Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvář versus Kameňák. To byl zase milionový souboj

komentář 31.10.2017
Tvář versus Kameňák. To byl zase milionový souboj

Foto: Facebook

Popisek: Španělský sál před začátkem ceremonie zachytil na svém Facebooku jeden z oceněných, Štefan Margita

KOMENTÁŘ V sobotu se odehrál na televizních obrazovkách podobně napínavý souboj jako o minulém volebním víkendu. Zatímco před týdnem konkurovalo populární show Tvoje tvář má známý hlas dramatické sčítání volebních výsledků, tentokrát to byl slavnostní ceremoniál udělování státních vyznamenání na Pražském hradě. Také na něm účinkovaly tváře se známým hlasem a podívaná to byla neméně atraktivní. Na ČT 1 a ČT 24 ji sledoval téměř milion diváků.

Jen stěží se dá ale odhadnout, kolik z nich se na přímý přenos z Pražského hradu dívalo z piety k nejvýznamnějšímu státnímu svátku a kolik ze zvědavosti. Osobně se domnívám, že zvědavci přece jenom převažovali. Tak, jak každý rok, totiž nebylo do poslední chvíle známo, koho poctí hlava státu vyznamenáním. Na veřejnost pronikla pouze některá jména, především z oblasti umění, ale přesto všechno byla přehlídka vyznamenaných pro mnohé velkým překvapením, ne-li šokem. 

Stejné zásluhy?

Mezi ctihodné hrdiny, významné politiky, vědce a sportovce, totiž  tak jako každý rok proniklo několik osobností, které nebyly každému po chuti. Ale to se dosud stalo pokaždé, ať už to bylo v  éře prezidenta Václava Havla nebo Václava Klause. A to ve srovnání s nimi Miloš Zeman ještě metály pro oblíbence docela šetří. Je jen škoda, že ocenění populárních herců a zpěváků, například Heleny Vondráčkové nebo Luďka Soboty, v následující mediální smršti zastínilo skutečně vynikající umělce, jakými jsou například Štefan Margita a Eva Urbanová. Nemám v úmyslu se, jako někteří moji kolegové, pohoršovat nad tím, že se velké pocty dočkal oblíbený bavič, protože  umění rozesmát publikum patří k těm nejnáročnějším a nejpotřebnějším. Ale přece jenom si dovolím postesknutí nad tím, že například fenomenálnímu opernímu pěvci, účinkujícímu na nejprestižnějších operních scénách světa, byla udělena stejná medaile Za zásluhy jako Luďkovi Sobotovi, jehož v zahraničí téměř  nikdo nezná. Je skutečně škoda, že již tyto medaile nejsou rozlišeny  prvním, druhým a třetím stupněm, jak tomu bylo dříve. 

Kameňák na Hradě?

Mimochodem, je zajímavé, že právě Luděk Sobota  kritikům, ani lidu, který se vzápětí jako vždy  pustil do ostrých názorových střetů, tolik nevadil. Nejvíce to schytal režisér Zdeněk Troška, na jehož vyznamenání některé titulky i čtenáři reagovali jako na „kameňák“. Je to však spíše jejich problém, že ho znají pouze jako tvůrce lidových komedií a zcela ignorují jeho významnější tvorbu i fakt, že získal ceny na řadě mezinárodních festivalů (například za film Poklad hraběte Chamaré) a především za své zdařilé pohádky. Velmi úspěšná byly také jeho inscenace Verdiho opery  Don Carlos ve Smetanově divadle,  Bizetovy Carmen ve Státní opeře nebo Dvořákovy Rusalky na pražském Výstavišti. Tu nastudoval i ve Státním divadle v Košicích.  To, že někdo zná z Troškovy tvorby pouze Kameňák nebo Babovřesky, spíše vypovídá o něm.

 

Zábava, nebo umění?

Známá kritička Jana Machalická obvinila na serveru lidovky.cz  Miloše Zemana, že si plete zábavu s uměním, jako by vynikající umělce, například Štefana Margitu nebo Evu Urbanovou  a předtím mnoho dalších, vůbec neocenil. Samozřejmě, má právo na svůj názor, ale copak si  zábava nezaslouží uznání? Vždyť i takoví géniové, jakými byli  Shakespeare nebo Mozart,  nabídli publiku jak díla závažná, tak zábavná a dokonce i vulgární. Ostatně, zdařile to znázorňuje například slavný film Miloše Formana Amadeus.  A Zdeněk Troška nedělá nic jiného. Zatímco o některých vyznamenaných, ať už letos nebo v minulých letech, lze právem pochybovat, on si tu medaili zaslouží. Ostatně, i britská královna Alžběta pravidelně vyznamenává své oblíbené umělce, kteří baví národ. Třeba Mistra Beana.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová