Topolánek a Horáček ostrouhali. Na oslavy 17. listopadu směli jen ti správní kandidáti
20.11.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oslava 17. listopadu na Národní třídě: Michal Horáček
Střet mezi majiteli 17. listopadu a jeho odkazu nastal podle komentátora pro Echo24 Daniela Kaisera při letošních oslavách v Praze. Daniel Kaiser se pozastavuje nad tím, kdo a proč pozval na pódium pouze některé prezidentské kandidáty a jak s nimi souvisí právě výročí Sametové revoluce. A poukazuje na skutečnost, že právě Michal Horáček, kterého na pódium výslovně nepustili, měl se Sametovou revolucí více společného, než kandidáti, kteří měli tu možnost na pódiu pohovořit.
Daniel Kaiser se ve svém textu zaměřil pouze na Koncert pro budoucnost, který korunoval větší množství akcí, jež po Praze probíhaly. „V pauzách mezi hudbou vystupovali řečníci většinou s obecně politickým poselstvím, nicméně převažující tendence byla od liberálního středu doleva (speciální perlou byl Polák s poselstvím, jež bylo koncipované tak, jako kdyby tento host, vyhraněný vůči tamní konzervativní vládě, právě unikl ze Severní Koreje). Vrcholem byl průnik prezidentských voleb do koncertu. Organizátoři nechali promluvit tři kandidáty: Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše, protože tito tři se prý nejvíc blíží odkazu 17. listopadu,“ píše Kaiser a ptá se, kde vzali organizátoři to přesvědčení, že právě tito tři kandidáti naplňují odkaz 17. listopadu nejvíce.
Michala Horáčka na pódium nepozvali
Michal Horáček, jak píše Daniel Kaiser, se vstupu na pódium doslova domáhal. Přesto jej organizátoři nepustili právě s poukázáním na to, že jimi vybraní prezidentští kandidáti naplňují odkaz Sametové revoluce více než Horáček. „Jeho tehdejší iniciativa MOST (vytvořil ji spolu s Michaelem Kocábem pro přemostění příkopu mezi komunistickou vládou a havlovskou opozicí) byla sice posléze oběma svými členy trvale přeceňována, Horáček soudě podle pozdějších vyjádření Václava Havla zdaleka nebyl takový jeho kamarád, za jakého se vydává v prezidentské kampani, nicméně uprostřed 'revolučního' dění tehdy byl ze všech dnešních kandidátů zdaleka největší měrou,“ upřesňuje Kaiser Horáčkovu roli při Sametové revoluci.
Miloš Zeman na pódiu?
S vtipným nadsazením pak Daniel Kaiser upozorňuje, že Miloš Zeman se do opozice vůči komunistickému režimu zapojil již v srpnu roku 1989 tím, když se stal lidovým prognostikem, píše Daniel Kaiser a podotýká, že o takové historické roli by se například Jiřímu Drahošovi mohlo jen snít. „Organizátoři Koncertu pro budoucnost by namítli, že jim nejde o doslovnou, historickou blízkost k odkazu 17. listopadu, ale o blízkost v širším slova smyslu, tedy o postoje kandidátů v těch osmadvaceti letech od Listopadu dodneška.“
Mirek Topolánek – další nevyhovující kandidát
Pak by tedy, pohoršuje se Daniel Kaiser, měl na pódiu dominovat Mirek Topolánek, který byl aktivistou listopadové revoluce, osm let byl členem ODS, která je přímým pokračovatelem Občanského fóra, jeho politická činnost byla vždy prozápadní, demokratická a velmi odvážná. Přesto byl Mirek Topolánek odmítnut a na pódiu před davy nesměl vystoupit.
Privatizace 17. listopadu
Daniel Kaiser poukazuje na to, že si určitá část lidí uzurpuje svátek 17. listopadu pro sebe. A jsou rozhněvaní na Mirka Topolánka, protože se snažili poslední rok vygenerovat antizemana, který by měl naději porazit Miloše Zemana v nadcházejících prezidentských volbách, a právě Mirek Topolánek jim do jejich výběru hodil vidle. „Ale drzé je od těchto lidí vyvlastňovat pro sebe odkaz 17. listopadu. Po letošní otřesné zkušenosti by se mělo vážně přemýšlet, jestli by si nějací skuteční dědici odkazu 17. listopadu v historickém i širším smyslu neměli společně zamluvit prostor pod koněm a chránit takto důležitý svátek před aktivisty-uzurpátory. Můj návrh organizačního výboru, který by už svým složením signalizoval, že rovnocenný byl tehdy vklad různých částí dnešního spektra: Jiří Dienstbier ml., Jan Ruml, samozřejmě Saša Vondra,“ končí svůj text Daniel Kaiser.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb