V Parlamentu řádí nový, brutální Kalousek. Jde z něj doslova hrůza. Už mluví o vězení
19.01.2018
Foto: Facebook
Popisek: Pirát Jakub Michálek v parlamentu s programovým prohlášením vlády v ruce (s drobnou opravou)
Ještě donedávna o něm nikdo nevěděl, i když je jeho dosavadní kariéra skutečně obdivuhodná. Vystudoval dvě vysoké školy, práva a teoretickou fyziku, a další studia absolvoval ve Spojených státech. Stačil obrovský úspěch Pirátů v Parlamentních volbách a za pár dnů se z Jakuba Michálka stala nová hvězda na české politické scéně. Andrej Babiš o něm mluví jako o novém „brutálním Kalouskovi“, což Michálek vehementně popírá, protože on sám tohoto kontroverzního politika často kritizuje. Na druhé straně ale přiznává, že ho toto srovnání pobavilo.
Stačí si ale poslechnout některé z jeho rázných vystoupení ve Sněmovně a hned je jasné, že na Babišově příměru přece jenom něco bude. Z jeho řečnických schopností i otevřenosti jde někdy až strach. A dokazuje, že s předvolebním sloganem Pirátské strany „Pusťte nás na ně“ to myslí skutečně vážně. Jako předseda poslaneckého klubu Pirátů se zasadil o vznik vyšetřovací komise k privatizaci OKD a teď se intenzívně zajímá též o minulost premiéra Babiše. „Pro nás je Andrej Babiš kontroverzní osoba, která je spojena s různými kauzami,“ vysvětluje.
Záhada Agrofertu
Zdaleka přitom nejde pouze o skandál, týkající se Čapího hnízda, ale především o to, za jak podivných okolností současný premiér získal svoji firmu Agrofert. Právě kvůli ní Babiše tento týden interpeloval ve sněmovně a pořádně ho vytočil. Michálek totiž stručně připomenul, že Andrej Babiš pracoval v roce 1994 jako manažer pro státní firmu, která se jmenovala Agrofert a přes společnost Petrimex byla vlastněna slovenským státem. Tehdy měla aktiva asi miliardu korun. „Pak se něco stalo, vlastně se zhaslo, vlastnila to nějaká anonymní firma, která se tam dostala proti vůli té společnosti, ta to dokonce napadla žalobou, a ejhle, o šest let později se zjistilo, že stoprocentním vlastníkem té společnosti je Andrej Babiš. Takže ze státního manažera státní firmy se stal vlastník,“ uvedl Michálek a ještě varoval: „Byl bych velmi nerad, abychom se tady dočkali toho, že pan premiér jakožto vlastně vrchní státní manažer České republiky tady dopustí to, že se za šest let vzbudíme a Česká republika bude patřit někomu úplně jinému.“ Babiš na jeho slova reagoval tradičním způsobem. Rozčílil se nahlas, že Piráti by si měli nastudovat fakta a nečíst „fejky, pomluvy a sprosťárny". Uvedl také, že měl vizi a Agrofert založil v roce 1993. Vážné pochybnosti však vyvrátit nedokázal.
Marné námluvy
Přesto, že se proti Babišovi Piráti vymezili již ve své předvolební kampani a on sám s Čapím hnízdem se objevil i na autobuse, jímž před volbami objížděli Česko, premiér se nechal několikrát slyšet, že by si dovedl představit spolupráci ANO a Pirátů ve vládě. Jenže Piráti na námluvy zatím neslyší: „My se nerozhodujeme podle toho, co se někam napíše nebo slíbí, ale podle toho, co ti lidé reálně dělají,“ zdůrazňuje Michálek. A podle něj ANO víc slibuje, než dělá. Zdaleka však nejde jen o to. „Hnutí ANO je organizovaná firma, někteří dokonce hovoří o tom, že se chová jako sekta a je proto nebezpečné, aby toto hnutí mohlo tvořit menšinovou vládu a ovlivňovat třeba státní zástupce a policii,“ upozornil tento týden v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Připustil ovšem, že ne vše, co ANO učinilo, je špatně. Piráti třeba vítají, že ANO z ministerstev odvolalo některé politické figury, například z ČSSD.
ANO, když budou ve vězení
Michálek přitom nevylučuje, že by Piráti mohli s hnutím ANO spolupracovat. „Pokud by Babiš s Faltýnkem byli zavřeni ve vězení, nějakou spolupráci s ANO si dokážeme představit,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.
Vložil: Adéla Hofmanová