Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tyto ceny stojí za to. Získali je totiž Češi ze světové špičky

22.01.2018
Tyto ceny stojí za to. Získali je totiž Češi ze světové špičky

Foto: ČT ART / repro

Popisek: Classic Prague Awards 2017

Nebývá často zvykem, aby ceremoniály udělování uměleckých cen vyvolávaly pozitivní reakce. Spíše je opak pravdou. Jedním z příkladů je nablýskaný cirkus kolem Českého lva nebo Českého slavíka, kdy si diváci více než to, kdo si odnesl sošku v té či oné kategorii, pamatují nějaký další skandál. Honba za sledovaností totiž dělá z galavečerů absurdní reality show, v níž exhibují sebestřední moderátoři a oblíbené celebrity, často zastiňující vítěze. To naštěstí neplatí o Classic Prague Awards 2017, výročních cenách v oblasti klasické hudby.

Přímý přenos slavnostního večera z Obecního domu nabídl příznivcům vážné hudby  kanál ČT art. A tentokrát je čekalo samé příjemné překvapení. Například v osobě moderátora, jímž se stal samotný generální ředitel České filharmonie David Mareček.  Ten se vyvaroval jakýchkoliv potrhlých šaškáren a velmi kultivovaným způsobem bezchybně splnil úlohu průvodce. Stručně informoval přítomné publikum i  televizní diváky o všem potřebném. Nic víc, nic míň. 

Nová hvězda

Potřebné  zpestření  ceremoniálu obstarala dvě komorní hudební tělesa Epoque Quartet a Belfiato Quintet a především  nová hvězda na světových operních pódiích Pavel Černoch. Fenomenální tenorista, jenž se již dokázal probojovat na nejprestižnější scény,  ať už jde  o legendární milánskou La Scalu nebo newyorskou Metropolitní operu, předvedl několik slavných operních árií, mimo jiné  Pucciniho Nessun dorma z opery Turandot. Chvályhodná je rovněž skutečnost, že zástupci sponzorů a mediálních partnerů decentně předali překrásné skleněné ceny a rychle zmizeli z pódia. Neplýtvali časem na úkor vítězů, ani nedávali na odiv svoje mecenášství.  

Světová elita

Zcela právem se tak hlavní pozornost soustředila na vítěze deseti kategorií. Jejich defilé opět potvrdilo, že v oblasti klasické hudby patříme  ke světové elitě.  K nejdojemnějším okamžikům patřilo předání trofeje za nejimpozantnější  orchestrální výkon, který získala Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem za provedení  Symfonie č. 5 Gustava Mahlera.  Ten se již bohužel další pocty nedožil, a tak  ji před aplaudujícím sálem  převzala jeho zdrcená manželka.  Podobně silné byly i momenty, kdy si Cenu za celoživotní přínos vážné hudbě odnesl mezinárodně proslulý dirigent Libor Pešek a ocenění za propagaci české hudby v zahraničí profesor John Tyrrell. Tento britský muzikolog je odborníkem na českou operu, především Leoše Janáčka.

 

Kategorie bez ceny

A ještě jedna věc stojí v případě Classic Prague Awards za pozornost. Porota  neudělila cenu v kategorii Soudobá česká kompozice, protože zkrátka dospěla k názoru, že žádná soudobá česká kompozice nedosáhla takové úrovně, aby cenu získala. Navíc se rozhodla, že částku ve výši sto tisíc korun, kterou získává každý vítěz, věnuje Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené, jehož posláním je podpora dětských talentů. Vůbec by nebylo marné, kdyby se tímto rozhodnutím inspirovali i pořadatelé a porotci dalších uměleckých soutěží a udělovali je pouze výjimečným a nezpochybnitelným počinům. A především, kdyby některé úplně zrušili, například v oblasti pop music.

Vložil: Adéla Hofmanová