně?

komentář 11.03.2018
Jubilejní Čeští lvi. Všechno špatně. Myslí to ti akademici vážně?

Foto: ČFTA / Tomáš Martinek

Popisek: Český lev 2018, moderovala Adéla Banášová

Asi bylo naivní očekávat, že by mohl být slavnostní večer, na němž byly výroční filmové ceny Český lev předávány již po pětadvacáté, přece jenom slavnostnější a výjimečnější. Ve skutečnosti nastal pravý opak. Špatná byla volba moderátorky, scénografie, hudby, i místa konání. O pochybnostech nad vítězi některých kategorií ani nemluvě.

Většina  médií  nevalnou úroveň ceremoniálu ignorovala a zaměřila se na skutečnost, že se Čeští lvi proměnili v demonstraci politických proklamací, vyzývajících k ochraně veřejnoprávních médií.  Bohužel si zřejmě nikdo z aktérů neuvědomuje, že právě tato média poskytují největší prostor  prolhaným českým politikům. Ti mají například na obrazovce  České televize v podstatě neomezenou možnost  šířit své demagogie a zásadním způsobem tak ovlivňují veřejné mínění. A čeští umělci by si měli čas od času také sáhnout do svědomí. Je totiž mimo jakoukoliv pochybnost, že českou veřejnost rozdělují podobně, jako naše politická reprezentace, navíc se někteří z nich za nemalé honoráře angažují v předvolebních kampaních. 

Utrpení v přímém přenosu

Ale vraťme se k samotnému večeru. Sledovat jej bylo tentokrát nemalým utrpením. Mohl za to především stupidní nápad, aby na pódiu Rudolfina s dominantou varhan (místy evokujícími spíše funus celebrity), živě hrálo pár výstředních muzikantů. Ti bezohledným pískáním a vrzáním rušili děkovné řeči vítězů. Naštěstí se proti tomu někteří z nich asertivně vzbouřili, kromě Simony Rybákové je odkázal do patřičných mezí především Pavel Nový.  

Vítězové v roli outsiderů

Jakkoliv rozhodně nemám nic proti slovenštině a naopak nostalgicky vzpomínám na  česko-slovenskou televizní tvorbu, připadá mi absurdní, že se v naší zemi  zřejmě nenajde vhodný moderátor, který by byl schopen  uvádět předávání českých filmových cen namísto Adély Banášová-Vinczeové. Tato,  u nás i na Slovensku populární osobnost, navíc nepředvedla nic mimořádného. Ba naopak. Společně se scenáristou a režisérem večera  připustila, aby předávající hosté dostali větší prostor než vítězové, což je častý nešvar podobných událostí u nás. To, že někteří dojemně děkující filmaři byli odkázání pouze na pár slov, či dokonce vypískávání na úkor některých samoúčelných exhibicí, bylo dost ubohé. 

Myslí to akademici vážně?

A vypadá to, že v Čechách nejenže chybí moderátoři, ale také dobří herci. Je docela smutné, že se například nenašla vhodná představitelka Milady Horákové do filmu Milada, který se tak rozhodně nestal nejdůstojnější poctou statečné ženě.  Mysleli to akademici vážně, že tuto sice odvážnou, nicméně nepříliš zdařilou prvotinu  Davida Mrnky nominovali na Českého lva v deseti kategoriích? Vidělo ji opravdu všech 136 členů České filmové a televizní akademie? Anebo rozhodují jiná kritéria než je kvalita?

Nemalé pochyby se vznáší také nad vítězstvím Pavla Nového v kategorii Nejlepší mužský výkon v hlavní roli za film Bába z ledu. Vždyť v něm Pavel Nový hraje v podstatě sám sebe. Srovnáme-li, za jakou úžasnou podívanou získal letošního Oscara  Gary Oldman v roli Winstona Churchila, nutně musíme dospět k názoru, že u nás lze získat Českého lva dosti snadno.

 

A je paradoxem, že se sice  Čeští lvi  udělují i v kategorii  Nejlepší dramatický televizní seriál, ale herce, kteří v nich hrají, akademici nepochopitelně  ignorují.  Senzační kreace  Vladimíra Javorského  coby Vlasty Buriana v seriálu  Bohéma, se tak  bohužel žádného ocenění  nedočkaly.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace