Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Arcibiskup na indexu. Není tak skromný jako papež, zhnědnul a vystavuje prý na odiv luxus a hamižnost

16.02.2018
Arcibiskup na indexu. Není tak skromný jako papež, zhnědnul a vystavuje prý na odiv luxus a hamižnost

Foto: Facebook

Popisek: O Dominika Duku se teď vede spor nejen v církvi

Jako by nestačilo, že Česko ovládá rozhádaná politická reprezentace, do sporu se dostali i zástupci církve, což je u nás dosti ojedinělý jev. Skupina několika českých katolických laiků, kteří nejsou kněžími ani řeholníky, se obrátila s výzvou na papeže Františka, aby českému arcibiskupovi, kardinálu Dominiku Dukovi neprodloužil mandát a jmenoval do této funkce někoho jiného. Duka navíc brzy dosáhne věku pětasedmdesáti let a tak jako tak musí podat demisi.

Autoři dopisu se  na papeže Františka obrací jako sestry a bratři z České republiky a zdůvodňují jej tím, že mají velké obavy o směřování  zdejší katolické církve. Vyzývají ho, aby pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi neprodlužoval mandát, protože prý za jeho působení došlo  ke sblížení trůnu a oltáře.  Navíc si stěžují na jeho příklon ke krajní pravici a jako jeden z důkazů  uvádí blahopřejný dopis, který Duka po volbách zaslal předsedovi fašizující strany Tomio Okamurovi. Stěžují si, že zatímco arcibiskup pěstuje intenzívní vztahy s politiky,  menší zájem projevuje dovnitř církve. 

Okázalé insignie?

Coby další důvod pak zmiňují, že se Dominik Duka rád prezentuje jako člověk, který dokázal vyjednat církevní restituce a připomínají, že zákon o majetkovém vyrovnání  s církvemi  byl prosazen navzdory nesouhlasu většiny společnosti, což zavinilo, že lidé vnímají církev jako hamižnou a důvěra v ní klesla v poslední době o třetinu.  Sám Duka podle nich používá  okázalé insignie moci, jezdí  v honosném kočáře a předvádí se před objektivy ve společnosti bohatých a mocných. Církevní restituce si však signatáři  spíše představují  jako návrat k původnímu společenství  bratrské a sesterské výpomoci.  Není proto náhodné, že výzva byla symbolicky zveřejněna na Popeleční středu, kdy pro všechny věřící začíná obvyklý čtyřicetidenní půst, kdy si věřící odříkají všechny světské radovánky.  

 

Co na to Češi?

A je velmi zajímavé, že i tentokrát je v této  kauze česká společnost rozpolcená na dva tábory. První se  přiklání k tomu, aby papež František Duku odvolal,  druhá skupina si to nepřeje. Česko je přitom známé tím, že je drtivá většina společnosti  ateistická. Nejzajímavější však bude, zda nakonec papež František výzvu autorů dopisu vyslyší. Tuto mimořádně oblíbenou hlavu církve překvapivě obdivuje (na rozdíl od  českých církevních autorit) 80 procent Čechů. A samozřejmě zdaleka nejen oni. Svým vlídným chováním, morálními apely a mimořádnou skromností dokázal navrátit do kostelů miliony věřících na celém světě, zejména ty, kdo se od církve předtím odvrátili.

 

Skromný František

Od okamžiku, co byl argentinský kardinál  Jorge Mario Bergoglio zvolen v pořadí 226. papežem, snažil se prosazovat skromné pojetí církve a sám jde  příkladem.  Církevní hodnostáře vyzval, aby vyšli z izolace a sloužili potřebným. Pro svoji  inauguraci se  například zřekl zlatého kříže i prstenu  Namísto luxusního papežského apartmánu  v Apoštolském paláci obývá skromný dvoupokojový byt a stravuje se  v  jídelně, společně s obyčejnými kněžími a sestrami. Neustále přitom zdůrazňuje, že chce žít normální život mezi věřícími a  být především papežem chudých a slabých, což nejen deklaruje, ale také beze zbytku dodržuje.  Když oslavoval své 80. narozeniny, jeho jediným přáním bylo, aby si mohl zajít na vyhlášenou italskou pizzu. A není od věci připomenout, že se nechal několikrát slyšet, že by měl být jeho  pontifikát krátký.   

Vložil: Adéla Hofmanová