Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tyto ceny stojí za to. Získali je totiž Češi ze světové špičky

22.01.2018
Tyto ceny stojí za to. Získali je totiž Češi ze světové špičky

Autor: ČT ART / repro

Popisek: Classic Prague Awards 2017

Nebývá často zvykem, aby ceremoniály udělování uměleckých cen vyvolávaly pozitivní reakce. Spíše je opak pravdou. Jedním z příkladů je nablýskaný cirkus kolem Českého lva nebo Českého slavíka, kdy si diváci více než to, kdo si odnesl sošku v té či oné kategorii, pamatují nějaký další skandál. Honba za sledovaností totiž dělá z galavečerů absurdní reality show, v níž exhibují sebestřední moderátoři a oblíbené celebrity, často zastiňující vítěze. To naštěstí neplatí o Classic Prague Awards 2017, výročních cenách v oblasti klasické hudby.

Přímý přenos slavnostního večera z Obecního domu nabídl příznivcům vážné hudby  kanál ČT art. A tentokrát je čekalo samé příjemné překvapení. Například v osobě moderátora, jímž se stal samotný generální ředitel České filharmonie David Mareček.  Ten se vyvaroval jakýchkoliv potrhlých šaškáren a velmi kultivovaným způsobem bezchybně splnil úlohu průvodce. Stručně informoval přítomné publikum i  televizní diváky o všem potřebném. Nic víc, nic míň. 

Nová hvězda

Potřebné  zpestření  ceremoniálu obstarala dvě komorní hudební tělesa Epoque Quartet a Belfiato Quintet a především  nová hvězda na světových operních pódiích Pavel Černoch. Fenomenální tenorista, jenž se již dokázal probojovat na nejprestižnější scény,  ať už jde  o legendární milánskou La Scalu nebo newyorskou Metropolitní operu, předvedl několik slavných operních árií, mimo jiné  Pucciniho Nessun dorma z opery Turandot. Chvályhodná je rovněž skutečnost, že zástupci sponzorů a mediálních partnerů decentně předali překrásné skleněné ceny a rychle zmizeli z pódia. Neplýtvali časem na úkor vítězů, ani nedávali na odiv svoje mecenášství.  

Světová elita

Zcela právem se tak hlavní pozornost soustředila na vítěze deseti kategorií. Jejich defilé opět potvrdilo, že v oblasti klasické hudby patříme  ke světové elitě.  K nejdojemnějším okamžikům patřilo předání trofeje za nejimpozantnější  orchestrální výkon, který získala Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem za provedení  Symfonie č. 5 Gustava Mahlera.  Ten se již bohužel další pocty nedožil, a tak  ji před aplaudujícím sálem  převzala jeho zdrcená manželka.  Podobně silné byly i momenty, kdy si Cenu za celoživotní přínos vážné hudbě odnesl mezinárodně proslulý dirigent Libor Pešek a ocenění za propagaci české hudby v zahraničí profesor John Tyrrell. Tento britský muzikolog je odborníkem na českou operu, především Leoše Janáčka.

 

Kategorie bez ceny

A ještě jedna věc stojí v případě Classic Prague Awards za pozornost. Porota  neudělila cenu v kategorii Soudobá česká kompozice, protože zkrátka dospěla k názoru, že žádná soudobá česká kompozice nedosáhla takové úrovně, aby cenu získala. Navíc se rozhodla, že částku ve výši sto tisíc korun, kterou získává každý vítěz, věnuje Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené, jehož posláním je podpora dětských talentů. Vůbec by nebylo marné, kdyby se tímto rozhodnutím inspirovali i pořadatelé a porotci dalších uměleckých soutěží a udělovali je pouze výjimečným a nezpochybnitelným počinům. A především, kdyby některé úplně zrušili, například v oblasti pop music.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace