Tyto ceny stojí za to. Získali je totiž Češi ze světové špičky
22.01.2018
Foto: ČT ART / repro
Popisek: Classic Prague Awards 2017
Nebývá často zvykem, aby ceremoniály udělování uměleckých cen vyvolávaly pozitivní reakce. Spíše je opak pravdou. Jedním z příkladů je nablýskaný cirkus kolem Českého lva nebo Českého slavíka, kdy si diváci více než to, kdo si odnesl sošku v té či oné kategorii, pamatují nějaký další skandál. Honba za sledovaností totiž dělá z galavečerů absurdní reality show, v níž exhibují sebestřední moderátoři a oblíbené celebrity, často zastiňující vítěze. To naštěstí neplatí o Classic Prague Awards 2017, výročních cenách v oblasti klasické hudby.
Přímý přenos slavnostního večera z Obecního domu nabídl příznivcům vážné hudby kanál ČT art. A tentokrát je čekalo samé příjemné překvapení. Například v osobě moderátora, jímž se stal samotný generální ředitel České filharmonie David Mareček. Ten se vyvaroval jakýchkoliv potrhlých šaškáren a velmi kultivovaným způsobem bezchybně splnil úlohu průvodce. Stručně informoval přítomné publikum i televizní diváky o všem potřebném. Nic víc, nic míň.
Nová hvězda
Potřebné zpestření ceremoniálu obstarala dvě komorní hudební tělesa Epoque Quartet a Belfiato Quintet a především nová hvězda na světových operních pódiích Pavel Černoch. Fenomenální tenorista, jenž se již dokázal probojovat na nejprestižnější scény, ať už jde o legendární milánskou La Scalu nebo newyorskou Metropolitní operu, předvedl několik slavných operních árií, mimo jiné Pucciniho Nessun dorma z opery Turandot. Chvályhodná je rovněž skutečnost, že zástupci sponzorů a mediálních partnerů decentně předali překrásné skleněné ceny a rychle zmizeli z pódia. Neplýtvali časem na úkor vítězů, ani nedávali na odiv svoje mecenášství.
Světová elita
Zcela právem se tak hlavní pozornost soustředila na vítěze deseti kategorií. Jejich defilé opět potvrdilo, že v oblasti klasické hudby patříme ke světové elitě. K nejdojemnějším okamžikům patřilo předání trofeje za nejimpozantnější orchestrální výkon, který získala Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem za provedení Symfonie č. 5 Gustava Mahlera. Ten se již bohužel další pocty nedožil, a tak ji před aplaudujícím sálem převzala jeho zdrcená manželka. Podobně silné byly i momenty, kdy si Cenu za celoživotní přínos vážné hudbě odnesl mezinárodně proslulý dirigent Libor Pešek a ocenění za propagaci české hudby v zahraničí profesor John Tyrrell. Tento britský muzikolog je odborníkem na českou operu, především Leoše Janáčka.
Kategorie bez ceny
A ještě jedna věc stojí v případě Classic Prague Awards za pozornost. Porota neudělila cenu v kategorii Soudobá česká kompozice, protože zkrátka dospěla k názoru, že žádná soudobá česká kompozice nedosáhla takové úrovně, aby cenu získala. Navíc se rozhodla, že částku ve výši sto tisíc korun, kterou získává každý vítěz, věnuje Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené, jehož posláním je podpora dětských talentů. Vůbec by nebylo marné, kdyby se tímto rozhodnutím inspirovali i pořadatelé a porotci dalších uměleckých soutěží a udělovali je pouze výjimečným a nezpochybnitelným počinům. A především, kdyby některé úplně zrušili, například v oblasti pop music.
Vložil: Adéla Hofmanová