Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostě s*ačka, velká s*ačka. Česko ovládá nebezpečná mafie. Proč Zeman promluvil?

21.01.2018
Prostě s*ačka, velká s*ačka. Česko ovládá nebezpečná mafie. Proč Zeman promluvil?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš v den, kdy ho sněmovna vydala k trestnímu stíhání (v pátek 19. ledna 2018)

Popsat, co se odehrává v české Poslanecké sněmovně, je velmi těžké. Už totiž docházejí slova, protože i výraz skandál je příliš slabý na to, aby přesně popsal, co se v dolní komoře Parlamentu děje. Česká politická „elita“ na její posvátné půdě používá ta nejvulgárnější slova a dokonce tvrdí, že v naší zemi působí mafie, která na objednávku likviduje politické soupeře. A policie a justice je obviňována, že se podílí na provokacích, vylhaných kauzách či dokonce na prasárnách a sračkách.

Poslanecká sněmovna v pátek jednala o vydání premiéra Andreje Babiše a poslance za hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jejich kauza Čapí hnízdo nejen dlouho paralyzovala činnost Parlamentu, ale také možnost sestavit novou koaliční vládu. Další mnohahodinová diskuse však tentokrát nebyla přehlídkou ztraceného času. Jednak konečně stopla téměř šedesát dnů trvající dohady, zda budou premiér Babiš a jeho nejbližší spolupracovník  předáni do rukou spravedlnosti, jednak ještě více  odhalila, jak děsivý stav vládne na naší politické scéně. 

Mafie v Čechách?

Premiér v demisi  vystoupil s dalším projevem, v němž tvrdil, že v naší zemi působí mafie, která se ho snaží zlikvidovat na politickou objednávku.  Jako vysoce postavený ústavní činitel tak bez zaváhání a především opakovaně zpochybnil nezávislost české policie a justice a zaútočil i na Evropský úřad proti podvodům Olaf.  Učinil tak přesto, že  Ministerstvo spravedlnosti patří do rezortu, který již čtyři roky ovládá jeho hnutí ANO.  I když jsou  Babišovi oponenti zvyklí na to, že svým zkomoleným česko-slovenským jazykem vypouští nehoráznosti pravidelně, tentokrát je jeho slova doslova konsternovala. A podobně je šokovalo, když Jaroslav Faltýnek nazval celou kauzu Čapího hnízda „prostě sračkou, velkou sračkou“.  

Zeman promluvil

Nejen, že následovala smršť nesouhlasných vystoupení, ale tentokrát se ozval i jindy diskrétně mlčící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Pokud premiér či jiný politik, který podobně útočí na orgány činné v trestním řízení, žádné takové poznatky nemá, jde  pouze o ničím nepodložená politická prohlášení, která mají zřejmě dosáhnout určitého cíle. Má-li pan premiér nebo kterýkoli jiný politik důvodné poznatky o tom, že postup a rozhodování orgánů činných v trestním řízení, jsou ovlivněny či manipulovány, nechť se s nimi obrátí přímo na mě nebo na státní zastupitelství. A je smutné, že politici tímto podrývají důvěryhodnost justice, která nemá nejmenší možnost se bránit, a zároveň zpochybňují důvěru ve spravedlnost, jakožto jednu ze základních hodnot, na kterých je naše společnost vystavěna,” uvedl Zeman  ve svém prohlášení.

 

Test české justice

Z dalších vystoupení poslanců, kteří uváděli tristní zkušenosti, jak se svými vlastními kauzami, tak s osudy dalších politiků, je však evidentní, že česká justice rozhodně v pořádku není. Ostatně, dokazují to případy mnoha neprávem stíhaných osob, stejně jako případy těch, co byli za podivných okolností osvobozeni. Myslí si to i mnoho občanů, kteří mají s českými soudy ty nejhorší možné zkušenosti. A podobně i s policií. Jako otřesný příklad lze uvést nedávnou kauzu řidiče, jehož  na křižovatce v Plzni bezdůvodně napadli vysoce postavení policisté. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, jak si s ní  naše nezávislá justice poradí.

Vložil: Adéla Hofmanová