Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proto ty hysterické reakce lidí z hradního týmu. Třeba ošklivé SMS, které jsem dostal. ´Topol´ mluví o prohře

26.01.2018
Proto ty hysterické reakce lidí z hradního týmu. Třeba ošklivé SMS, které jsem dostal. ´Topol´ mluví o prohře

Foto: Facebook

Popisek: Mirek Topolánek

Totální propad v prezidentských volbách. Statistiky ukazovaly až na 17 %. Ve výsledku dosáhl Mirek Topolánek jen na 4,3 % a předehnal ho tak s přehledem i Marek Hilšer, který platil za outsidera. Jak se alfasamec Topolánek vyrovnal s takovým odmítnutím od voličů? Bude následovat nějaká další akce? Co Topolánek a politika? Vrátí se? Nebo pochopil, že si jej občané spojují s tím nejhorším, co v republice proběhlo? Mirek Topolánek a jeho povolební rozhovor pro Info.cz přinesl slova muže, který se s prohrou smířil.

„Nechal jsem si vnutit styl kampaně, mj. ploché debaty v osmi lidech. Přestože jsem v nich neprohrával, tak mi nepřinesly žádné body. Ztratil jsem čas, během něhož jsem mohl jezdit do regionů, mluvit s lidmi a vysvětlovat staré i nové pomluvy a hoaxy,“ narážel Topolánek na znovuotevřené kauzy, které vznikly za doby jeho vlády a které kandidáta setrvačně poškozovaly i při jeho kandidatuře na prezidenta.

Bylo to rychlé rozhodnutí

Michal Horáček i Jiří Drahoš své kampaně rozjeli rok před volbami. Mirek Topolánek naskočil na poslední chvíli, tedy vlastně dva měsíce před volbami. Neměl nic připravené, neměl na to peníze, neměl lidi. Měl jen Mirka Topolánka. Nic víc. A právě na svůj mediální obraz vsadil všechno. „Neměl jsem data, peníze, tým ani připravenou kampaň. První čtyři týdny jsme řešili intuitivně. Neměli jsme fotografie ani vizuály. To byla má největší chyba. I tým jsem sestavoval z lidí, kteří byli v tu chvíli v dispozici. Nakonec byl ale skvělý. Fakticky jsme většinu doby improvizovali nebo se přizpůsobovali ostatním kandidátům či médiím,“ přiznal pro Info.cz.

Topolánek a ti druzí

Proč se Mirek nedostal do druhého kola? Sám kandidát si myslí, že je mistrem druhého kola. Voliči, podle něj, přemýšleli tak, ža v prvním kole to hodí někomu jinému, Topolánka budou volit až v druhém kole proti Zemanovi. „Mnoho lidí, kteří se rozhodovali, zda volit mě, nebo Jiřího Drahoše; mě, nebo Michala Horáčka; mě, nebo Pavla Fischera či Marka Hilšera si nakonec řekla: Topolovi to hodím v druhém kole,“ řekl pro Info.cz.

Vítězem je Babiš

Mirek Topolánek šel do voleb proti Babišovi. Jak je to možné? „Byl jsem právě proti tomu, aby byl ve druhém kole tandem Zeman – Drahoš. Do kampaně jsem kvůli tomuto riziku vlastně nastoupil. Vítězem voleb je tak Babiš,“ prozradil pro Info.cz a pokračoval: „Jiří Drahoš je nepochybně v určitých ohledech pro Andreje Babiše přijatelnějším partnerem pro příští období, než Miloš Zeman. Miloš ve druhém období nebude nikomu nic dlužit, nebude limitován snahou o znovuzvolení a bude si dělat, co bude chtít.“

A pak Topolánek narazil na skutečnost, že Zeman si s Babišem už vysloveně vyhrožují přes média. Zeman hrozí Babišovi, že po něm bude chtít 101 hlasů pro sestavení vlády. Babiš zase Zemanovi přes média vzkazuje, že se mu příliš nelíbí lidé, kteří jsou kolem Zemana. Narážel hlavně na mocenskou lobby Vratislava Mynáře a jeho vliv na prezidenta.

