Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvář versus Kameňák. To byl zase milionový souboj

komentář 31.10.2017
Tvář versus Kameňák. To byl zase milionový souboj

Autor: Facebook

Popisek: Španělský sál před začátkem ceremonie zachytil na svém Facebooku jeden z oceněných, Štefan Margita

KOMENTÁŘ V sobotu se odehrál na televizních obrazovkách podobně napínavý souboj jako o minulém volebním víkendu. Zatímco před týdnem konkurovalo populární show Tvoje tvář má známý hlas dramatické sčítání volebních výsledků, tentokrát to byl slavnostní ceremoniál udělování státních vyznamenání na Pražském hradě. Také na něm účinkovaly tváře se známým hlasem a podívaná to byla neméně atraktivní. Na ČT 1 a ČT 24 ji sledoval téměř milion diváků.

Jen stěží se dá ale odhadnout, kolik z nich se na přímý přenos z Pražského hradu dívalo z piety k nejvýznamnějšímu státnímu svátku a kolik ze zvědavosti. Osobně se domnívám, že zvědavci přece jenom převažovali. Tak, jak každý rok, totiž nebylo do poslední chvíle známo, koho poctí hlava státu vyznamenáním. Na veřejnost pronikla pouze některá jména, především z oblasti umění, ale přesto všechno byla přehlídka vyznamenaných pro mnohé velkým překvapením, ne-li šokem. 

Stejné zásluhy?

Mezi ctihodné hrdiny, významné politiky, vědce a sportovce, totiž  tak jako každý rok proniklo několik osobností, které nebyly každému po chuti. Ale to se dosud stalo pokaždé, ať už to bylo v  éře prezidenta Václava Havla nebo Václava Klause. A to ve srovnání s nimi Miloš Zeman ještě metály pro oblíbence docela šetří. Je jen škoda, že ocenění populárních herců a zpěváků, například Heleny Vondráčkové nebo Luďka Soboty, v následující mediální smršti zastínilo skutečně vynikající umělce, jakými jsou například Štefan Margita a Eva Urbanová. Nemám v úmyslu se, jako někteří moji kolegové, pohoršovat nad tím, že se velké pocty dočkal oblíbený bavič, protože  umění rozesmát publikum patří k těm nejnáročnějším a nejpotřebnějším. Ale přece jenom si dovolím postesknutí nad tím, že například fenomenálnímu opernímu pěvci, účinkujícímu na nejprestižnějších operních scénách světa, byla udělena stejná medaile Za zásluhy jako Luďkovi Sobotovi, jehož v zahraničí téměř  nikdo nezná. Je skutečně škoda, že již tyto medaile nejsou rozlišeny  prvním, druhým a třetím stupněm, jak tomu bylo dříve. 

Kameňák na Hradě?

Mimochodem, je zajímavé, že právě Luděk Sobota  kritikům, ani lidu, který se vzápětí jako vždy  pustil do ostrých názorových střetů, tolik nevadil. Nejvíce to schytal režisér Zdeněk Troška, na jehož vyznamenání některé titulky i čtenáři reagovali jako na „kameňák“. Je to však spíše jejich problém, že ho znají pouze jako tvůrce lidových komedií a zcela ignorují jeho významnější tvorbu i fakt, že získal ceny na řadě mezinárodních festivalů (například za film Poklad hraběte Chamaré) a především za své zdařilé pohádky. Velmi úspěšná byly také jeho inscenace Verdiho opery  Don Carlos ve Smetanově divadle,  Bizetovy Carmen ve Státní opeře nebo Dvořákovy Rusalky na pražském Výstavišti. Tu nastudoval i ve Státním divadle v Košicích.  To, že někdo zná z Troškovy tvorby pouze Kameňák nebo Babovřesky, spíše vypovídá o něm.

 

Zábava, nebo umění?

Známá kritička Jana Machalická obvinila na serveru lidovky.cz  Miloše Zemana, že si plete zábavu s uměním, jako by vynikající umělce, například Štefana Margitu nebo Evu Urbanovou  a předtím mnoho dalších, vůbec neocenil. Samozřejmě, má právo na svůj názor, ale copak si  zábava nezaslouží uznání? Vždyť i takoví géniové, jakými byli  Shakespeare nebo Mozart,  nabídli publiku jak díla závažná, tak zábavná a dokonce i vulgární. Ostatně, zdařile to znázorňuje například slavný film Miloše Formana Amadeus.  A Zdeněk Troška nedělá nic jiného. Zatímco o některých vyznamenaných, ať už letos nebo v minulých letech, lze právem pochybovat, on si tu medaili zaslouží. Ostatně, i britská královna Alžběta pravidelně vyznamenává své oblíbené umělce, kteří baví národ. Třeba Mistra Beana.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace