Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Topolánek a Horáček ostrouhali. Na oslavy 17. listopadu směli jen ti správní kandidáti

20.11.2017
Topolánek a Horáček ostrouhali. Na oslavy 17. listopadu směli jen ti správní kandidáti

Autor: Hans Štembera

Popisek: Oslava 17. listopadu na Národní třídě: Michal Horáček

Střet mezi majiteli 17. listopadu a jeho odkazu nastal podle komentátora pro Echo24 Daniela Kaisera při letošních oslavách v Praze. Daniel Kaiser se pozastavuje nad tím, kdo a proč pozval na pódium pouze některé prezidentské kandidáty a jak s nimi souvisí právě výročí Sametové revoluce. A poukazuje na skutečnost, že právě Michal Horáček, kterého na pódium výslovně nepustili, měl se Sametovou revolucí více společného, než kandidáti, kteří měli tu možnost na pódiu pohovořit.

Daniel Kaiser se ve svém textu zaměřil pouze na Koncert pro budoucnost, který korunoval větší množství akcí, jež po Praze probíhaly. „V pauzách mezi hudbou vystupovali řečníci většinou s obecně politickým poselstvím, nicméně převažující tendence byla od liberálního středu doleva (speciální perlou byl Polák s poselstvím, jež bylo koncipované tak, jako kdyby tento host, vyhraněný vůči tamní konzervativní vládě, právě unikl ze Severní Koreje). Vrcholem byl průnik prezidentských voleb do koncertu. Organizátoři nechali promluvit tři kandidáty: Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše, protože tito tři se prý nejvíc blíží odkazu 17. listopadu,“ píše Kaiser a ptá se, kde vzali organizátoři to přesvědčení, že právě tito tři kandidáti naplňují odkaz 17. listopadu nejvíce.

Michala Horáčka na pódium nepozvali

Michal Horáček, jak píše Daniel Kaiser, se vstupu na pódium doslova domáhal. Přesto jej organizátoři nepustili právě s poukázáním na to, že jimi vybraní prezidentští kandidáti naplňují odkaz Sametové revoluce více než Horáček. „Jeho tehdejší iniciativa MOST (vytvořil ji spolu s Michaelem Kocábem pro přemostění příkopu mezi komunistickou vládou a havlovskou opozicí) byla sice posléze oběma svými členy trvale přeceňována, Horáček soudě podle pozdějších vyjádření Václava Havla zdaleka nebyl takový jeho kamarád, za jakého se vydává v prezidentské kampani, nicméně uprostřed 'revolučního' dění tehdy byl ze všech dnešních kandidátů zdaleka největší měrou,“ upřesňuje Kaiser Horáčkovu roli při Sametové revoluci.

Miloš Zeman na pódiu?

S vtipným nadsazením pak Daniel Kaiser upozorňuje, že Miloš Zeman se do opozice vůči komunistickému režimu zapojil již v srpnu roku 1989 tím, když se stal lidovým prognostikem, píše Daniel Kaiser a podotýká, že o takové historické roli by se například Jiřímu Drahošovi mohlo jen snít. „Organizátoři Koncertu pro budoucnost by namítli, že jim nejde o doslovnou, historickou blízkost k odkazu 17. listopadu, ale o blízkost v širším slova smyslu, tedy o postoje kandidátů v těch osmadvaceti letech od Listopadu dodneška.“

Mirek Topolánek – další nevyhovující kandidát

Pak by tedy, pohoršuje se Daniel Kaiser, měl na pódiu dominovat Mirek Topolánek, který byl aktivistou listopadové revoluce, osm let byl členem ODS, která je přímým pokračovatelem Občanského fóra, jeho politická činnost byla vždy prozápadní, demokratická a velmi odvážná. Přesto byl Mirek Topolánek odmítnut a na pódiu před davy nesměl vystoupit.

Privatizace 17. listopadu

Daniel Kaiser poukazuje na to, že si určitá část lidí uzurpuje svátek 17. listopadu pro sebe. A jsou rozhněvaní na Mirka Topolánka, protože se snažili poslední rok vygenerovat antizemana, který by měl naději porazit Miloše Zemana v nadcházejících prezidentských volbách, a právě Mirek Topolánek jim do jejich výběru hodil vidle. „Ale drzé je od těchto lidí vyvlastňovat pro sebe odkaz 17. listopadu. Po letošní otřesné zkušenosti by se mělo vážně přemýšlet, jestli by si nějací skuteční dědici odkazu 17. listopadu v historickém i širším smyslu neměli společně zamluvit prostor pod koněm a chránit takto důležitý svátek před aktivisty-uzurpátory. Můj návrh organizačního výboru, který by už svým složením signalizoval, že rovnocenný byl tehdy vklad různých částí dnešního spektra: Jiří Dienstbier ml., Jan Ruml, samozřejmě Saša Vondra,“ končí svůj text Daniel Kaiser. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace