Arcibiskup na indexu. Není tak skromný jako papež, zhnědnul a vystavuje prý na odiv luxus a hamižnost
16.02.2018
Foto: Facebook
Popisek: O Dominika Duku se teď vede spor nejen v církvi
Jako by nestačilo, že Česko ovládá rozhádaná politická reprezentace, do sporu se dostali i zástupci církve, což je u nás dosti ojedinělý jev. Skupina několika českých katolických laiků, kteří nejsou kněžími ani řeholníky, se obrátila s výzvou na papeže Františka, aby českému arcibiskupovi, kardinálu Dominiku Dukovi neprodloužil mandát a jmenoval do této funkce někoho jiného. Duka navíc brzy dosáhne věku pětasedmdesáti let a tak jako tak musí podat demisi.
Autoři dopisu se na papeže Františka obrací jako sestry a bratři z České republiky a zdůvodňují jej tím, že mají velké obavy o směřování zdejší katolické církve. Vyzývají ho, aby pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi neprodlužoval mandát, protože prý za jeho působení došlo ke sblížení trůnu a oltáře. Navíc si stěžují na jeho příklon ke krajní pravici a jako jeden z důkazů uvádí blahopřejný dopis, který Duka po volbách zaslal předsedovi fašizující strany Tomio Okamurovi. Stěžují si, že zatímco arcibiskup pěstuje intenzívní vztahy s politiky, menší zájem projevuje dovnitř církve.
Okázalé insignie?
Coby další důvod pak zmiňují, že se Dominik Duka rád prezentuje jako člověk, který dokázal vyjednat církevní restituce a připomínají, že zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi byl prosazen navzdory nesouhlasu většiny společnosti, což zavinilo, že lidé vnímají církev jako hamižnou a důvěra v ní klesla v poslední době o třetinu. Sám Duka podle nich používá okázalé insignie moci, jezdí v honosném kočáře a předvádí se před objektivy ve společnosti bohatých a mocných. Církevní restituce si však signatáři spíše představují jako návrat k původnímu společenství bratrské a sesterské výpomoci. Není proto náhodné, že výzva byla symbolicky zveřejněna na Popeleční středu, kdy pro všechny věřící začíná obvyklý čtyřicetidenní půst, kdy si věřící odříkají všechny světské radovánky.
Co na to Češi?
A je velmi zajímavé, že i tentokrát je v této kauze česká společnost rozpolcená na dva tábory. První se přiklání k tomu, aby papež František Duku odvolal, druhá skupina si to nepřeje. Česko je přitom známé tím, že je drtivá většina společnosti ateistická. Nejzajímavější však bude, zda nakonec papež František výzvu autorů dopisu vyslyší. Tuto mimořádně oblíbenou hlavu církve překvapivě obdivuje (na rozdíl od českých církevních autorit) 80 procent Čechů. A samozřejmě zdaleka nejen oni. Svým vlídným chováním, morálními apely a mimořádnou skromností dokázal navrátit do kostelů miliony věřících na celém světě, zejména ty, kdo se od církve předtím odvrátili.
Skromný František
Od okamžiku, co byl argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio zvolen v pořadí 226. papežem, snažil se prosazovat skromné pojetí církve a sám jde příkladem. Církevní hodnostáře vyzval, aby vyšli z izolace a sloužili potřebným. Pro svoji inauguraci se například zřekl zlatého kříže i prstenu Namísto luxusního papežského apartmánu v Apoštolském paláci obývá skromný dvoupokojový byt a stravuje se v jídelně, společně s obyčejnými kněžími a sestrami. Neustále přitom zdůrazňuje, že chce žít normální život mezi věřícími a být především papežem chudých a slabých, což nejen deklaruje, ale také beze zbytku dodržuje. Když oslavoval své 80. narozeniny, jeho jediným přáním bylo, aby si mohl zajít na vyhlášenou italskou pizzu. A není od věci připomenout, že se nechal několikrát slyšet, že by měl být jeho pontifikát krátký.
Vložil: Adéla Hofmanová