SMS pro Topola

Mirek Topolánek přiznal, že poté, co podpořil po uznání své prohry Jiřího Drahoše, došla mu na telefon řada SMS od lidí pohybujících se v okruhu současného prezidenta. „Elektorát Miloše Zemana je poměrně homogenní a stabilní. Možná že tam není takový potenciál růstu. Proto ty hysterické reakce lidí z hradního týmu. Třeba ošklivé SMS, které jsem dostal,“ řekl Topolánek pro Info.cz.

Topolánek jako náhradní Zeman?

Před první volbou se vyrojily spekulace, že je Mirek Topolánek s Milošem Zemanem zajedno a že se na vzájemné podpoře dohodli. To Topolánek celou dobu kategoricky odmítal a potvrdil to i pro Info.cz. „Tvrdil jsem – a nikdo to moc nepochopil – že nejsem ani antizeman ani jeho klon. Byl jsem spíše antibabiš. Ovšem nejhorší pomluva, která mě poškodila, byla řízená kampaň o dohodě se Zemanem. S nálepkou, že jsem „béčko“ Zemana, se velmi špatně bojovalo.“

Ležák ze secondhandu

Na kampani pro Mirka Topolánka se podílel i Jakub Horák. Ten svou kreativitou pomohl vyhrát volby do poslanecké sněmovny Pirátům. U Topolánka však pohořel. Jak Topolánek pro Info.cz prozradil, nebyl Horák šéfem kampaně. Přišel s několika výbornými nápady, ale… „ Jakub pracoval se „špatným produktem“. S nálepkou „ležák ze secondhandu“ to neměl jednoduché,“ řekl o sobě Topolánek a dodal, že se snažil oslovit obě skupiny rozdělené společnosti. A to jak kavárnu, tak i hospodu. Ve výsledku přiznal, že se mu to nepovedlo. Dostal se do situace, kdy ti první mu nevěřili, protože svou kampaní patřil do druhé skupiny. A druhá skupina mu nevěřila, protože svou kampaní mířil do první skupiny.

Skeptický Topol

V rozhovoru pro Info.cz narazil Mirek Topolánek také na moderní trend v politice – potřebu nových tváří. S tímto hodnocením Topolánek silně nesouhlasil. Označil potřebu po nových tvářích za umělou a marketingovou. Rozhodně ne politickou. „Vytratilo se řemeslo, ideologie, vize. Virtuální reality show zhuštěná do tupých hesel a velkých gest,“ hodnotí novodobý trend.

ODS zklamala

Mirek Topolánek tak trochu spoléhal na to, že ho oficiálně podpoří ODS, druhá nejsilnější strana v parlamentu. Topolánek byl jejím dlouholetým členem a zároveň i předsedou. Přesto se podpory nedočkal. Podpořilo ho spoustu nynějších i bývalých členů. Oficiálně ale strana na jeho podporu nevystoupila. Topolánek také jednal s Petrem Fialou a žádal o podporu. Ten jej ale odmítl. „Kdybych o tom chtěl hodně žertovat – a berte to jako velkou nadsázku - tak bych řekl, že Drahoše volil už v prvním kole. Typickým nevoličem Mirka Topolánka v prvním kole je tak „lékař z ODS“, který stavovsky volil Marka Hilšera a chtěl mi to hodit v druhém kole,“ rozhořčil se Topolánek nad Petrem Fialou.

Jsem problematická až toxická osobnost

Na hodnocení voličské základny Topolánek dokázal, že už je vlastně mimo hru. Voliči do 26 let jej nezažili, neznají a berou ho jen přes zkreslený mediální obraz, který je konotačně vždy negativní. Lidé, kteří naopak šli během těch osmi let, co Topolánek nebyl v politice, do důchodů, na Topolánka vzpomínají ve zlém. „V roce 1989 cinkali klíči. Měli obrovská očekávání a nyní se domnívají, že se jim život úplně nepovedl. Mají nezaslouženě nízké důchody, všichni je stále něčím děsí. Jsou zklamaní. To je generace, která mě mohla volit v roce 2006. Nyní už pro to ale nevidí žádný důvod. Jsem pro ně člověk z minulosti, problematická až toxická osobnost. Člověk, kterého si spojují se svým neúspěchem, se svými frustracemi, s dobou, kterou vidí negativně,“ řekl pro Info.cz.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb