Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zoufalci ve sněmovně. Kvůli švédskému stolu! Potrefené husy prý dostaly hysterák

11.01.2018
Zoufalci ve sněmovně. Kvůli švédskému stolu! Potrefené husy prý dostaly hysterák

Autor: Hans Štembera

Popisek: Poslanecká sněmovna 10. ledna

Patrně nejdramatičtější politický týden v novém roce, který vygraduje volbou hlavy státu, vskutku nabírá na obrátkách. Ostrý start obstaralo bouřlivé středeční dění v Poslanecké sněmovně, kde premiér Andrej Babiš žádal o důvěru pro svoji nově sestavenou vládu. Prozatím ji nezískal, i když ho osobně přijel podpořit prezident Miloš Zeman. Ten se postaral i o dosti značné překvapení, když posléze oznámil, že druhou šanci sestavit vládu poskytne Babišovi pouze v případě, že předtím získá příslib alespoň sto jedničkové většiny.

Taková šance  se ale prozatím nenabízí, protože i šéfové stran, které o podpoře nové vlády dosud uvažovaly, návrh vládního programu cupovali a  více či méně silnými argumenty vysvětlovali, proč  Babiše  nepodpoří.  A zatímco se u řečnického pultíku až překvapivě krotili, ostřejší a vtipnější  komentáře psali na svoje sociální sítě. Babišův více než hodinový projev, jenž Miloš Zeman  trefně přirovnal ke  švédskému stolu, kde si každý vybere na co má chuť, glosovali na sociálních sítích.  Zajímavé v této souvislosti je, že jindy tak čilý Andrej Babiš (respektive jeho kouzelníci s veřejným míněním), se na svém twitteru od pátého ledna odmlčel. 

Nová pohádka od Andreje Babiše

Zato poslanec ČSSD Václav Votava poté, co Babiš skončil přehlídku vládních slibů, vtipkoval: „Právě vyšla tiskem nová pohádka od Andreje Babiše. Jak pejsek s kočičkou vařili programové prohlášení. No nekup to!“ Ne všechny reakce ale byly zábavné. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek patřičně dramaticky zdůraznil, že je to poprvé v historii ČR, co o důvěru žádá  agent komunistické StB. Chvíli na to na svém twitteru  přiznal, že je zaplaven sms zprávami s vulgárními urážkami a dodal: „Potrefené husy dostaly hysterák“. Velmi závažný byl projev jeho stranické kolegyně Markéty Pekarové-Adamové, která několikrát připomněla, že nemůže dát důvěru člověku, který byl opakovaně přistižen při lži a uvedla několik konkrétních případů.  Zároveň se obrátila na členy ANO s výzvou, aby spoluprací s A. Babišem neriskovali svoji čest.   

ANO až šesté

Tomio Okamura z SPD znovu důrazně zopakoval, že Andrej Babiš nezískal ve volbách většinu, ale pouhých necelých třicet procent hlasů voličů. Tento fakt, na nějž se často zapomíná, potom ještě  rozvedl Zbyněk Stanjura z ODS. Připomněl, že volební výsledek hnutí ANO nebyl zas až tak skvělý, za jaký jej všichni vydávají. V bilanci voleb v ČR je na šestém místě ve výši procentního zisku a  až na osmém místě v počtu odevzdaných hlasů. Úspěchy ODS nebo ČSSD se  hnutí ANO tedy nepodařilo překonat. 

Jsou to zoufalci!

Jeden z vůbec nejkritičtějších projevů přednesl lidovecký poslanec Marian Jurečka. Hned v úvodu požádal, aby bylo jednání PS přerušeno až do okamžiku, kdy budou v  jednacím sále přítomni členové vlády. Jejich neúčast označil za nedůstojnou, tím spíše, že členy Poslanecké sněmovny žádali o důvěru. Pár minut na to se po této výzvě za předsednický stůl vrátil Andrej Babiš, ale podcenil, že jsou jeho slova slyšet a  za zády Mariana Jurečky se tomuto požadavku  posmíval se slovy: „To jsou zoufalci.“  Jurečka se rovněž pozastavil nad některými sliby v programovém prohlášení, například, že vláda bude pokračovat v boji proti daňovým únikům. V této souvislosti připomněl Babišovu kauzu jednokorunových dluhopisů. 

Fakta neokecáš

Na rozpor mezi vládními sliby a skutečnými činy také velmi podrobně upozornili Piráti. Ivan Bartoš své vystoupení, v němž precizně analyzoval programové prohlášení a na mnoha příkladech názorně předvedl, jak se liší Babišovo „píár“ od skutečnosti, shrnul slovy: „Slibem nezarmoutíš. Fakta neokecáš.“  Voliči Pirátů si pak na  jeho Facebooku  pochvalovali: „Ivane, výborný, i když jste nebyl sám. Výborný byl i Farský, Adamová, Zaorálek, i váš neoblíbený Kalousek.  Budeme doufat, že jste některým voličům ANO otevřeli oči, což je do budoucna to nejdůležitější.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace