Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Parlamentu řádí nový, brutální Kalousek. Jde z něj doslova hrůza. Už mluví o vězení

19.01.2018
V Parlamentu řádí nový, brutální Kalousek.  Jde z něj doslova hrůza. Už mluví o vězení

Foto: Facebook

Popisek: Pirát Jakub Michálek v parlamentu s programovým prohlášením vlády v ruce (s drobnou opravou)

Ještě donedávna o něm nikdo nevěděl, i když je jeho dosavadní kariéra skutečně obdivuhodná. Vystudoval dvě vysoké školy, práva a teoretickou fyziku, a další studia absolvoval ve Spojených státech. Stačil obrovský úspěch Pirátů v Parlamentních volbách a za pár dnů se z Jakuba Michálka stala nová hvězda na české politické scéně. Andrej Babiš o něm mluví jako o novém „brutálním Kalouskovi“, což Michálek vehementně popírá, protože on sám tohoto kontroverzního politika často kritizuje. Na druhé straně ale přiznává, že ho toto srovnání pobavilo.

Stačí si ale poslechnout některé z jeho rázných vystoupení  ve Sněmovně a hned je jasné, že na  Babišově příměru přece jenom něco bude. Z jeho řečnických schopností i otevřenosti jde někdy až strach. A  dokazuje, že s předvolebním sloganem Pirátské strany „Pusťte nás na ně“ to myslí skutečně vážně. Jako předseda poslaneckého klubu Pirátů se zasadil o vznik vyšetřovací komise k privatizaci OKD a teď se intenzívně zajímá též o minulost premiéra Babiše. „Pro nás je Andrej Babiš kontroverzní osoba, která je spojena s různými kauzami,“ vysvětluje. 

Záhada Agrofertu

Zdaleka přitom nejde pouze o skandál, týkající se Čapího hnízda, ale především o to, za jak podivných okolností současný premiér získal svoji firmu Agrofert. Právě kvůli ní Babiše tento týden interpeloval ve sněmovně a pořádně ho vytočil. Michálek totiž stručně připomenul,  že Andrej Babiš pracoval v roce 1994  jako manažer pro státní firmu, která se jmenovala Agrofert a přes společnost Petrimex byla vlastněna slovenským státem. Tehdy měla aktiva asi miliardu korun. „Pak se něco stalo, vlastně se zhaslo, vlastnila to nějaká anonymní firma, která se tam dostala proti vůli té společnosti, ta to dokonce napadla žalobou, a ejhle, o šest let později se zjistilo, že stoprocentním vlastníkem té společnosti je Andrej Babiš. Takže ze státního manažera státní firmy se stal vlastník,“ uvedl Michálek a ještě varoval: „Byl bych velmi nerad, abychom se tady dočkali toho, že pan premiér jakožto vlastně vrchní státní manažer České republiky tady dopustí to, že se za šest let vzbudíme a Česká republika bude patřit někomu úplně jinému.“  Babiš  na jeho slova reagoval tradičním způsobem. Rozčílil se nahlas, že Piráti by si měli nastudovat fakta a nečíst „fejky,  pomluvy a sprosťárny". Uvedl také, že měl vizi a Agrofert založil v roce 1993.  Vážné pochybnosti však vyvrátit nedokázal. 

Marné námluvy

Přesto, že se proti Babišovi Piráti vymezili již ve své předvolební kampani a on sám s Čapím hnízdem se objevil i na autobuse, jímž před volbami objížděli Česko, premiér se nechal několikrát slyšet, že by si dovedl představit spolupráci ANO a Pirátů ve vládě.  Jenže Piráti  na námluvy zatím neslyší: „My se nerozhodujeme podle toho, co se někam napíše nebo slíbí, ale podle toho, co ti lidé reálně dělají,“ zdůrazňuje Michálek. A podle něj ANO víc slibuje, než dělá. Zdaleka však nejde jen o to. „Hnutí ANO je organizovaná firma, někteří dokonce hovoří o tom, že se chová jako sekta a je proto nebezpečné, aby toto hnutí mohlo tvořit menšinovou vládu a ovlivňovat třeba státní zástupce a policii,“ upozornil tento týden v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Připustil ovšem, že ne vše, co ANO učinilo, je špatně. Piráti třeba vítají, že ANO z ministerstev odvolalo některé politické figury, například z ČSSD.

 

ANO, když budou ve vězení

Michálek přitom nevylučuje, že by Piráti mohli s hnutím ANO spolupracovat. „Pokud by Babiš s Faltýnkem byli zavřeni ve vězení, nějakou spolupráci s ANO si dokážeme představit,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Vložil: Adéla Hofmanová